Pomorze

Tysiąc ton nielegalnych śmieci w portach w Gdyni i w Gdańsku. Przypłynęły z Wielkiej Brytanii

Pomorze

Izba Administracji Skarbowej w GdańskuPonad tysiąc ton nielegalnych śmieci z Wielkiej Brytanii

500 przeszukanych kontenerów i ponad milion kilogramów śmieci z zagranicy. Wszystko w ramach ogólnoświatowej akcji DEMETER IV. W operacji, oprócz Polski, wzięły udział 73 państwa.

Operacja DEMETER IV polega na kontroli odpadów przekraczających granice państwa w obrocie morskim, lotniczym i lądowym.

Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku od 4 czerwca do 8 lipca łącznie przeprowadzili około tysiąc kontroli w portach morskich w Gdańsku i Gdyni, przeszukali 500 kontenerów.

- W efekcie podjętych czynności funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali osiem przesyłek nielegalnie przemieszczanych odpadów. Natomiast funkcjonariusze z Oddziału Celnego Baza Kontenerowa w Gdyni ujawnili siedem transportów odpadów nielegalnie przemieszczanych drogą morską - mówi Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Jak informuje Szalińska, nielegalne odpady przypłynęły z Wielkiej Brytanii. Łącznie w kontenerach było 1 099 169 kilogramów śmieci.

Wraki samochodów, przeterminowane środki ochrony roślin

W kontenerach kontrolerzy znaleźli głównie odpady komunalne. Oprócz tego ujawniono też m.in. wraki pojazdów, pocięte części pojazdów, przeterminowane środki ochrony roślin i sproszkowane katalizatory.

W 2017 roku Służba Celno-Skarbowa 82 razy zatrzymała nielegalnie przewożone odpady. W sumie było to około 329 ton.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ao / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Pozostałe wiadomości