Pomorze

Pomorska Kolej Metropolitalna: ogromna budowa z lotu ptaka. Nowy film

Pomorze

Pomorska Kolei Metropolitalna z lotu ptaka
PKMZobacz jak pojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna

Przelot nad budowaną linią kolejową i animowane plansze - Pomorska Kolei Metropolitalna udostępniła właśnie film dokładnie prezentujący tę inwestycję. 20 km linii kolejowej i 8 stacji - ten ogromny plac budowy można teraz obejrzeć w 10 minut.

Dziesięciominutowy film został nakręcony w sierpniu 2013 roku.

- Po raz pierwszy cała trasa PKM pokazana jest z przeciwnego kierunku - czyli od miejsca połączenia z linią kolejową 201 (Gdynia - Kościerzyna) w Rębiechowie do wpięcia w tory linii dalekobieżnej E65 w Gdańsku Wrzeszczu – informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - Dotychczas - m.in. w przypadku animacji komputerowej linii PKM - był pokazywany kierunek od Wrzeszcza do Rębiechowa – tłumaczy.

Jak dodaje Konopacki, jako że film nagrywany był dwa tygodnie temu, plac budowy już się nieco zmienił. - Praca cały czas wre, w tym tygodniu planujemy postawić już pierwszy wiadukt, między Brentowem a Niedźwiednikiem - tłumaczy.

Największa inwestycja

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to największa inwestycja infrastrukturalna samorządu województwa pomorskiego. Władze województwa przeznaczyły na ten cel łącznie ok. 760 mln zł netto, z czego ponad 500 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 roku. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Zobacz film z całej trasy PKM:

Zobacz jak pojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna
Zobacz jak pojedzie Pomorska Kolej MetropolitalnaPKM

Dotychczas jedynym filmem z trasy PKM była ta wizualizacja:

Wirtualna podróż Koleją Metropolitalną
Wirtualna podróż Koleją Metropolitalną PKM

Pierwszy przystanek PKM usytuowany będzie w Baninie pod Gdańskiem:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: PKM

Pozostałe wiadomości