Mszą świętą i uroczystą sesją rady miasta rozpoczęto w poniedziałek oficjalne obchody 500-lecia Piły (woj. wielkopolskie). W marcu 1513 r. król Zygmunt Stary potwierdził prawa miejskie tej miejscowości, leżącej na północy Wielkopolski.
- Zadając sobie pytanie, w jakim punkcie jest dziś Piła, myślę, że mogę śmiało powiedzieć, iż koło czasu i historii doprowadziło nas ponownie do złotego wieku, czasu rozkwitu i dynamicznego rozwoju. Ocenianego nie w perspektywie kilku lat, ale całych dziesięcioleci po II wojnie światowej - powiedział na sesji rady miasta prezydent Piły Piotr Głowski.
Od rybackiej osady
Piła wyrosła ze starej rybackiej osady położonej wśród lasów nad rzeką Gwdą. Według historyków Piła otrzymała prawa miejskie prawdopodobnie w XV wieku, zostały one potwierdzone w 1513 r. przez króla Zygmunta Starego. W roku 1626 roku miasto doszczętnie spłonęło. Odbudowane, nie oparło się wojskom szwedzkim w czasie Wojny Północnej, a największe zniszczenia przyniosła Wojna Siedmioletnia. Po l rozbiorze Rzeczypospolitej, Piła weszła w skład zaboru pruskiego.
W 1755 roku w grodzie nad Gwdą urodził się najwybitniejszy obywatel miasta - Stanisław Staszic. Ten zasłużony przedstawiciel Oświecenia, ksiądz, pisarz, mąż stanu i filozof, zasłynął jako geolog twórca geologicznej mapy Polski. Był inicjatorem budowy kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku.
O zasługach Staszica przypomniał podczas uroczystej sesji prezydent miasta. - Są tacy, którzy zasłużyli się dla Piły, z naszym Stanisławem Staszicem na czele. Do grona zacnych obywateli miasta dołączył głowa państwa polskiego - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski - mówił Głowski. W ubiegłym tygodniu rada miasta nadała prezydentowi Komorowskiemu tytuł honorowego obywatela.
Do niemieckiej twierdzy
Po l wojnie światowej Piła pozostała w granicach Rzeszy, w której funkcjonowała pod niemiecką nazwą Schneidemühl.
W czasie II wojny światowej miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego Niemiec oraz miejscem ewakuacji ludności niemieckiej z bombardowanych przez Aliantów przemysłowych okręgów Rzeszy. Na początku 1945 roku Piła została ogłoszona miastem - twierdzą, wchodząc w skład umocnień Wału Pomorskiego. W wyniku ciężkich walk, Piła legła w gruzach. Była to ostatnia straszliwa klęska w dziejach miasta, które zostało odbudowane, niemal od nowa.
Obecnie Piła jest znaczącym węzłem komunikacyjnym - przecinają się tu trasy drogowe i kolejowe z Wybrzeża na Dolny Śląsk i z Warszawy do Szczecina. Obecnie miasto liczy ponad 74 tys. mieszkańców, głównie młodych (60 proc. nie skończyło 40 lat), bezrobocie wynosi 13,4 proc.
Uroczystości z okazji 500-lecia Piły potrwają do końca roku.
Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: dawna.pila.pl | Zbigniew Ziemiański