Pomorze

Wyborczy remis w gminie Kwidzyn. "Losowanie nie było potrzebne"

Pomorze


Dariusz Wierzba i Małgorzata Nowogrodzka zdobyli w drugiej turze wyborów wójta gminy Kwidzyn (Pomorze) tyle samo głosów - po 1373. W tym przypadku losowania jednak nie było. Wójtem została Nowogrodzka, ponieważ zwyciężyła w większości okręgów.

Państwowa Komisja Wyborcza w Gdańsku podała już oficjalne wyniki wyborów. Po podliczeniu głosów okazało się, że zarówno Małgorzata Nowogrodzka (Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelskie Porozumienie Samorządowe), jak i Dariusz Wierzba (Komitet Wyborczy Wyborców Czas na Zmiany w Gminie Kwidzyn ) uzyskali po 1373 głosy.

- Wiedziałam, że walka może być bardzo wyrównana, ale nie spodziewałam się remisu - komentuje wynik Nowogrodzka.

"To dla mnie żółta kartka"

- Jeżeli kandydaci uzyskują taką samą liczbę głosów, to wygrywa ten, który zwycięża w większej liczbie obwodów - tłumaczy pracownik PKW w Gdańsku.

W tym przypadku skuteczniejsza okazała się Nowogrodzka, która wygrała w 6 z 10 obwodów. To jej po raz trzeci zaufali mieszkańcy, choć jak sama przyznaje, zdaje sobie sprawę, że będzie musiała dużo zmienić.

- Ten wynik traktuję jak żółtą kartkę od mieszkańców. Podczas kampanii wyborcy skarżyli się na przepływ informacji w gminie. Na pewno będę musiała popracować nad tym, żeby wiedzieli jakie prowadzimy inwestycje -tłumaczy wójt.

Wójtem był już ojciec, synowi się nie udało

Ewa Nowogrodzka jest wójtem od 2007 roku. Wówczas w drugiej turze udzielił jej wsparcia poprzedni włodarz gminy Edmund Wierzba. Ten sprawował władzę przez 33 lata, a po wygranej Nowogrodzkiej został jej zastępcą. W ostatnich wyborach kontrkandydatem pani wójt był syn Edmunda Wierzby.

Z remisem wyborczym musiała się też uporać komisja wyborcza na Opolszczyźnie. Tam zwycięzcę wybrano poprzez losowanie.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Raporty:
Pozostałe wiadomości