Gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu poświęcone będą tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Walki wybuchły 27 grudnia 1918 roku.
W tym roku organizatorzy szczególnie wspominają gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego w 145. rocznicę jego urodzin i 75. rocznicę śmierci. 16 stycznia 1919 roku oficjalnie przejął on dowództwo nad powstaniem.
Obchody rocznicy poprzedzi inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, która odbędzie się w środę, 26 grudnia. Przyjazd polskiego kompozytora i męża stanu było bezpośrednią przyczyną wybuchu walk.
Uroczystości, rekonstrukcje i czołg
Główne uroczystości zaplanowano następnego dnia przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Później zebrani przejdą do poznańskiej Fary na mszę świętą.
Zaplanowano też inscenizacje na ulicach miasta, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Rekonstruktorzy pokażą scenki potyczek i walk ulicznych z oddziałami pruskimi. - Mam nadzieję, że tego dnia uda nam się zaprezentować poznaniakom oryginalny historyczny czołg Renault FT-17, który trafił do Polski z Afganistanu. Czekamy na zgodę w tej sprawie od Dowódcy Wojsk Lądowych - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Hiszpanka na rocznicę
Zdjęcia powstają właśnie w Poznaniu, a akcja rozgrywa się w roku 1918, przed wybuchem powstania wielkopolskiego.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to na ziemiach polskich jedyny zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.
Autor: kk/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych