Badali broń chemiczną na dnie Bałtyku. Znaleźli torpedę

Naukowcy wrócili z badań na Bałtyku
Naukowcy wrócili z badań na Bałtyku
tvn24
tvn24Naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wrócili z morskiej wyprawy statkiem badawczym "Oceania"

Przez dwa tygodnie gdańscy naukowcy w okolicach wyspy Bornholm i Głębi Gdańskiej badali zatopioną amunicję i broń chemiczną, którą w czasie II wojny światowej zatopiono na dnie Bałtyku. Oprócz próbek materiałów, znaleziono też torpedę pochodzącą z II wojny światowej.

Naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w piątek rano wrócili z morskiej wyprawy statkiem badawczym "Oceania".

- Poszliśmy w rejony, w których spodziewaliśmy się odnaleźć zatopioną amunicję. Mieliśmy też współrzędne z poprzednich ekspedycji, była to głównie Głębia Gdańska i Głębia Bornholmska – opowiada dr Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Państwowej Akademii Nauk.

Znaleźli zatopione bomby lotnicze i iperyt

Podczas ekspedycji w okolicach wyspy Bornholm eksperci oceniali ryzyko, związane z bronią chemiczną z czasów II Wojny Światowej, spoczywającą na dnie Bałtyku.

- Znaleźliśmy kilka miejsc gdzie były obiekty przypominające zatopione bomby lotnicze, koło jednej z nich w próbce osadów wykryliśmy iperyt, już na pokładzie przeprowadzaliśmy analizy – wyjaśnia.

Dodatkowo na Głębi Gdańskiej udało im się odnaleźć zatopioną torpedę. - Po zidentyfikowaniu wiemy, że pochodzi ona z lat czterdziestych - dodaje.

Jak mówi, niestety widoczność nie była najlepsza dlatego materiały filmowe nie oddają całości znaleziska.

Sprawdzą jak zabezpieczyć

Bełdowski zapowiada, że w dalszych rejsach naukowcy będą sprawdzać w jaki sposób zabezpieczyć materiały żeby nie powodowały skażenia środowiska. Projekt "Dajmon" dofinansowany przez UE, realizowany jest we współpracy z placówkami badawczymi z Finlandii i Niemiec.

Badali broń chemiczną na dnie Bałtyku
Badali broń chemiczną na dnie Bałtykutvn24/ PAN

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: ws/kv / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/PAN

Pozostałe wiadomości