Wszystkie dorosłe foki w ciąży. Bubas potrójnym ojcem

TVN24

Foki zostały przebadane ultrasonografemtvn24
wideo 2/6

W fokarium na Helu wielka radość – wszystkie trzy dorosłe podopieczne stacji są w ciąży. Ojcem jest najprawdopodobniej Bubas – najstarszy samiec w stadzie. Naukowcy cieszą się tym bardziej, że w mijającym roku zginęło wiele foczych dzieci.

Pracownicy Stacji Morskiej na Helu już od jakiegoś czasu podejrzewali, że Ewa, Ania i Unda Marina spodziewają się potomstwa, ale nie mieli pewności. - Zauważyliśmy zwiększony apetyt, zaokrąglenie się trochę kształtów. Badania USG potwierdziły nasze przypuszczenia – opowiada Michał Bała, pracownik fokarium.

Jak tłumaczą naukowcy, jest to całkowicie naturalne, że niektóre bałtyckie foki szare są w tym okresie w zaawansowanej ciąży. W tym roku wszystkie helskie samice zostaną mamami, co nie zdarza się co sezon. Tatą jest prawie na pewno dominujący samiec w stadzie – 31-letni Bubas.

Symbol odrodzenia

Wszystkie młode przyjdą na świat na przełomie lutego i marca. U fok ciąże mnogie występują niezwykle rzadko, więc prawie na pewno urodzą się trzy szczenięta. Focze mamy tymczasem mogą liczyć na szczególną opiekę i dokarmianie.

Potrójny przychówek dodaje otuchy, po tym jak w mijającym roku, w naturze zginęło wiele foczych dzieci. Na polskim wybrzeżu znaleziono ponad 250 martwych fok – w tym kilka zabitych przez człowieka (w tej sprawie prokuratura prowadzi postępowanie – czytaj TU).

Wiadomo też, że populacja bałtyckich fok szarych od przeszło trzech sezonów nie notuje wzrostu i wynosi około 30 tysięcy osobników. Na polskim wybrzeżu foki z sukcesem wykorzystują jak na razie tylko jedno siedlisko - u ujścia przekopu Wisły. Poza tym miejscem w innych częściach wybrzeża nadal pozostają dość rzadkimi gośćmi i ich ochrona wszędzie jest konieczna.

Szczenięta, które mają przyjść na świat wiosną, po kilku tygodniach spędzonych z matkami, zostaną wypuszczone na wolność. – Nie wpłyną znacznie na wielkość populacji, ale będzie miało to znaczenie symboliczne – mówi nam Bała.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ao / Źródło: TVN24 Pomorze