ORP Kościuszko płynie na Atlantyk

Aktualizacja:
ORP Kościuszko płynie na Atlantyk
ORP Kościuszko płynie na Atlantyk
tvn24
tvn24Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wypłynęła z portu wojennego w Gdyni

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko weźmie udział w manewrach Spontex 2013 z udziałem siedmiu państw NATO. Okręt będzie ćwiczyć na Atlantyku ochronę przed atakiem okrętów podwodnych. Na ćwiczenia Kościuszko wypłynął z macierzystego portu w Gdyni w poniedziałek rano.

- Polska fregata wraz ze stacjonującym na jej pokładzie śmigłowcem będzie prowadziła operacje poszukiwania, wykrywania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych. To poważne zagrożenie w transporcie morskim, który odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę - tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

- Jednocześnie załoga okrętu będzie prowadziła obronę przed atakami lotnictwa i innych jednostek nawodnych - tłumaczy.

Manewry NATO

Manewry Spontex 2013 prowadzone będą na Zatoce Biskajskiej w dniach 13-21 maja. Po ich zakończeniu ORP Gen. T. Kościuszko będzie reprezentował polską Marynarkę Wojenną w obchodach 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk organizowanych przez Royal Navy. Spontex 2013 to międzynarodowe ćwiczenia w osłanianiu tras żeglugowych i transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych. Organizatorem tegorocznych manewrów Spontex jest Marynarka Wojenna Francji. W operacji, oprócz francuskich sił morskich i polskiej MW, uczestniczyć będą okręty i lotnictwo morskie z Belgii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Autor: aja/par / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości