W otoczeniu biznesowym szefa Polsatu przeważały firmy i osoby powiązane z tajnymi służbami - powiedział w TVN24 doradca premiera Andrzej Zybertowicz, który prowadzi prace na temat powiązań biznesmena.
Pytany czy jego sprawozdanie na ten temat ma związek z odnalezieniem w warszawskiej Cytadeli przygotowanych przez specsłużby teczek najbogatszych polskich biznesmenów, prof. Zybertowicz - doradca premiera ds. bezpieczeństwa państwa - powiedział: - Nie znam teczek, ale jeżeli one są, to będę mógł raczej pogłębić moją diagnozę i charakterystykę tej sieci biznesowej, aniżeli zmodyfikować to, co udało mi się do tej pory ustalić.
Podkreślił, że nie dysponuje tymi teczkami, ale - jeśli informacje tygodnika "Wprost" o ich odnalezieniu okażą się prawdziwe - prawdopodobnie zawarte w nich informacje zostaną wykorzystane w drugiej części raportu o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.
Tygodnik napisał, że odnalezione w archiwum Cytadeli teczki dotyczą m.in. Ryszarda Krauzego, Jana Kulczyka, Zygmunta Solorza, Michała Sołowowa i Romana Karkosika.
Czy te nazwiska znajdą się także w drugiej części raportu przygotowanego przez komisję wyryfikacyjną WSI, której przewodniczy Antoni Macierewicz? - Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - powiedział współpracujący z komisją prof. Zybertowicz.
Pytany czy jego praca nad związkami Zygmunta Solorza ze specsłużbami wpisuje się w jego funkcję doradcy premiera Jarosława Kaczyńskiego, którą pełni - prof. Zybertowicz powiedział, że się z nią "zazębia":
- Prace nad siecią biznesową Zygmunta Solorza zacząłem jednak nie wtedy, gdy objąłem stanowisko doradcy premiera, ale gdy Solorz pozwał mnie do sądu, żeby móc przedstawić kompleksowe argumenty zacząłem wchodzić coraz głębiej w tę sieć jego przedsięwzięć. Okazało się, że dla badacza nieformalnych i agenturalnych powiązań, to pole niewyczerpanych możliwości - tłumaczył Zybertowicz.
Profesor nie chciał zdradzić szczegółów swojego sprawozdania ws. Solorza. Obiecał jednak, że w piątek, na spotkaniu socjologów wygłosi referat dotyczący tej sprawy pod tytułem: "Twarze i plecy". Według niego, Zygmunt Solorz jest twarzą układu biznesowego, o którym mówił, a "różne gry prowadzone są za jego plecami".
Kim jest Solorz? Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem wycenionym na 1,5 mld dol. w 2007 roku zajął 664. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata miesięcznika "Forbes". Był też drugim najbogatszym Polakiem. Biznesmen jest właścicielem Telewizji Polsat oraz platformy cyfrowej. Posiada też udziały w Elektrimie, Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Polisa-Życie, Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Polsat oraz Investbank oraz telewizyjnej spółce producenckiej Antena 1.
Solorz, który pierwsze pieniądze zarobił sprowadzając samochody z NRD 16 listopada 2006 roku przyznał się do współpracy z SB. Według IPN został zwerbowany 18 października 1983 i był zarejestrowany do 26 czerwca 1985 roku pod pseudonimem "Zeg".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24