W Wielkopolsce utrzymuje się bardzo zły stan powietrza, a szczególnie trudna sytuacja jest w Poznaniu i Kaliszu - poinformował w środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.
WIOŚ podał, że osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, powinny w środę unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się też uprawiania aktywności na otwartej przestrzeni, tj. biegania czy jazdy na rowerze.
- W regionie bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 jest w Poznaniu i Kaliszu, a zła - w Koninie i Lesznie. O godz. 9 indeks dla pyłu PM10 w stacjach w Poznaniu wynosił 257 i 225 mikrogramów na metr sześcienny., natomiast w Kaliszu - 277 - poinformowała w środę PAP Danuta Krysiak z WIOŚ.
Fatalne dane pomiarowe notuje również pył PM2.5, uznawany za najbardziej szkodliwy dla człowieka. W Wielkopolsce dwie stacje - w Kaliszu i Poznaniu - mierzą jego poziom. Patrząc na stan na godzinę 10, można tylko załamać ręce. W Kaliszu to 264 mikrogramów na metr sześcienny natomiast w stolicy Wielkopolski - 208 mikrogramów. Norma została przekroczona o kilkaset procent.
W oczekiwaniu na wiatr
Jak dodała Krysiak, zła sytuacja utrzymuje się w środę praktycznie w całej Polsce, z wyjątkiem pasa nadmorskiego. Sytuacji w Wielkopolsce na razie nie poprawia brak silniejszego wiatru, który rozwiewałby pyły. Dobrym prognostykiem jest za to rosnąca temperatura powietrza.
- Od jutrzejszego poranka prędkość wiatru powinna wzrosnąć, temperatura będzie zdecydowanie powyżej zera, dodatkowo spodziewane są opady. Te trzy czynniki wpłyną na poprawę jakości powietrza - powiedziała Krysiak.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
Zobacz "test odkurzacza", jaki na początku lutego wykonała ekipa TVN24 na dachu jednej z poznańskich kamienic:
Autor: ib / Źródło: PAP/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24