Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Ambasador USA Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Ambasador USA Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańskutvn24
wideo 2/8
tvn24Ambasador USA Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Podziękował też za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. - Gdańszczanie są bohaterami - mówił.

We wtorek po południu przebywający z wizytą w Gdańsku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyli kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej. Po uroczystości odbył się krótki briefing prasowy.

- To, co jest bardzo ważne, pan ambasador to wielokrotnie podkreślał, to jego bliska relacja z ojcem Zbigniewem Brzezińskim, który był także honorowym obywatelem miasta Gdańska. (...) To strona amerykańska zabiegała o to, aby dzisiaj w tym miejscu przy Pomniku Poległych Pocztowców złożyć kwiaty i uczcić cywilne ofiary II wojny światowej. Bo tak, jak dzisiaj wzajemnie potrzebujemy siebie, Amerykanie Polaków, a Polacy Amerykanów, właśnie dla wzajemnego zapewnienia bezpieczeństwa w Europie, tak musimy także pamiętać o cywilnych ofiarach wojny, czy rosyjskiej napaści w Ukrainie - mówiła prezydent Dulkiewicz. Podkreśliła, że Amerykanie doceniają działania Polaków w sprawie wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.

Ambasador Brzeziński powiedział, że jest dla niego ogromnym zaszczytem goszczenie w Gdańsku. Wspomniał, że jego mama, która zmarła dziesięć dni temu, kochała Gdańsk. Nawiązał też do ojca - Zbigniewa Brzezińskiego, który z kolei darzył wielkim szacunkiem gdańszczan, którzy powstali i walczyli o coś większego niż oni sami.

ZOBACZ TEŻ: Ambasador Mark Brzezinski o dzieciństwie, ojcu, roli Polski i misji w Warszawie. Wywiad Katarzyny Kolendy-Zaleskiej

- Z tego właśnie słyną gdańszczanie. To samo robią dziś, przyjmując ponad sto tysięcy uchodźców z Ukrainy i pokazując im tę niesamowitą gościnność. W imieniu całych Stanów Zjednoczonych i prezydenta Bidena chciałem podziękować pani Aleksandrze oraz Polakom. Gdańszczanie są bohaterami - mówił Brzezinski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości