- Ta reforma jest polskiej szkole niezbędna - przekonuje prezydent Andrzej Duda. Odmiennego zdania na temat reformy edukacji są m.in. rodzice uczniów z zielonogórskich szkół. W ramach protestu przeciwko zmianom zdecydowali się nie puścić we wtorek swoich dzieci do szkoły. - Zachęcam szkoły w całej Polsce do przyłączenia się do protestu - apeluje jeden z rodziców.
- Nie jestem zaskoczona. Czuję to niezadowolenie rodziców. Dzisiejszy dzień jest konsekwencją tego niezadowolenia. Rozumiem to, bo ja jestem też rodzicem i jestem pełna obaw, co będzie - mówi w rozmowie z reporterem TVN 24 nauczycielka zielonogórskiego gimnazjum nr 6.
W poniedziałek i wtorek w urzędzie marszałkowskim odbyły się zebrania Zielonogórskiego Forum Rad Rodziców - to rodzice uczniów miejskich placówek, głównie gimnazjów. Debatowali na temat zasadności reformy i zmian jakie zapowiada wprowadzić ministerstwo. Niemal jednogłośnie zdecydowali, że zmiany im nie odpowiadają i zapowiedzieli strajk: polega na tym, że nie puścili we wtorek swoich dzieci do szkoły.
"Będziemy walczyć do skutku"
I tak, w związku w protestem, w gimnazjum nr 1, największym w Zielonej Górze, nie pojawiło się dziś 50 procent uczniów. W gimnazjum nr 6 pojawiło się tylko 20 procent nastolatków, w gimnazjum nr 2 - 22 procent.
- Odczuwamy protest, ubolewamy nad tym, że włączona jest w to wszystko młodzież - mówi dyrektor gimnazjum nr 6.
Rodzice chcą przede wszystkim dialogu. Brakuje im tego, żeby ktoś z rządu porozmawiał z nimi na temat przyszłości ich dzieci. - Będziemy walczyć do skutku i mamy nadzieję, że zostaniemy wysłuchani i ktoś z nami porozmawia. Zachęcam jednocześnie pozostałe szkoły w całej Polsce do przyłączenia się do protestu - mówi Marcin Zubek, przewodniczący rady rodziców w Zespole Edukacyjnym nr 4.
Likwidacja gimnazjów
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
Prezydent tłumaczył, że w porozumieniu z premier Beatą Szydło oraz minister edukacji narodowej Anną Zalewską powołał w ramach Kancelarii Prezydenta nowego doradcę - prof. Andrzeja Waśko. - Z mojego ramienia, jako prezydenta RP, będzie współpracował z Ministerstwem Edukacji Narodowej w koordynowaniu wykonaniu tych ustaw, czyli w koordynowaniu realizacji tej reformy - zapewnia prezydent.
Reformie głośno sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego: zapowiada na marzec strajk. Członkowie chcą też rozpocząć zbieranie podpisów pod referendum w tej sprawie.
Autor: ww/gp / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24