Nie żyje pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Gdańska

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
FacebookNie żyje Jacek Starościak

Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Miasta Gdańska zmarł w sobotę po ciężkiej chorobie - poinformował Urząd Miasta Gdańsk. Miał 73 lata. W poniedziałek w siedzibie rady miasta zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Jacek Starościak został wybrany prezydentem Gdańska - zgodnie z ówczesną ordynacją - głosami Rady Miasta Gdańska w sierpniu 1990 roku. Funkcję tę pełnił do 14 czerwca 1991 roku. W tym samym roku przeszedł na stanowisko dyrektorskie do Kancelarii Prezydenta RP. Od 1995 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, między innymi jako konsul generalny RP w Londynie (1996–1998) i radca ministra. W latach 1998–2002 pracował w Sztokholmie na stanowisku szefa Stałego Międzynarodowego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego, później w Departamencie Unii Europejskiej i Obsługi Negocjacji Akcesyjnych MSZ. W 2003 Jacek Starościak przewodniczył Komitetowi Krajowych Koordynatorów w ramach polskiej prezydencji w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej. W 2003 został zatrudniony w Banku Pekao; od 2008 do 2013 był dyrektorem biura zarządzania ryzykiem braku zgodności w tej instytucji.

"Gdańsk stracił postać wielkiego formatu i dobrego człowieka"

O śmierci Jacka Starościaka napisała w mediach społecznościowych również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Jacek Starościak zawsze życzliwy, oddany naszemu miastu, nawet gdy sprawował obowiązki w Warszawie. Swoim życiorysem obdzielić mógłby co najmniej kilku innych. Był absolwentem I LO w Gdańsku, edukację kontynuował z wielkim powodzeniem w Wyższej Szkole Morskiej, gdzie zgłębiał tajniki nawigacji oraz automatyzacji statków. Został doceniony na arenie międzynarodowej i wyróżniony m.in. członkostwem w prestiżowym The Royal Institute of Navigation w Londynie" - czytamy we wpisie.

"Gdańsk stracił postać wielkiego formatu i dobrego człowieka. Cześć Twojej pamięci Panie Prezydencie" - podsumowała.

Księga kondolencyjna będzie wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska w poniedziałek, 10 maja, od godziny 12.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24