Zobacz przykładowe odpowiedzi z matury z WOS. Sprawdź, o co pytali z filozofii

Aktualizacja:

W poniedziałek rano uczniowie przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, jednego z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Po południu zdawali filozofię. Zobacz, z jakimi pytaniami zmagali się uczniowie i sprawdź proponowane odpowiedzi do podstawowej i rozszerzonej matury z WOS-u, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis.

CZYTAJ WSZYSTKO NA TEMAT MATUR 2013

Chęć zdawania matury z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało 54,5 tys. maturzystów, czyli blisko 15 proc. Z kolei egzamin z filozofii chciało zdawać 690 abiturientów, czyli mniej niż jeden procent. Egzamin z przedmiotu do wyboru uczeń zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Kim jest Angela Merkel?

Na maturze podstawowej z WOS-u trzeba było m.in. odpowiedzieć, kim są politycy przedstawieni na zdjęciach (m.in. Angela Merkel i Barack Obama), wskazać akt prawny, w wyniku którego utworzono UE, czy odpowiedzieć na pytania na podstawie wykresów, danych z tabeli i map. Ostatnim zadaniem była szersza wypowiedź pisemna, w której należało scharakteryzować problem wolontariatu w Polsce i zaproponować działania samorządu oraz władz państwowych mogące wzmocnić ten rodzaj aktywności. Z kolei na poziomie rozszerzonym pojawiły się pytania związane z kryzysem w UE i zapaścią finansową Grecji. Zdający mieli do wyboru dwa tematy wypracowań: prawa i wolności polityczne w Polsce po 1989 roku bądź charakterystyka etapów integracji europejskiej.

Zobacz przykładowe odpowiedzi

Poniżej znajdują się arkusze egzaminacyjne z wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym i rozszerzonym, które przesłała nam Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz - w ramach akcji tvn24.pl Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz - proponowane odpowiedzi, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis. (www.kursydomatury.pl).

Egzamin maturalny z Wiedzy o społeczeństwie - poziom podstawowy

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO EGZAMINU Z WOS NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Egzamin maturalny z Wiedzy o społeczeństwie dla niesłyszących - poziom podstawowy

Egzamin maturalny z Wiedzy o społeczeństwie - poziom rozszerzony

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO PIERWSZEJ CZĘŚCI EGZAMINU ROZSZERZONEGO Z WOS-u

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO DRUGIEJ CZĘŚCI EGZAMINU ROZSZERZONEGO Z WOS-u

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO TRZECIEJ CZĘŚCI EGZAMINU ROZSZERZONEGO Z WOS-u

Testy maturalne z polskiego, historii i geografii rozwiązuje dla tvn24.pl Fundacja na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego ,,Universitatis Varsoviensis”

Autor koncepcji Złotego Środka na filozofii

Na maturze podstawowej z filozofii uczniowie mieli między innymi odpowiedzieć na pytania, co to jest teizm, sceptycyzm i determinizm, podać różnicę między kosmologicznymi a ontologicznymi dowodami (argumentami) na istnienie Boga oraz podać autora koncepcji Złotego Środka i sformułować dwie tezy zgodne z tą koncepcją etyki. Druga część dotyczyła analizy krytycznej tekstu filozoficznego. Maturzyści mieli wykonać polecenia na podstawie tekstu Józefa Marii Bocheńskiego "Ku filozoficznemu myśleniu".

Z kolei na poziomie rozszerzonym maturzyści mieli między innymi przeprowadzić dwa dowody, w których wykażą prawdziwość twierdzenia: "Wszyscy Europejczycy są śmiertelni" oraz wyjaśnić istotę sceptycyzmu i porównać sceptycyzm starożytny ze sceptycyzmem metodologicznym Kartezjusza. W drugiej części rozszerzonej filozofii, na podstawie fragmentów podanych tekstów oraz własnej wiedzy z dziedziny estetyki, maturzyści mieli rozważyć, czy istotą sztuki jest naśladowanie natury.

Egzamin maturalny z Filozofii - poziom podstawowy

Egzamin maturalny z Filozofii - poziom rozszerzony

Kolejne matury

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Do tej pory maturzyści zdawali już egzamin z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym (7 i 8 maja); język angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym (9 maja) oraz matematykę i język polski na poziomie rozszerzonym (10 maja).

Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz

W ramach akcji tvn24.pl "Sprawdź czy zdasz" publikujemy arkusz egzaminacyjne oraz propozycje rozwiązań z większości przedmiotów, przygotowane przez specjalistów.

Poniżej arkusze odpowiedzi i propozycje rozwiązań do egzaminów zdawanych w kolejnych dniach:

10 maja (piątek):

MATEMATYKA - POZIOM ROZSZERZONY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z MATEMATYKI

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO TESTU Z MATEMATYKI NA POZIOMIE ROZSZERZONYM

JĘZYK POLSKI - POZIOM ROZSZERZONY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZ. POLSKIEGO

OPRACOWANIE UTWORÓW HOMERA I ZBIGNIEWA HERBERTA

OPRACOWANIE UTWORÓW UMBERTO ECO I MELCHIORA WAŃKOWICZA

9 maja (czwartek):

JĘZYK ANGIELSKI

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZ. ANGIELSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z EGZAMINU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZ. ANGIELSKIEGO - POZIOM ROZSZERZONY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - POZIOM ROZSZERZONY 2

PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ

8 maja (środa):

MATEMATYKA - POZIOM PODSTAWOWY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z MATEMATYKI

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO TESTU Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

HISTORIA MUZYKI

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z HISTORII MUZYKI - POZIOM PODSTAWOWY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z HISTORII MUZYKI - POZIOM ROZSZERZONY

7 maja (wtorek):

JĘZYK POLSKI - POZIOM PODSTAWOWY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZ. POLSKIEGO

PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO TEKSTU POPULARNONAUKOWEGO

OPRACOWANIE TEMATU: AUTORYTET W "PRZEDWIOŚNIU" STEFANA ŻEROMSKIEGO

OPRACOWANIE UTWORÓW ELIZY ORZESZKOWEJ I KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

WIEDZA O TAŃCU

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z WIEDZY O TAŃCU - POZIOM PODSTAWOWY

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z WIEDZY O TAŃCU - POZIOM ROZSZERZONY

Harmonogram egzaminów maturalnych, z których jeszcze przygotujemy dla Was rozwiązania:

14 maja (wtorek) Chemia - poziom podstawowy i poziom rozszerzony Geografia - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 17 maja (piątek) Biologia - poziom podstawowy i poziom rozszerzony Historia - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 20 maja (poniedziałek) Fizyka i astronomia - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 21 maja (wtorek) Język niemiecki - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 23 maja (czwartek) Język rosyjski - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 24 maja (piątek) Język francuski - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 27 maja (poniedziałek) Język hiszpański - poziom podstawowy i poziom rozszerzony 28 maja (wtorek) Język włoski - poziom podstawowy i poziom rozszerzony

Autor: mn/tr/iga/rs / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości