Pomorze

Podczas porządków znalazł stare zdjęcia Szczecina. "Cały czas odkrywa się coś nowego"

Pomorze

Szczecin, którego już nie ma
Szczecin, którego już nie matvn24
wideo 2/2

Mateusz Szklarski znalazł przypadkiem kilkanaście czarno-białych zdjęć starego Szczecina. Leżały gdzieś wśród sterty innych rzeczy i dokumentów. Teraz szuka ich autora.

- Zdjęcia znalazłem w domu rodzinnym na Pogodnie podczas gruntownych porządków. Leżały w wśród kartonów, w teczce – opowiada Mateusz Szklarski, szczecinianin. - To kawał historii Szczecina – dodaje i opowiada o obrazach, na których utrwalono głównie zabytkową część miasta i codzienne życie jego mieszkańców.

- Ciężko określić, w którym roku zostały wykonane. Część z nich na pewno na początku lat 80., bo widać na nich budowę Trasy Zamkowej - podejrzewa Szklarski. Na migawkach widać teren od ulicy Tkackiej do Wyszyńskiego. Łatwo rozpoznać charakterystyczny Zamek Królewski, czy bazylikę. Ciekawsze jest chyba jednak bardziej to, czego nie ma - odbudowanego Starego Miasta, czy wielu kamienic w okolicy placu Orła Białego.

W poszukiwaniu autora

Pan Mateusz zwraca uwagę także na drobne szczegóły, jak na przykład reklamówkę Pewexu w ręku kobiety przechodzącej przez ulicę. - Można te zdjęcia oglądać wielokrotnie i cały czas odkrywa się coś nowego - zachwyca się.

Znalazca, zafascynowany historycznymi zdjęciami, już myśli o projekcie fotograficznym, na którym chce połączyć archiwalne obrazy z teraźniejszymi w dokładnie takich samych kadrach. Szklarski zaczął też prywatne śledztwo, by znaleźć autora zdjęć.

- Ponieważ dwóch członków mojej rodziny pracowało w biurze konserwatora zabytków, wydaje mi się, że wykonawca prawdopodobniej był dokumentalistą, który fotografie wykonał na potrzeby biura. Niestety nie wiemy, kto to był. Próbuję do tej osoby dotrzeć - opowiada pan Mateusz.

Zastanawia się też, czy nie przekazać odbitek Muzeum Narodowemu w Szczecinie, którego częścią jest Centrum Dialogu "Przełomy", czyli pawilon wystawowy poświęcony najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/pm / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Szczecin

Pozostałe wiadomości