Pomorze

Sinice w Bałtyku, zamknięte kąpieliska. Sprawdź, gdzie nie można wchodzić do wody

Pomorze

Aktualizacja:
Sinice w Bałtyku wciąż niebezpieczne
Sinice w Bałtyku wciąż niebezpieczneTomasz Pupiec | Fakty po południu
wideo 2/5

Kilkadziesiąt kąpielisk zamkniętych zostało z powodu wykwitu sinic w Bałtyku. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę – jedne plaże zostają otwarte, a na innych w tym samym czasie wywiesza się czerwone flagi.

Sanepid na Pomorzu apeluje, żeby w związku z wykwitem sinic w Bałtyku przed wybraniem się na plażę sprawdzać, czy przypadkiem nie ma zakazu wejścia do wody na danym kąpielisku. Najbardziej zagrożone są rejony Półwyspu Helskiego i Zatoki Gdańskiej, ale zakazy mogą zostać wprowadzone na całym wybrzeżu w województwie pomorskim.

W tej chwili zamkniętych jest kilkadziesiąt kąpielisk. – Sytuacja cały czas się zmienia i warto ją kontrolować na bieżąco – radzi Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Kąpieliska na Pomorzu

To, jak dynamiczna jest sytuacja, widać po statystykach z ostatnich godzin. W sobotę zamkniętych było 17 kąpielisk, w poniedziałek rano 12, a przed południem liczba ta spadła do 8. We wtorek znowu znacznie wzrosła. Obecnie zamknięte są 32 kąpieliska.

Sinice w Bałtyku - z roku na rok coraz gorzej

- Nie pamiętam sytuacji, kiedy kwitnięcie sinic utrzymywało się aż tak długo – dziwi się Augustyniak i podejrzewa, że to kwestia pogody i braku falowania. Przestrzega, że kąpiel mimo zakazu grozi poważnymi konsekwencjami - sinice wytwarzają toksyny, które mogą powodować wysypki skórne i poważne kłopoty żołądkowe, w tym m.in. biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Zamknięte kąpieliska (27 lipca, stan na godzinę 15.45)

Pomorskie:

Gdynia Śródmieście

Gdynia Babie Doły

Gdynia Redłowo

Gdynia Orłowo

Gdańsk Jelitkowo

Gdańsk Klipper Jelitkowo

Molo Gdańsk Brzeźno

Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno

Gdańsk Stogi

Kąpielisko przy plaży "A" w Łebie

Kąpielisko przy plaży "C" w Łebie

Kąpielisko morskie w Białogórze

Kąpielisko morskie w Dębkach

Kąpielisko morskie w Karwieńskich Błotach Drugich

Karwia wejście nr 43

Karwia wejście nr 45

Jastrzębia Góra wejście nr 22

Jastrzębia Góra wejście nr 23

Jastrzębia Góra wejście nr 25

Ostrowo wejście nr 35

Chłapowo wejście nr 13

Chłapowo wejście nr 12

Władysławowo wejście nr 10

Władysławowo wejście nr 9

Władysławowo wejście nr 6

Władysławowo wejście nr 4

Władysławowo-Półwysep wejście nr 3

Jastarnia "Nadmorska-Plażowa"

Jastarnia "Ogrodowa"

Jastarnia "Zdrojowa"

Jurata "Międzymorze"

Kuźnica "Kościół"

Chałupy wejście nr 22

Kąpielisko nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS

Jak przypomina na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna WWF Polska, wiosenny i wczesnoletni zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym. Jednak - w opinii organizacji - skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa. Jak przypomina WWF, zakwit sinic sprawia, że woda staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę. "Może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor" - wyjaśniają ekolodzy. Dodają, że zakwit sinic zależy od stężenia w wodzie składników organicznych - związków azotu i fosforu.

"Kiedy zdarza się za często i sinic jest bardzo dużo, może to prowadzić do zamierania życia w Morzu Bałtyckim. Rozkład obumarłych sinic pochłania dużo tlenu. To najczęściej z jego braku giną ryby i inne organizmy występujące w morzu" - podaje WWF na swojej stronie internetowej. Jednocześnie dodaje, że szczególnie niebezpieczne są toksyczne gatunki sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki, a ponieważ wydzielają toksyny, szkodzą także ludziom. "Nawet po zakończeniu zakwitu sinic wytwarzane przez nie toksyny pozostają przez pewien czas w wodzie" - dodają ekolodzy.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości