Po zawale Eriksena przeszkolą piłkarzy z pierwszej pomocy

Także piłkarze powiatowych klubów mają przejść kurs pierwszej pomocy
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Źródło: TVN24 Łódź

Strażacy przeszkolą zawodowych piłkarzy z umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Decyzję o zorganizowaniu szkoleń podjęto po zawale serca Christiana Eriksena, zawodnika reprezentacji Danii, który stracił przytomność podczas meczu.

Jak zareagować, gdy ktoś zasłabnie? Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami wypadku komunikacyjnego? W takich sytuacjach czas odgrywa krytyczną rolę.

12 czerwca mogli się o tym przekonać kibice na całym świecie, gdy na ich oczach odbywała się walka o życie duńskiego piłkarza Christiana Eriksena. Podczas pierwszego meczu reprezentacji Danii na Euro 2020 z Finlandią zawodnik przeszedł zawał serca.

Piłkarscy ratownicy

Jak przyznaje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, te zdarzenia stały się impulsem do stworzenia wspólnego projektu z zakresu szkoleń z pierwszej pomocy dla pomorskich piłkarzy. Szkolenia przeprowadzą pracownicy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. W projekt zaangażował się również Pomorski Związek Piłki Nożnej.

- Bardzo nam na tym zależy, aby jak najwięcej osób na Pomorzu, szczególnie młodych, aktywnych, posiadło te umiejętności. To jest dla nas bezcenne. Im więcej osób będzie przeszkolonych tym lepiej – uważa Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Jak zauważa, wiedza ta może przydać się nie tylko na boisku, ale każdego dnia.

Christian Eriksen był reanimowany podczas meczu
Christian Eriksen był reanimowany podczas meczu
Źródło: tvn24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szkolenia odbędą się w lipcu i sierpniu w każdej powiatowej komendzie straży pożarnej na terenie województwa pomorskiego. Każdy kurs potrwa około cztery godziny i organizowany będzie w dni wolne od pracy. Jest oczywiście nieodpłatny.

Strażacy przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy nawet członków drużyn powiatowych klubów piłki nożnej, trenerów, kierowników drużyn oraz inne osoby związane z zespołami. W sumie władze województwa liczą na udział w kursie około 400 osób.

Czytaj także: