Otworzyli kościół i zobaczyli "smutną dziurę w ołtarzu". XVIII-wieczny obraz sam wypadł z ramy

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/ TVN24
XVIII-wieczny obraz wypadł z ram w katedrze we Fromborku
XVIII-wieczny obraz wypadł z ram w katedrze we FromborkuTVN24
wideo 2/6
TVN24XVIII-wieczny obraz wypadł z ram w katedrze we Fromborku

XVIII-wieczny obraz wypadł z ram z ołtarza bocznego św. Mikołaja w katedrze we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie). Dzieło przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską. Uszkodzony obraz wymaga teraz renowacji.

Do zdarzenia doszło w Archikatedrze we Fromborku. Jak przekazał proboszcz ks. Jacek Wojtkowski, osoba, która rano otworzyła kościół "zobaczyła tylko smutną dziurę w ołtarzu św. Mikołaja" - .Obraz wypadł z ramy, niestety się uszkodził. Będzie wymagał konserwacji - przyznał ksiądz.

Dodał, że obraz ten był konserwowany w latach 60.-70. XX wieku.

Ołtarz św. Mikołaja, w którym znajdował się obraz stoi przy piątym filarze nawy północnej. To wczesnobarokowy ołtarz wykonany z czarnego i brunatnego marmuru oraz alabastru użytego do rzeźb. Ufundował go biskup sufragan Michał Działyński.

Sam obraz namalowany jest na płótnie i naciągnięty na drewnianą ramę. Wizerunek Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem adorowanej przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską sprowadził w 1772 roku do Fromborka z Włoch w 1772 kanonik Piotr Ruggieri. Obraz namalowany na początku XVIII wieku zastąpił wcześniejszy obraz przedstawiający Karola Boromeusza.

"Z rachunków Ruggieriego wynika, że został zakupiony w Rzymie. Jest on oparty częściowo na kompozycji Carla Maratty" - podała archikatedra fromborska.

Obraz sam wypadł z ramy

We fromborskiej katedrze są 23 ołtarze - przy ołtarzu św. Krzyża jest pochowany Mikołaj Kopernik.

Prawdopodobną przyczyną wypadnięcia obrazu z ramy było rozeschnięcie się drewnianego klina. Takie zjawisko jest częste w ramach czy rzeźbach wykonanych z drewna. - Zabytki wymagają stałej opieki i konserwacji, a to kosztuje, i to niestety, bardzo wiele - przyznał ks. Wojtkowski.

Obraz sam wypadł z ramy we Fromborku TVN24

Obecnie we fromborskiej katedrze trwa renowacja polichromii na filarach i suficie przy ołtarzy św. Krzyża - z tego powodu grób Kopernika otoczony jest w tym sezonie rusztowaniami.

- Koszt renowacji trzech przęseł to 1,1 mln zł. To są ogromne pieniądze - podkreślił proboszcz fromborskiej katedry. W ostatnich siedmiu latach na bazylice we Fromborku remontowano dach.

Gotycka, XIV-wieczna katedra we Fromborku od powstania była i jest głównym kościołem Warmii - tu rezydowała kapituła warmińska, którą tworzyło 16 kanoników - wybierali oni biskupa Warmii. W XVI w. kanonikiem był Mikołaj Kopernik. Zgodnie z zasadami kanonicy byli chowani w katedrze, zwykle w bezimiennych grobach. Tak się stało także z Kopernikiem. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2005 roku, a ponowny pochówek po ich przebadaniu nastąpił w 2010 roku.

Katedra we Fromborku jest pomnikiem historii.

Katedra we Fromborku TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/ TVN24

Pozostałe wiadomości