Cyrankiewicz i pół miliona gości. Poznańskie targi 50 lat temu

Zdjęcia wystawy i Poznań pokazało archiwum MTP
Zdjęcia wystawy i Poznań pokazało archiwum MTP
Źródło: Archiwum MTP

Otworzył je premier Józef Cyrankiewicz, odwiedzali inni partyjni dygnitarze. Wystawiały się bratnie narody - ZSRR, NRD, Jugosławia czy Czechosłowacja, ale też te zza "żelaznej kurtyny". Chwalono się osiągnięciami rodzimej produkcji. Prym wiodły Syreny i skutery Osa. W sumie przewinęło się przez nie niemal pół miliona osób. Zobacz jak wyglądały XXXIII Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1964 r.

Targi Poznańskie w czasach PRL były dla ludzi oknem na świat.

- Dla poznaniaków to było pewnego rodzaju święto. Kobiety były bardzo elegancko ubrane, z klasą i stylem jak na tamte lata. Funkcjonował tam nie tylko handel, ale przede wszystkim rywalizacja między Wschodem a Zachodem. USA np. wystawiały rzeczy codziennego użycia, natomiast ZSRR przemysł ciężki. Lecz nie była to reguła - opowiada Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Największy fan motoryzacji otworzył targi

Targi przyciągały oczywiście najważniejszych przedstawicieli komunistycznych władz. Jednym z najczęstszych gości był premier Józef Cyrankiewicz, który podobnie jak w poprzednich latach otworzył wystawę. - MTP to miejsce, w którym zawsze pokazywali się ludzie z rządu. Oprócz Cyrankiewicza, który nigdy nie odpuszczał targów poznańskich i kupił tu wiele zachodnich samochodów, często bywali tu na przykład Bolesław Bierut, Hilary Minc czy Władysław Gomułka - mówi Mikszo.

W.Gomułka i J.Cyrankiewicz
W.Gomułka i J.Cyrankiewicz
Źródło: Archiwum MTP

"Najważniejszym" budynkiem w tych czasach był oczywiście pawilon ZSRR. - Został zbudowany przez Polaków, miał być blaskiem dla ZSRR. Inni stawiali swoje pawilony za własne pieniądze, na przykład angielski, włoski i amerykański, zostały wybudowane przez własny budżet tych państw i dopiero po kilku latach przechodziły na własność MTP - tłumaczy targowy archiwista.Radzieccy wystawcy zajmowali nie tylko pawilon nr 17. Ich ekspozycję można było też zobaczyć na świeżym powietrzu, na placu Marka, gdzie prezentowali ciężki sprzęt maszyny rolnicze i samochody. Obok nich swoje stoiska miała NRD, nieco dalej Wielka Brytania. Nie zabrakło oczywiście rodzimej produkcji - były m.in. Nysy, Syreny czy skutery Osa.Pierwsza połowa lat 60. na poznańskich targach nie była jednak do końca udana. Trudne dla kraju czasy odbiły się na jakości prezentowanych tu towarów.

Pawilon 17, czyli "najważniejszy pawilon" ZSRR
Pawilon 17, czyli "najważniejszy pawilon" ZSRR
Źródło: Archiwum MTP
Plac Marka – ekspozycja NRD i ZSRR
Plac Marka – ekspozycja NRD i ZSRR
Źródło: Archiwum MTP

- Mimo to potrafiły one zachwycić gości, którzy chętnie robili zakupy w targowych sklepikach. Po prostu były one lepiej wyposażone. Nie wszystko było jednak tak pięknie. Istniały również „ciemne strony” majowo–czerwcowych targów: panienki lekkich obyczajów, złodzieje - kończy Mikszo.

Targi w 1964 r.

Autor: fc/r/kwoj / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: