Pomorze

Paszke wybrał "zaśmieconą" trasę

Pomorze

Trasa Paszke „złą drogą” przez zaśmiecony Atlantyk
tvn24, Thierry MartinezRoman Paszke na swoim katamaranie Gemini 3

Większość środowiska żeglarskiego, które doskonale zna kapitana Romana Paszke, wie, że ten szybko się nie poddaje. Koledzy oceniają, że będzie próbował kontynuować swój rejs. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że wybrał wyjątkowo trudną trasę. Wyprawę przerwało zderzenie z „niezidentyfikowanym obiektem”.

- Mógł uderzyć we wszystko co pływa w wodzie. Trasa, którą obrał Paszke jest bardzo trudna, jest nazywana „złą drogą” – mówił Maciej Marczewski, kapitan techniczny Jachtu „Energa”, członek ekipy Zbigniewa Gutka Gutkowskiego, który również w tym roku startował w prestiżowych regatach wokółziemskich Vendee Globe.

Zaśmiecony Atlantyk

- Nie jestem specjalnie zaskoczony. Pływałem po Atlantyku i wiem, że jest tak zaśmiecony, że łatwo tam o wypadek – mówił żeglarz Jarosław Kaczorowski. – Ja w trakcie regat transatlantyckich też uderzyłem w coś, ale w moim przypadku to raczej był wieloryb – dodaje.

Ja podkreśla to szczęście w nieszczęściu, że do awarii doszło tak blisko, bo Poszka może liczyć na szybka naprawę.

Uszkodził ster

- Nie wiemy jak bardzo poważna jest ta awaria, mam nadzieję że nie pękła płetwa sterowa. Trzeba poczekać na zdjęcie. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy jest szansa na kontynuację. Ale nie słyszałem, żeby Roman mówił coś o poddaniu się – mówił Jarosław Kaczorowski.

Zderzył się z „niezidentyfikowanym obiektem”

Paszke wypłynął z Las Palmas w czwartek popołudniu. Chciał pobić rekord, który wynosi 122 dni i popłynąć w samotnym rejsie dookoła świata ze wschodu na zachód, pod wiatr w niecałe 100 dni.

Chcąc, by rekord był uznany, Paszke musiałby dokonać naprawy jachtu samodzielnie. Będzie mógł spróbować to zrobić, gdy wróci do Las Palmas. Jego ekipa przewiduje, że dotrze tam w ciągu doby. Dopiero w porcie Paszke będzie mógł ocenić, jak duże są uszkodzenia. Jeśli asysta stacji nadbrzeżnej okaże się niezbędna, próba bicia rekordu będzie nieudana. Wsółpracownicy kapitana oceniają, że taki scenariusz jest niestety prawdopodobny.

Trudna trasa kapitana Paszkego
Trudna trasa kapitana Paszkegotvn24

Autor: ws//kv / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Th.Martinez/Sea&Co

Pozostałe wiadomości