Nielegalni bursztyniarze złapani na gorącym uczynku

Pomorze

MOSG | ArchiwumWydobywali bursztyn, zniszczyli las

Nielegalnie wydobywali bursztyn i zdewastowali 100 metrów kwadratowych lasu. Straż graniczna ujęła na Mierzei Wiślanej czterech mężczyzn. Grozi im kara aresztu lub grzywny.

W nocy z 10 na 11 października funkcjonariuszy, patrolujących okolice Krynicy Morskiej, zaniepokoiły dźwięki motopompy. Korzystali z gogli noktowizyjnych, więc z łatwością zauważyli nieopodal kilku mężczyzn - poszukiwaczy bursztynu.

Otwory na 7 metrów

Byli to, jak się potem okazało, mieszkańcy Krynicy Morskiej i Stegny. Oprócz motopompy, znaleziono przy nich cztery strażackie węże o łącznej długości przeszło 80 metrów, aluminiowe redukcje i sztyce. Te narzędzia służyły im do wydobywania bursztynu na mierzei. Nielegalni bursztyniarze zdążyli wypłukać kilka otworów, z których każdy miał około 7 metrów głębokości. Zdewastowali w ten sposób 100 metrów kwadratowych lasu.

Areszt lub grzywna

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, grozi im teraz kara aresztu lub grzywny.

Akcję ujęcia bursztyniarzy przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Krynicy Morskiej, Policji z Nowego Dworu Gdańskiego i Straży Leśnej z Elbląga. Sprzęt do nielegalnego pozyskiwania bursztynu, o szacunkowej wartości prawie 4 tysięcy złotych, zabezpieczyła Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg, która będzie również prowadzić wobec mężczyzn dalsze postępowanie.

Wykopywanie bursztynu na terenie chronionym i bez odpowiedniego pozwolenia jest nielegalne.

Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: MOSG | Archiwum