Sentymentalna podróż zabytkowym parowozem na Hel

Pomorze

tvn24Parowozem z lat 50-tych pojechali z Gdyni na Hel

W nostalgiczną podróż z Gdyni na Hel miłośników kolei zabrał zabytkowy parowóz z lat 50-tych wyprodukowany w słynnej wolsztyńskiej parowozowni. Do lokomotywy podczepiono 4 wagony pasażerskie z lat 70-tych. Ostatni raz parowóz był na półwyspie 22 lata temu.

Parowóz w poniedziałek o godz. 946 wjechał na dworzec Gdynia Główna by zabrać chętnych pasażerów, miłośników kolei na Hel - gdzie dotrze po godz. 11.00. Do lokomotywy podczepiono 4 wagony pasażerskie z lat 70-tych.

Sentymentalna wycieczka

Ol49 wyprodukowano w 1953 roku to jeden z najmłodszych parowozów pasażerskich w Polsce. Łącznie na zamówienie Ministerstwa Komunikacji na tory PKP wyjechało ich ok. 115 sztuk.

Parowozy z tej serii przeznaczone były do obsługi osobowych i lekkich pociągów pospiesznych. Prędkość maksymalna "oelki", to 100 km/h. Parowozy zasłynęły na odcinku Warszawa - Iława, gdzie prowadziły słynny ekspres "Strzała Bałtyku" złożony z pięciu wagonów pierwszej klasy. Pociąg ten trasę ze stolicy do Iławy pociąg pokonywał z prędkością 90 km/h.

Parowóz jedzie do Helutvn24
Zabytkowym parowozem z Gdyni na Heltvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: UM Hel