"Depresja i otyłość". Dyrektorzy szkół o "dramatycznym" bilansie nauki zdalnej

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK
Źródło:
TVN24/PAP
Dyrektorzy kołobrzeskich szkół o "dramatycznym" bilansie nauki zdalnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Dyrektorzy kołobrzeskich szkół o "dramatycznym" bilansie nauki zdalnej

Dyrektorzy szkół podstawowych w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) informują o problemach uczniów podczas nauki zdalnej i izolacji – wskazują na depresję u dzieci, otyłość i pogorszenie wad wzroku. Samorządy same starają się uporać z problemem. - Dostrzegamy taką konieczność, aby tę pomoc psychologiczno-pedagogiczną również dedykować rodzicom, całym rodzinom i tak też się dzieje – mówi prezydent miasta.

Jak zaznaczają dyrektorzy szkół podstawowych, dzieci zawsze mierzyły się z problemami emocjonalnymi, ale izolacja te stany pogorszyła. Na posiedzeniu miejskiej Komisji Społecznej w Kołobrzegu dyrektorzy mówili o depresji wśród uczniów, próbach samobójczych, otyłości i pogorszeniu wad wzroku.

- Rozpoczynają się trudne stany, prawie że depresyjne. Na szczęście w naszej szkole nie słychać o próbach samobójczych, ale wiem z innych relacji, że też to się zdarza. Jakieś okaleczenia, bardziej lub mniej głośne protesty dzieci, albo się wyłączają i popadają w apatię, albo idą właśnie w stronę takiej agresji – mówi Andrzej Haraj, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 6 im. Janusza Korczaka w Kołobrzegu.

Dyrektorzy podkreślają, że we wszystkich placówkach przyjmują pedagodzy i szkolni psychologowie, zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Placówki biorą również udział w ogólnopolskich oraz lokalnych akcjach i programach, które mają pomóc przetrwać uczniom i rodzicom trudną sytuację. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Takie problemy dotykają uczniów w całym kraju. W pomoc zaangażowane są też samorządy, chociaż - jak mówi prezydent Kołobrzegu - ze strony rządu nie są kierowane żadne dodatkowe fundusze na te działania.

- Dostrzegamy taką konieczność, aby tę pomoc psychologiczno-pedagogiczną również dedykować rodzicom, całym rodzinom i tak też się dzieje. Mamy punkt konsultacyjny przeciwdziałania przemocy, wdrażamy kolejne punkty, kolejne programy, które są zadedykowane właśnie dla osób w kryzysie po covidzie – mówi Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Nauka zdalna w szkołach

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte zostaną m.in. żłobki i przedszkola. Są jednak wyjątki – w placówkach tych będą mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Minister edukacji zapowiada wsparcie psychologiczne. "Bez względu na to, czy w kwietniu uda się powrócić do szkół"

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od poniedziałku 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia.

Autor:MAK

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24