"Umierać z uśmiechem na ustach" - to tłumaczenie fragmentu napisu w języku niemieckim, jaki zobaczyli pracownicy firmy budowlanej, którzy przekopywali teren pod budowę placu zabaw przy jednym z osiedli w Kostrzynie nad Odrą. Znaleźli dwie tablice upamiętniające niemieckich bohaterów poległych w czasach I wojny światowej.
Pracowali przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Kutrzeby, gdy przy odgarnianiu warstwy ziemi zauważyli spory, żelbetonowy blok. Po odwróceniu okazało się, że jest to obelisk z dwoma tablicami sprzed 97 lat. Zainteresował się nimi mieszkaniec pobliskiego bloku, który zgłosił sprawę muzeum.
Na cześć saperów
Obelisk - według wyrytych na nim inskrypcji - pochodzi z 1919 roku. Został ustawiony, jako jedno z czterech miejskich miejsc pamięci, w czasach, kiedy Kostrzyn należał do Republiki Weimarskiej.
- Znajduje się na terenie ówczesnych koszar pionierów, stacjonowały tam wojska niemieckie. Udało nam się rozszyfrować napisy, bo tablice są w stosunkowo dobrym stanie - mówi Ryszard Skałba, dyrektor muzeum. Upamiętniają poległych saperów batalionów kostrzyńskich z czasów I wojny światowej.
"Przysparza nam trochę kłopotów"
Znalezisko zapakowano i przetransportowano do Muzeum Twierdzy Kostrzyn, gdzie obecnie przebywa. Dyrektor placówki mówi, że tablice nie należą do najwygodniejszych zabytków. - Te tablice nie są neutralne, służą pamięci bohaterów poległych dla chwały Niemiec. Teraz będzie czas na dyskusje co z tego typu pamiątką zrobić - mówi.
Na swoje dawne miejsce nie wrócą. Być może zawisną na jednej ze ścian muzeum, jako eksponat mówiący o historii miasta. Dyrektor rozważa też przekazanie ich stronie niemieckiej. Na fanpage'u muzeum otworzył dyskusję z mieszkańcami miasta.
Tłumaczenia treści napisów z tablic:
Autor: ww/gp / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Twierdzy Kostrzyn