Pomorze

"Czy wiesz, co ona widzi?" Murale przeciwko stereotypom

Pomorze

www.gdynia.pl | Dorota NelkePierwszy mural pojawił się na falochronie

W Gdyni trwa malowanie murali przedstawiających osoby niewidome, poruszające się na wózkach czy głuchonieme. Mają prowokować - w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Pierwszy pojawił się na gdyńskim falochronie. Przedstawia widzącego chłopaka i niewidomą dziewczynę. "Czy wiesz, co ona widzi?" - głosi napis.

Ten mural malowali w poniedziałek lokalni artyści, uczniowie szkół plastycznych, osoby związane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i prezydent Gdyni. Nie jest ostatnim, jaki pojawi się w mieście.

Wlepki w trajtkach

Zaplanowano też inne działania artystyczne: grafitti na chodnikach, wlepki w autobusach i trolejbusach.

To część kampanii informacyjnej, dotyczącej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Prowadzi ją jedna z najstarszych w Polsce organizacji osób niepełnosprawnych - Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

"Zamalować stereotypy"

Jak mówią organizatorzy, obrazy mają prowokować do myślenia i życzliwości, a "zamalowywać" stereotypy mogą wszyscy, czy to włączając się w akcję, czy też - przede wszystkim - w codziennym życiu, w postawach wobec osób niepełnosprawnych i relacjach z nimi.

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzona w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w sposób kompleksowy odnosi się do praw osób niepełnosprawnych. Jego istotą jest zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw i podstawowych wolności człowieka wszystkim osobom niepełnosprawnym na równi z innymi.

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście ratyfikował konwencję we wrześniu tego roku - czytaj więcej na ten temat.

Autor: maz/mz/k / Źródło: TVN24 Pomorze, Urząd Miasta Gdyni

Źródło zdjęcia głównego: www.gdynia.pl | Dorota Nelke