Pomorze

Ma 180 lat i ciągnie rośnie. Przebiła dach

Pomorze

staraoliwa.plPalma wydostała się na zewnątrz

180-letnia palma "wyrosła" z oliwskiej palmiarni. Zabezpieczono ją już przed niskimi temperaturami. Czy stary budynek, który jest za ciasny dla roślin, wreszcie doczeka się remontu?

Dziurę w dachu kopuły zauważył jeden z mieszkańców dzielnicy Gdańska. Przez nią wyglądał kawałek rośliny.

- Okazało się, że palma wypchnęła szybę, znajdującą się w części dachowej kopuły. Oznacza to jedno - palmiarnia jest już dla niej za mała - mówi w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Strug z portalu staraoliwa.pl.

Tropikalne drzewo nie nawykło do niskich temperatur i mogłoby zginąć, więc na ratunek palmie ruszyli alpiniści zatrudnieni przez Zarząd Dróg i Zieleni.

- Palma jest wciąż na swoim miejscu, nie została ani przycięta, ani na siłę wepchnięta do palmiarni, została jedynie odciągnięta na bok. Okazało się, że jest szansa, żeby alpiniści zmienili położenie pnia - tłumaczyła w Radiu Gdańsk Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Remont potrzebny od zaraz

To jednak rozwiązanie tymczasowe, bo palma wciąż rośnie (w odpowiednich warunkach ma szansę na ok. 8 metrów więcej) i nowa pozycja będzie dla niej wkrótce niewygodna. Dlatego palmiarnia musi urosnąć razem z palmą. O jej renowację mieszkańcy Oliwy apelują od lat. Ostatnia przebudowa kopuły miała miejsce 27 lat temu. Teraz palmiarnię zżera rdza, a rośliny cierpią na brak miejsca.

- Są już plany generalnego remontu nie tylko samej rotundy, ale też przylegającej do niej zabytkowej oranżerii - dodała Kaczmarek.

- Podwyższenie konstrukcji i rewaloryzacja całego obiektu oraz Parku Oliwskiego od lat są przekładane przez władze miasta z powodu braku pieniędzy. Ostatnio ogłaszane były w 2008 roku - przypomina Tomasz Strug na lokalnym portalu staraoliwa.pl. - Te inwestycje zdmuchnęły jednak przygotowania Gdańska do EURO 2012 - dodaje.

Przybliżony koszt przebudowy palmiarni i oranżerii w Parku Oliwskim to ponad 20 mln zł. W odnowionym obiekcie miałoby się znaleźć też miejsce na nowe rośliny oraz lokal gastronomiczny.

Autor: maz/roody/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, staraoliwa.pl, Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: staraoliwa.pl

Pozostałe wiadomości