Przetrwało wojny światowe, zawieruchy polityczne i kryzysy, ale koronawirus nie daje mu szans

Źródło:
TVN24 Pomorze
Kino działa nieprzerwanie od 1907 roku
Kino działa nieprzerwanie od 1907 rokutvn24
wideo 2/7
TVN24 Clean_20200924144457(2852)_aactvn24

Szczeciński Pionier to jedno z najstarszych kin na świecie, działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od 113 lat. Przetrwało dwie wojny, zmiany granic i ustrojów oraz kryzysy gospodarcze, ale z pandemią COVID-19 przegrywa. Już musiało zawiesić działalność. Pomogli wierni fani i znów można tam oglądać filmy. Nikt jednak nie wie, co będzie dalej.

Pani Zosia, jak nazywali ją bileterzy, przez kilkadziesiąt lat prawie codziennie przychodziła do kina Pionier. Wszyscy ją tu znali, wiedzieli, że jest lekarką, zawsze serdecznie witali. Miała swoje ulubione miejsce na tyle sali, które kasjerki zawsze starały się dla niej trzymać do końca.

Na emeryturze przychodziła nawet częściej. Pewnego dnia już się nie pojawiła. Później okazało się, że zmarła. – Była jednym z naszych najczęstszych gości i najwierniejszych fanów. To dla nich istniejemy – mówi Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina. Przyznaje, że duża część stałych klientów to osoby starsze. – Mają wspomnienia z młodości, poczucie bezpieczeństwa. U nas jest spokojnie, cicho, nie ma schodów – dodaje.

Cinema Paradiso w Szczecinie

Jednak to nie tylko sentyment i wygoda przyciąga widzów do Pioniera, ale atmosfera, którą tworzą ludzie kochający kino. Kino inne niż to oferowane przez multipleksy – ambitne, kameralne, rodem z filmów takich jak "Cinema Paradiso". W XX wieku rocznie odwiedzało Pioniera 40 tysięcy osób.

Pani Zosia nie doczekała momentu, który na pewno by ją zasmucił. 21 września tego roku kierownictwo jej ulubionego kina ogłosiło, że zmuszone jest zawiesić działalność. Wszystko przez epidemię i związane z nią restrykcje.

- Jeśli możemy wpuścić jedynie 50 czy 25 procent osób na salę, to nie mamy szans na utrzymanie się. Takie są realia – wyjaśnia współwłaściciel kina. Aby miejsce mogło się utrzymać, potrzebuje dziennie sprzedać przynajmniej 130 biletów, a ostatnio sprzedawało ich po około 30.

Strata to tym większa, że Pionier, jak przekonuje Miśkiewicz, jest najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na całym globie. Na ścianie w widocznym miejscu wisi potwierdzający to certyfikat rekordów Guinnessa przyznany w 2005 roku.

Narodziny kina

Oficjalnie kino zostało otwarte 26 września 1909 roku w niemieckim Stettinie. Pierwszym właścicielem był niemiecki restaurator Otto Blauert. Kino nazywało się wtedy Helios, a ówczesny adres to Falkenwalder Strasse 2 (po wojnie nazwa ulicy została zmieniona na Aleję Wojska Polskiego). Mieścił się tu najpierw bar, ale Blauert dostrzegł, jak oblegane są małe sale kinowe i postanowił wejść w ten biznes.

Niedawno dokumentaliści odnaleźli dokumenty udowadniające, że sala kinowa działała, prawdopodobnie przy jadalni Blauerta, już w 1907 roku. Stąd też tę datę podaje się obecnie jako początek działalności Pioniera.

Filmy nieme, jak ponad sto lat temu, ubarwia pianistaKino Pionier 1907

Po roku ówczesnego Heliosa przejął Albert Pietzke, który nazwę zmienił na Welt-Theater i rozwijał jego działalność do I wojny światowej. Pietzke był młodym biznesmenem znanym w Stettinie. Gdy w trakcie I wojny światowej jako 27-latek zginął na froncie, klepsydry i wspominki o nim pojawiły się w wielu lokalnych gazetach.

Rodzina Pietzke po tej tragedii kina nie sprzedała i rozwijała jego działalność aż do końca II wojny światowej. Gdy po wojnie kino zostało przejęte przez komunistyczne władze, a miasto znalazło się w granicach Polski, na miejscu zastano wszystko w perfekcyjnym stanie, gotowe do kolejnej projekcji.

W imię partii

Najpierw nazwę zmieniono na Odra, a zamiast produkcji niemieckich, zaczęły królować tu radzieckie – pierwszym po wojnie filmem wyświetlanym w Odrze był "Iwan Groźny" w reżyserii Sergieja Eisensteina. Dokładnie 26 grudnia 1945 roku. Film ten już w XXI wieku wrócił na afisze kina. Sala znów była pełna.

Pod koniec 1950 roku kino wreszcie przechrzczono na Pioniera. Nie ma pewności, ale jak podejrzewa Miśkiewicz, miało to związek z tym, że repertuar kierowany był głównie do młodzieży. Dziewięć lat później kilkanaście metrów od kameralnego Pioniera wybudowano nowoczesne jak na tamte czasy panoramiczne kino Kosmos, którego front zdobiła mozaika autorstwa artystów Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera.

Co ciekawe, oba kina cieszyły się zainteresowaniem, a ich bliskość nie szkodziła im, a nawet pomagała, bo gdy na jeden seans w Kosmosie brakło miejsc, publika szła do Pioniera. Gdy film w Pionierze nie nadawał się na randkę, zawsze można było sprawdzić repertuar w Kosmosie i na odwrót. Oczywiście najnowsze projekcje najpierw trafiały na ekran większego kina, ale i tak przez cały czas komuny oba kina funkcjonowały jak naczynia połączone. Oboma zarządzał też jeden podmiot – Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Szczecinie.

Problemy z rentownością zaczęły się już wiele lat po upadku komuny. W 2013 roku Kosmos zamknięto. Historyczny budynek został wyremontowany i teraz ma służyć jako sala koncertowo-widowiskowa. Filmy może też tam zobaczymy, ale już nie w formacie kinowym i raczej sporadycznie.

Kino posiada działający zabytkowy kinematograftvn24

Kontra do multipleksów

Pionier, bardziej kameralny niż większy sąsiad, przetrwał, a po 1999 roku, gdy kino przejęli Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk, zaczął się szybko rozwijać, wykorzystując swoje atuty – kultowość oraz klimat oraz stawianie na repertuar, którego w multipleksach nie dało się zobaczyć.

W 2002 roku Pionier przeszedł kompleksowy remont. Salę zmniejszono do 82 miejsc, z Hiszpanii sprowadzono najlepsze siedzenia, wygłuszenie z Francji. – Postawiliśmy na jakość – chwali się Miśkiewicz.

Obok sali kinowej otwarto również Kiniarnię - połączenie kawiarni z tradycyjnym kinem - filmy puszcza się tu z zabytkowego kinematografu, a projekcje filmów niemych ubarwia muzyk grający na XIX-wiecznym pianinie.

Wtedy właściciele zaczęli sprawdzać, kiedy właściwie kino zaczęło działać. – Zacząłem plany przeglądać, stare gazety i znalazłem informację, że w 1909 roku miało miejsce uroczyste otwarcie kina – opowiada Miśkiewicz. Wniosek z dokumentacją wysłany został do Księgi Guinnessa. Ponad rok później przyszła koperta, a w niej certyfikat. – Była radość nie z tej ziemi. Taka gratka i to właśnie w Szczecinie – przypomina sobie pan Jerzy.

Obecnie Księga Guinnessa za najstarsze nieprzerwanie działające kino uznaje Plaza Cinema w Ottawie, ale nie w stolicy Kanady, a małym 12-tysięcznym miasteczku w Kansas w Stanach Zjednoczonych. Jego otwarcie miało miejsce 22 maja 1907 roku. Co prawda w czasach Wielkiego kryzysu (lata 1929-1933) kino zostało zamknięte na kilka lat, ale w tym czasie w miejscu kina nie otworzono żadnej innej działalności, więc redaktorzy Księgi uznali, że nie jest to przeszkodą w przyznaniu certyfikatu. Pierwszym kinem jest jednak L’Eden Théâtre w La Ciotat w południowej Francji otwarte w 1889 roku. To w tym kinie w 1896 roku bracia Lumiere pokazali swój 50-sekundowy słynny film "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", który rzekomo miał doprowadzić publikę do paniki na widok jadącej wprost na nich lokomotywy. W 1995 roku kino zostało zamknięte z powodów bezpieczeństwa i dopiero w 2013 roku odnowiono je i znów otwarto.

Odrestaurowany Eden Théâtre w La CiotatUn Fou, CC BY-SA 4.0

"Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy"

Miłość do kinematografii nie pozwoliła fascynatom zamknąć tego miejsca przez dwie wojny światowe, exodus niemieckiej społeczności z tych rejonów po II wojnie światowej, czasy komuny czy wejście na rynek sieci kin multipleksowych.

Pionier przetrwał to wszystko i wydawało się, że - mając sporą grupę fanów - będzie działał jeszcze bardzo długo. Wszystko zmieniło się jednak przez COVID-19.

- Staram się nie dopuszczać myśli o zamknięciu kina. Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy. Jestem optymistą – mówi Miśkiewicz. Obecnie ma do tego podstawy – odzew mieszkańców Szczecina był ogromny. Zorganizowano zbiórkę funduszy na portalu crowdfundingowym i do 2 października zebrano ponad 45 tysiące złotych. To pomoże odroczyć wyrok na Pioniera na dwa-trzy miesiące. Kino wznowiło działalność 2 października.

Sprawą pomocy Pionierowi zainteresowały się także władze Szczecina. Jednak mimo chęci na razie nie ma pomysłu, co będzie, gdy pieniądze ze zbiórki się skończą. Szczecin trafił właśnie na listę "żółtych" stref zagrożenia epidemiologicznego, a to oznacza dalsze kłopoty.

Kino działa bez przerw od 1907 rokutvn24/Pionier 1907
Google Maps

Autorka/Autor:Łukasz Krajewski

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/Pionier 1907

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24