Uroczyste defilady przed Zamkiem i Pomnikiem Wdzięczności i msze polowe na placu Wolności - tak wyglądały w Poznaniu obchody rocznic odzyskania niepodległości w dwudziestoleciu wojennym. Zdjęcia z uroczystości można oglądać w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Uroczystości związane ze świętowaniem wyzwolenia Polski spod zaborów odbywały się przede wszystkim na dzisiejszej ulicy Święty Marcin i na placu Wolności.
Podzielona ulica
Wtedy ulica Święty Marcin podzielona była na dwa odcinki. Pierwszy, prowadzący od wybudowanego w 1924 r. mostu Uniwersyteckiego do ul. Kościuszki, nosił nazwę ul. Wjazdowej. Właśnie w tym miejscu znajdował się główny wjazd do miasta. Ulica kończyła się w miejscu, gdzie do 1905 r. stała Brama Berlińska. Rozebrano ją, podobnie jak inne obiekty Twierdzy Poligonalnej, na przełomie XIX i XX wieku, gdyż przestała pełnić ważną funkcję militarną, a hamowała dalszy rozwój miasta.
Część ulicy za dawną bramą, od skrzyżowania z ul. Kościuszki, nazywała się tak, jak dzisiaj.WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NAC
Tuż obok miejsca, gdzie stała Brama Berlińska, w 1905 r. rozpoczęto budowę Zamku Cesarskiego. To właśnie przed nim, podobnie jak obecnie, odbywały się przemarsze.
Dziś przechodzi tu parada, na której czele jedzie Święty Marcin na białym koniu. Wtedy uroczystości koncentrowały się nie na imieninach patrona ulicy, a na świętowaniu kolejnego roku istnienia II Rzeczypospolitej. Ulicami maszerowali żołnierze, harcerze, uczniowie i towarzystwa sportowe.
Wdzięczność przed pomnikiem
W latach trzydziestych w centrum wydarzeń znajdował się Pomnik Wdzięczności - Najświętszego Serca Pana Jezusa. Monument wzniesiono w podziękowaniu za odzyskanie niepodległości po sześciu pokoleniach. Pomnik przetrwał jednak zaledwie 7 lat. Przed nim odbywały się nabożeństwa i msze polowe, które wcześniej odprawiano na placu Wolności.
Autor: FC/mz / Źródło: NAC, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: NAC