Pomorze

Nowe mieszkania dla wróbli, jerzyków i sikorek. W Gdańsku rozdają budki dla ptaków

Pomorze

www.gdansk.plBudki lęgowe zostały przygotowane do samodzielnego montażu

540 nowych budek lęgowych dla ptaków zostanie rozdanych w Gdańsku, w ramach projektu ekologicznego "Pomóżmy gniazdować ptakom". Wszystko po to, żeby w mieście mogły zamieszkać szpaki, wróble, jerzyki, kowaliki, mazurki i sikorki.

Budki dla ptaków wykonane zostały w trzech wzorach dla różnych gatunków, takich jak szpaki, wróble, jerzyki, kowaliki, muchołówki żałobne, mazurki, sikorki czy muchówki.

- Mieszkańcy mogą zmontować izawiesić budki zgodnie z załączoną do nich instrukcją w wybranym przez siebie miejscu w Gdańsku - informuje Tadeusz Gzowski z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu. - Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł otrzymać jedną budkę - dodaje.

Nowe, zamówione obecnie budki lęgowe, zostały przygotowane do samodzielnego montażu. Wydawanie budek rozpoczęło się 17 lutego, na parterze budynku przy ul. Kartuskiej 5. Nowe mieszkania dla ptaków kosztowały ponad 10 tys. zł, a rozdawać je będą wolontariusze z Fundacji "Sprawni Inaczej".

25 tys. za karmniki i budki

To nie pierwsza taka akcja, w grudniu przekazano gdańszczanom 800 budek lęgowych, a w latach 2010-2014 także 340 karmników oraz 850 budek lęgowych dla jerzyków i nietoperzy. Przez kilka lat prowadzona była też akcja edukacyjna "Dokarmiajmy ptaki w okresie zimy".

Łączny koszt karmników i budek lęgowych przekazanych gdańszczanom to blisko 25 tys. złotych.

Rozdają budki dla ptakówwww.gdansk.pl

Jerzyki już mają gdzie mieszkać

W październiku ubiegłego roku w Gdańsku stanęły dwie wieże lęgowe dla jerzyków. Ich koszt to ponad 35 tys. zł. Na każdej prawie 9-metrowej konstrukcji znajduje się 18 miejsc lęgowych dla ptaków. Celem wież jest też zwiększenie populacji jerzyków w Gdańsku. Według ornitologów w miastach jest coraz mniej tych ptaków. Jerzyki mają też przyczynić się do zmniejszenia populacji komarów i meszek.

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom także dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. W minionych siedmiu latach rozdano ponad 900 domków dla kotów.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl

Pozostałe wiadomości