Przetrwało wojny światowe, zawieruchy polityczne i kryzysy, ale koronawirus nie daje mu szans

Źródło:
TVN24 Pomorze
Kino działa nieprzerwanie od 1907 roku
Kino działa nieprzerwanie od 1907 rokutvn24
wideo 2/7
TVN24 Clean_20200924144457(2852)_aactvn24

Szczeciński Pionier to jedno z najstarszych kin na świecie, działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od 113 lat. Przetrwało dwie wojny, zmiany granic i ustrojów oraz kryzysy gospodarcze, ale z pandemią COVID-19 przegrywa. Już musiało zawiesić działalność. Pomogli wierni fani i znów można tam oglądać filmy. Nikt jednak nie wie, co będzie dalej.

Pani Zosia, jak nazywali ją bileterzy, przez kilkadziesiąt lat prawie codziennie przychodziła do kina Pionier. Wszyscy ją tu znali, wiedzieli, że jest lekarką, zawsze serdecznie witali. Miała swoje ulubione miejsce na tyle sali, które kasjerki zawsze starały się dla niej trzymać do końca.

Na emeryturze przychodziła nawet częściej. Pewnego dnia już się nie pojawiła. Później okazało się, że zmarła. – Była jednym z naszych najczęstszych gości i najwierniejszych fanów. To dla nich istniejemy – mówi Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina. Przyznaje, że duża część stałych klientów to osoby starsze. – Mają wspomnienia z młodości, poczucie bezpieczeństwa. U nas jest spokojnie, cicho, nie ma schodów – dodaje.

Cinema Paradiso w Szczecinie

Jednak to nie tylko sentyment i wygoda przyciąga widzów do Pioniera, ale atmosfera, którą tworzą ludzie kochający kino. Kino inne niż to oferowane przez multipleksy – ambitne, kameralne, rodem z filmów takich jak "Cinema Paradiso". W XX wieku rocznie odwiedzało Pioniera 40 tysięcy osób.

Pani Zosia nie doczekała momentu, który na pewno by ją zasmucił. 21 września tego roku kierownictwo jej ulubionego kina ogłosiło, że zmuszone jest zawiesić działalność. Wszystko przez epidemię i związane z nią restrykcje.

- Jeśli możemy wpuścić jedynie 50 czy 25 procent osób na salę, to nie mamy szans na utrzymanie się. Takie są realia – wyjaśnia współwłaściciel kina. Aby miejsce mogło się utrzymać, potrzebuje dziennie sprzedać przynajmniej 130 biletów, a ostatnio sprzedawało ich po około 30.

Strata to tym większa, że Pionier, jak przekonuje Miśkiewicz, jest najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na całym globie. Na ścianie w widocznym miejscu wisi potwierdzający to certyfikat rekordów Guinnessa przyznany w 2005 roku.

Narodziny kina

Oficjalnie kino zostało otwarte 26 września 1909 roku w niemieckim Stettinie. Pierwszym właścicielem był niemiecki restaurator Otto Blauert. Kino nazywało się wtedy Helios, a ówczesny adres to Falkenwalder Strasse 2 (po wojnie nazwa ulicy została zmieniona na Aleję Wojska Polskiego). Mieścił się tu najpierw bar, ale Blauert dostrzegł, jak oblegane są małe sale kinowe i postanowił wejść w ten biznes.

Niedawno dokumentaliści odnaleźli dokumenty udowadniające, że sala kinowa działała, prawdopodobnie przy jadalni Blauerta, już w 1907 roku. Stąd też tę datę podaje się obecnie jako początek działalności Pioniera.

Filmy nieme, jak ponad sto lat temu, ubarwia pianistaKino Pionier 1907

Po roku ówczesnego Heliosa przejął Albert Pietzke, który nazwę zmienił na Welt-Theater i rozwijał jego działalność do I wojny światowej. Pietzke był młodym biznesmenem znanym w Stettinie. Gdy w trakcie I wojny światowej jako 27-latek zginął na froncie, klepsydry i wspominki o nim pojawiły się w wielu lokalnych gazetach.

Rodzina Pietzke po tej tragedii kina nie sprzedała i rozwijała jego działalność aż do końca II wojny światowej. Gdy po wojnie kino zostało przejęte przez komunistyczne władze, a miasto znalazło się w granicach Polski, na miejscu zastano wszystko w perfekcyjnym stanie, gotowe do kolejnej projekcji.

W imię partii

Najpierw nazwę zmieniono na Odra, a zamiast produkcji niemieckich, zaczęły królować tu radzieckie – pierwszym po wojnie filmem wyświetlanym w Odrze był "Iwan Groźny" w reżyserii Sergieja Eisensteina. Dokładnie 26 grudnia 1945 roku. Film ten już w XXI wieku wrócił na afisze kina. Sala znów była pełna.

Pod koniec 1950 roku kino wreszcie przechrzczono na Pioniera. Nie ma pewności, ale jak podejrzewa Miśkiewicz, miało to związek z tym, że repertuar kierowany był głównie do młodzieży. Dziewięć lat później kilkanaście metrów od kameralnego Pioniera wybudowano nowoczesne jak na tamte czasy panoramiczne kino Kosmos, którego front zdobiła mozaika autorstwa artystów Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera.

Co ciekawe, oba kina cieszyły się zainteresowaniem, a ich bliskość nie szkodziła im, a nawet pomagała, bo gdy na jeden seans w Kosmosie brakło miejsc, publika szła do Pioniera. Gdy film w Pionierze nie nadawał się na randkę, zawsze można było sprawdzić repertuar w Kosmosie i na odwrót. Oczywiście najnowsze projekcje najpierw trafiały na ekran większego kina, ale i tak przez cały czas komuny oba kina funkcjonowały jak naczynia połączone. Oboma zarządzał też jeden podmiot – Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Szczecinie.

Problemy z rentownością zaczęły się już wiele lat po upadku komuny. W 2013 roku Kosmos zamknięto. Historyczny budynek został wyremontowany i teraz ma służyć jako sala koncertowo-widowiskowa. Filmy może też tam zobaczymy, ale już nie w formacie kinowym i raczej sporadycznie.

Kino posiada działający zabytkowy kinematograftvn24

Kontra do multipleksów

Pionier, bardziej kameralny niż większy sąsiad, przetrwał, a po 1999 roku, gdy kino przejęli Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk, zaczął się szybko rozwijać, wykorzystując swoje atuty – kultowość oraz klimat oraz stawianie na repertuar, którego w multipleksach nie dało się zobaczyć.

W 2002 roku Pionier przeszedł kompleksowy remont. Salę zmniejszono do 82 miejsc, z Hiszpanii sprowadzono najlepsze siedzenia, wygłuszenie z Francji. – Postawiliśmy na jakość – chwali się Miśkiewicz.

Obok sali kinowej otwarto również Kiniarnię - połączenie kawiarni z tradycyjnym kinem - filmy puszcza się tu z zabytkowego kinematografu, a projekcje filmów niemych ubarwia muzyk grający na XIX-wiecznym pianinie.

Wtedy właściciele zaczęli sprawdzać, kiedy właściwie kino zaczęło działać. – Zacząłem plany przeglądać, stare gazety i znalazłem informację, że w 1909 roku miało miejsce uroczyste otwarcie kina – opowiada Miśkiewicz. Wniosek z dokumentacją wysłany został do Księgi Guinnessa. Ponad rok później przyszła koperta, a w niej certyfikat. – Była radość nie z tej ziemi. Taka gratka i to właśnie w Szczecinie – przypomina sobie pan Jerzy.

Obecnie Księga Guinnessa za najstarsze nieprzerwanie działające kino uznaje Plaza Cinema w Ottawie, ale nie w stolicy Kanady, a małym 12-tysięcznym miasteczku w Kansas w Stanach Zjednoczonych. Jego otwarcie miało miejsce 22 maja 1907 roku. Co prawda w czasach Wielkiego kryzysu (lata 1929-1933) kino zostało zamknięte na kilka lat, ale w tym czasie w miejscu kina nie otworzono żadnej innej działalności, więc redaktorzy Księgi uznali, że nie jest to przeszkodą w przyznaniu certyfikatu. Pierwszym kinem jest jednak L’Eden Théâtre w La Ciotat w południowej Francji otwarte w 1889 roku. To w tym kinie w 1896 roku bracia Lumiere pokazali swój 50-sekundowy słynny film "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", który rzekomo miał doprowadzić publikę do paniki na widok jadącej wprost na nich lokomotywy. W 1995 roku kino zostało zamknięte z powodów bezpieczeństwa i dopiero w 2013 roku odnowiono je i znów otwarto.

Odrestaurowany Eden Théâtre w La CiotatUn Fou, CC BY-SA 4.0

"Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy"

Miłość do kinematografii nie pozwoliła fascynatom zamknąć tego miejsca przez dwie wojny światowe, exodus niemieckiej społeczności z tych rejonów po II wojnie światowej, czasy komuny czy wejście na rynek sieci kin multipleksowych.

Pionier przetrwał to wszystko i wydawało się, że - mając sporą grupę fanów - będzie działał jeszcze bardzo długo. Wszystko zmieniło się jednak przez COVID-19.

- Staram się nie dopuszczać myśli o zamknięciu kina. Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy. Jestem optymistą – mówi Miśkiewicz. Obecnie ma do tego podstawy – odzew mieszkańców Szczecina był ogromny. Zorganizowano zbiórkę funduszy na portalu crowdfundingowym i do 2 października zebrano ponad 45 tysiące złotych. To pomoże odroczyć wyrok na Pioniera na dwa-trzy miesiące. Kino wznowiło działalność 2 października.

Sprawą pomocy Pionierowi zainteresowały się także władze Szczecina. Jednak mimo chęci na razie nie ma pomysłu, co będzie, gdy pieniądze ze zbiórki się skończą. Szczecin trafił właśnie na listę "żółtych" stref zagrożenia epidemiologicznego, a to oznacza dalsze kłopoty.

Kino działa bez przerw od 1907 rokutvn24/Pionier 1907
Google Maps

Autorka/Autor:Łukasz Krajewski

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/Pionier 1907

Pozostałe wiadomości

Władze w chińskim mieście Zhuhai, gdzie kierowca wjechał w tłum ludzi zabijając 35 osób, usunęły wieńce i świece złożone w miejscu tragedii. Rząd monitoruje internet i kasuje wzmianki o ataku, a państwowa telewizja w ogóle o nim przez cały dzień nie wspominała. - Oświadczenie policji będzie jedynym oficjalnym wyjaśnieniem i nie pozwolą ludziom go kwestionować ani omawiać - powiedziała chińska badaczka Rose Luqiu cytowana przez Reutersa.

Konfiskata kwiatów, cenzura i zakazy po tragedii w Chinach

Konfiskata kwiatów, cenzura i zakazy po tragedii w Chinach

Źródło:
Reuters

Prokuratura sprawdza, czy 2,5-letnie dziecko, które zmarło w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, zatruło się środkiem chemicznym do zwalczania gryzoni. O śmierci chłopca śledczych poinformowali lekarze. Przeprowadzona została już sekcja zwłok.

Zmarło 2,5-letnie dziecko. Śledczy sprawdzają, czy zatruło się środkiem do zwalczania gryzoni

Zmarło 2,5-letnie dziecko. Śledczy sprawdzają, czy zatruło się środkiem do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Na zdjęciach z obchodów Święta Niepodległości widać, że prezydent Andrzej Duda nie ma kawałka palca. Pytany o tę kwestię prezydencki minister Wojciech Kolarski mówił, że Duda "w czasie prac domowych zranił się dosyć poważnie w palec". - Był potrzebny mały zabieg, ale już jest wszystko w porządku - zapewnił Kolarski.

Prezydent stracił kawałek palca. Był potrzebny "mały zabieg"

Prezydent stracił kawałek palca. Był potrzebny "mały zabieg"

Źródło:
RMF FM

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie obywatela Białorusi podejrzanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu w Gdańsku. "Jest to kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która - na zlecenie obcych służb specjalnych - dokonywała aktów sabotażu, w szczególności podpaleń" - czytamy w komunikacie.

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Źródło:
tvn24.pl

W środę w Redzikowie (Pomorskie) po wielu latach budowy odbędzie się uroczyste otwarcie bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić USA i europejskich sojuszników przed pociskami balistycznymi. W ceremonii wezmą udział prezydent Andrzej Duda, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele władz USA i sekretarz generalny NATO.

Prezydent, minister obrony, szef NATO i przedstawiciele USA w Redzikowie. Dziś wielkie otwarcie

Prezydent, minister obrony, szef NATO i przedstawiciele USA w Redzikowie. Dziś wielkie otwarcie

Źródło:
PAP

Otwierana właśnie baza w Redzikowie pod Słupskiem należy do amerykańskiej marynarki wojennej nie bez powodu. Jest bowiem lądowym rozszerzeniem morskiego systemu antybalistycznego Stanów Zjednoczonych, który początkowo instalowany był na amerykańskich okrętach. Z tego powodu baza w Redzikowie bywa nawet porównywana do "wkopanego w ziemię" okrętu US Navy. Jak działa i wygląda od wewnątrz jeden z takich okrętów, niszczyciel rakietowy USS Carney, w 2018 roku pokazał dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek.

Okręt, który budzi strach. Odwiedziliśmy go z kamerą

Okręt, który budzi strach. Odwiedziliśmy go z kamerą

Źródło:
tvn24

Prezydent elekt Donald Trump ogłosił, że powoła "departament wydajności państwa" (DOGE) pod przewodnictwem Elona Muska i swojego byłego rywala, biznesmena Viveka Ramaswamy'ego. Zadaniem nowego ciała doradczego ma być "demontaż biurokracji" i cięcia wydatków. "Będziemy mieć ranking najbardziej głupich wydatków z pieniędzy z waszych podatków. Będzie to zarówno niezwykle tragiczne, jak i niezwykle zabawne" - napisał Musk.

Elon Musk stanie na czele nowego departamentu. "Będzie to niezwykle tragiczne, jak i niezwykle zabawne"

Elon Musk stanie na czele nowego departamentu. "Będzie to niezwykle tragiczne, jak i niezwykle zabawne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Margaret Spada, 22-letnia mieszkanka włoskiego Lentini, miała poddać się zabiegowi korekcji nosa w klinice w Rzymie. Wkrótce po znieczuleniu lekarze "zdali sobie sprawę, że coś jest nie tak" - pisze portal Rai News. Po czterech dniach kobieta zmarła. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Chciała zrobić korekcję nosa. 22-latka nie żyje

Chciała zrobić korekcję nosa. 22-latka nie żyje

Źródło:
Rai News, Il Massengero

Jamie Oliver wycofał ze sprzedaży swoją najnowszą książkę dla dzieci po tym, jak jej treść skrytykowali przedstawiciele rdzennych Australijczyków. Znany na całym świecie szef kuchni i prowadzący telewizyjnych programów kulinarnych wystosował też przeprosiny.

Jamie Oliver wycofuje ze sprzedaży swoją książkę. Jest "zdruzgotany" i przeprasza

Jamie Oliver wycofuje ze sprzedaży swoją książkę. Jest "zdruzgotany" i przeprasza

Źródło:
The Guardian, BBC

Pierwszy raz od 73 dni Rosjanie przeprowadzili połączony atak rakietowy i dronowy na Kijów - poinformował szef stołecznej administracji wojskowej Serhij Popko. Jedna osoba została ranna w obwodzie kijowskim.

Pierwszy taki rosyjski atak na Kijów od 73 dni

Pierwszy taki rosyjski atak na Kijów od 73 dni

Źródło:
PAP

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

"Z zaskoczeniem i oburzeniem, czemu dałam wyraz w programie, przyjęłam cytowane w mediach głosy na temat pochodzenia Anne Applebaum. Uważałam, że minister powinien mieć możliwość się do nich odnieść, co też zrobił w 'Kropce nad i'" - podkreśliła w oświadczeniu dziennikarka TVN24 Monika Olejnik. Odniosła się w ten sposób do reakcji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na jej pytanie w programie.

"Od lat walczę z antysemityzmem, z przemocą, z hejtem i z agresją". Oświadczenie Moniki Olejnik 

"Od lat walczę z antysemityzmem, z przemocą, z hejtem i z agresją". Oświadczenie Moniki Olejnik 

Źródło:
TVN24

Jeżeli Radosław Sikorski byłby kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, będę zwolennikiem tego, byśmy wszyscy, łącznie z Szymonem Hołownią, dogadali się wokół tej kandydatury - powiedział w TVN24 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów, Trzecia Droga).

Kamiński: wybór Sikorskiego na nowo otworzy dyskusję o wspólnym kandydacie

Kamiński: wybór Sikorskiego na nowo otworzy dyskusję o wspólnym kandydacie

Źródło:
TVN24

Mam nadzieję, że panowie Patryk Jaki, Michał Woś, a przede wszystkim Zbigniew Ziobro znaleźli czas, by obejrzeć reportaż "Zakład pracy" w "Czarno na białym" - napisał w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jak ocenił, "to porażający materiał". - Sprawą zajmuje się już niezależna prokuratura - przekazał.

Bodnar o "porażającym materiale" TVN24: mam nadzieję, że  Jaki, Woś i Ziobro znaleźli czas, by go obejrzeć

Bodnar o "porażającym materiale" TVN24: mam nadzieję, że Jaki, Woś i Ziobro znaleźli czas, by go obejrzeć

Źródło:
TVN24

Droga z górki, przymrozki, śliska nawierzchnia, załadowana oponami naczepa - to wszystko mogło przyczynić się do nocnej kolizji ciężarówki w Hucisku. Wypadła z jezdni, przewróciła się do góry kołami i wiele godzin blokowała w obu kierunkach drogę wojewódzką 792. Kierowca i pasażer byli zakleszczeni w kabinie.

Ciężarówka całą noc leżała w rowie. Droga zablokowana

Ciężarówka całą noc leżała w rowie. Droga zablokowana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma nic za darmo - wskazał szef NATO Mark Rutte, który spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Bliknem, by omówić sytuację w Ukrainie i sojusz między Rosją a Koreą Północną. Rutte wskazywał, czym Putin płaci za pomoc wojskową Kim Dzong Una, podkreślając rosnące zagrożenie, ze strony sojuszu reżimów.

Co Rosja daje w zamian? Szef NATO o koszcie sojuszu z Kimem

Co Rosja daje w zamian? Szef NATO o koszcie sojuszu z Kimem

Źródło:
PAP

Łódzcy policjanci namierzyli, gdzie złodzieje ukryli luksusowe porsche. Auto, które pod koniec października zniknęło z parkingu jednego z hoteli odnaleziono na Teofilowie. Sprawcy wciąż są poszukiwani.

Skradzione auto za 400 tys. znalezione

Skradzione auto za 400 tys. znalezione

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje trzyletnia dziewczynka z okolic Grodziska Wielkopolskiego i dwulatek z okolic Tomaszowa Lubelskiego, a dziewięcioletnie bliźniaczki spod Płońska są w szpitalu. Śledczy sprawdzają, czy powodem tragedii był środek do zwalczania gryzoni. W "Uwadze!" TVN o tym, jak trutki na myszy albo szczury mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka.

Środki na gryzonie i śmiertelne zagrożenie dla człowieka. "To broń chemiczna"

Środki na gryzonie i śmiertelne zagrożenie dla człowieka. "To broń chemiczna"

Źródło:
TVN

Zagrożenie zbrojnym atakiem na państwo członkowskie Unii Europejskiej jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej - oceniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na forum współpracy fińsko-szwedzkiej w Espoo. Komentowała ostatni raport na temat poprawy gotowości Unii Europejskiej w sferze cywilnej i wojskowej autorstwa poprzedniego prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto.

"Zagrożenie atakiem największe od 30 lat". Ursula von der Leyen o fińskim raporcie

"Zagrożenie atakiem największe od 30 lat". Ursula von der Leyen o fińskim raporcie

Źródło:
PAP

Zadzwonił do domu 58-latki i jej 89-letniej matki, przedstawił się jako policjant i powiedział, że starsi ludzie płacą w aptekach fałszywymi banknotami. Zaoferował, że sprawdzi banknoty pań w specjalnej maszynie, którą ma w samochodzie. Kobiety uwierzyły nieznajomemu. Straciły wszystkie oszczędności.

Dały nieznajomemu wszystkie pieniądze, jakie miały w domu. 350 tysięcy złotych w reklamówce

Dały nieznajomemu wszystkie pieniądze, jakie miały w domu. 350 tysięcy złotych w reklamówce

Źródło:
tvn24.pl

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy Lizbony domagają się od władz miasta przeprowadzenia referendum w sprawie ograniczenia najmu krótkoterminowego dla turystów. Autorzy stworzonej w tym celu petycji podkreślają, że z powodu nadmiernej turystyki wiele osób musiało się wyprowadzić ze stolicy Portugalii.

Kolejne europejskie miasto ma dość turystów. Mieszkańcy chcą referendum

Kolejne europejskie miasto ma dość turystów. Mieszkańcy chcą referendum

Źródło:
CNN, tvn24 pl

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

43 organizacje pozarządowe, grupy aktywistów, środowiska akademickie, naukowe i dziennikarskie podpisały apel do polskich władz o przyjęcie ambitnych rozwiązań przeciwko SLAPP - strategicznym działaniom prawnym zmierzającym do stłumienia debaty publicznej.

"SLAPPy uderzają nie tylko w media i pojedyncze osoby, lecz także w demokrację". Apel społeczeństwa obywatelskiego

"SLAPPy uderzają nie tylko w media i pojedyncze osoby, lecz także w demokrację". Apel społeczeństwa obywatelskiego

Źródło:
tvn24.pl