Sejm zajmie się projektem Prawa i Sprawiedliwości zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem zmian w Prawie o prokuraturze, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz rządowym projektem ustawy o Polskim Instytucie Ekonomicznym - zadecydowali w środę posłowie. Sejm nie rozpatrzy zmian w Regulaminie izby.
Projekt zmian w Kodeksie wyborczym oraz projekt zmian w Prawie o prokuraturze były punktami spornymi, dlatego potrzebne było głosowanie nad ich wprowadzeniem.
W głosowaniu zadecydowano, że posłowie zajmą się również rządowym projektem ustawy o Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Sejm nie rozpatrzy natomiast na obecnym posiedzeniu poselskiego projektu uchwały ws. zmiany Regulaminu Izby; projekt dotyczy wprowadzenia przepisów "pozwalających na obniżenie uposażenia poselskiego i diety posła w sytuacji, gdy jego zachowanie narusza powagę Sejmu również poza salą posiedzeń, a także gdy poseł naruszy spokój i porządek w sposób rażący".
Zmiany w Sądzie Najwyższym
W czwartek rano posłowie zajmą się propozycjami PiS mającymi wpływ na sądownictwo. Dotyczą one między innymi procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym i procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN". Jak zaznaczono, w proponowanych zmianach chodzi między innymi o wyłączenie możliwości obstrukcji prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do Sądu Najwyższego.
W związku z tym w projekcie zaproponowano między innymi, aby Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego, a nie - tak jak obecnie - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.
Zmiany w wyborach do PE
W środę Sejm zajmie się z kolei przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego dotyczącym wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przewiduje on, że w wyborach do europarlamentu każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Jest to punkt sporny porządku obrad.
Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu. Głosowanie w wyborach do europarlamentu odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy kandydatów, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.
Sejm zajmował się projektem w pierwszym czytaniu na początku lipca. Sejm nie zgodził się wówczas na wniosek opozycji o jego odrzucenie.
Nowelizacja ustawy o Służbie Ochrony Państwa
Posłowie zajęli się też projektem nowelizacji ustawy o Służbie Ochrony Państwa autorstwa PiS, który zakłada wprowadzenie zmian w zakresie polityki wydatkowej SOP, co umożliwi podwyższenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w jej szeregach.
Ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR), weszła w życie 1 lutego.
Użytkowanie wieczyste gruntów
Posłowie mają się też zająć rządowym projektem ustawy, który zakłada przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, w prawo własności tych terenów. Według projektu osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłat za przekształcenie zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Posłowie rozpatrzą również rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz Prawa celnego. Przewiduje on wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na gaz ziemny CNG (sprężony) i LNG (skroplony) przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Mały ZUS
Sejm będzie też pracować nad rządowym projektem tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm. Po wprowadzeniu zmian będą one mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu stawki na ubezpieczenia społeczne. Z nowych rozwiązań ma skorzystać około 200 tysięcy firm.
Tak zwany mały ZUS ma zacząć obowiązywać od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2019 r. i dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średnio miesięcznie 5250 złotych. Mikro i małe firmy po zmianie prawa mają miesięcznie płacić około 660 złotych a nie 1,2 tysiąca na ZUS. Planowane zmiany mają pomóc w ograniczeniu szarej strefy oraz pobudzić aktywność zawodową i przedsiębiorczość.
W porządku obrad znalazł się też rządowy projekt w sprawie wprowadzania Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP pacjent ma otrzymać dostęp online do informacji między innymi o swoich receptach, skierowaniach, zleceniach na wybory medyczne, udzielonych świadczeniach oraz na przykład o wybranym lekarzu podstawowej opieki zdrowotnej. Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł np. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych czy informacji o stanie zdrowia. Konto ma dać możliwość między innymi wyrażenia zgody (lub odmowy) na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.
Nowelizacja prawa prasowego
Sejm rozpatrzy projekt nowelizacji Prawa prasowego. Poszerza on prawo do udzielania informacji prasie między innymi na osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi. Ma to dostosować ustawę do zapisów konstytucji.
Posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Projekt doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz katalog zadań misyjnych. Zadania nadawców publicznych, wynikające z misji publicznej, uzupełniono między innymi o działalność w internecie i technologiach cyfrowych. Projekt dostosowuje polskie prawo do stanowiska Komisji Europejskiej z maja 2011 r. nakazującego maksymalne sprecyzowanie misji publicznej mediów oraz ograniczenia pomocy państwa dla mediów publicznych.
W czwartek posłowie wysłuchają informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd.
Autor: JZ/adso / Źródło: PAP