Zmieniony wniosek i znikające zdania z raportu NIK o instytucji kierowanej przez Banasia

Autor:
Jacek
Tacik,
asty//now
Źródło:
TVN24
NIK publikuje raport na temat Krajowej Administracji Skarbowej
NIK publikuje raport na temat Krajowej Administracji SkarbowejTVN24
wideo 2/7
TVN24NIK publikuje raport na temat Krajowej Administracji Skarbowej

Najwyższa Izba Kontroli pod kierownictwem Mariana Banasia opublikowała raport na temat Krajowej Administracji Skarbowej z czasów, kiedy jej szefem był Marian Banaś. Zawarte w nim wnioski różnią się od tych, jakie powstały za kierownictwa poprzedniego prezesa NIK. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

W marcu 2017 roku Marian Banaś stworzył Krajową Administrację Skarbową i stanął na jej czele. Kierował nią do czerwca 2019 roku. W tym czasie Najwyższa Izba Kontroli pracowała nad raportem o KAS. Przed jego publikacją Marian Banaś został prezesem NIK. Raport o KAS, przed upublicznieniem, został zmodyfikowany.

Zmieniony wniosek

Główna teza raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie Krajowej Administracji Skarbowej została przedstawiona na stronie internetowej izby. "Zdaniem NIK, odnotowany w ostatnich latach wzrost dochodów podatkowych to efekt dobrej koniunktury w gospodarce oraz zmian systemowych w tym właśnie przeprowadzonej konsolidacji" - napisano.

Jednak z kontroli, która zakończyła się przed przyjściem Mariana Banasia, wynikało coś innego. "NIK nie znajduje podstaw do stwierdzenia, że utworzenie KAS przyniosło wymierne efekty w postaci wzrostu dochodów" - wskazano we wnioskach.

- Generalnie reforma KAS spowolniła dynamikę wpływów budżetowych - ocenił w rozmowie z reporterami "Polski i Świata" Sławomir Siwy ze związku zawodowego Celnicy.pl.

Z raportu, który został opublikowany przez Najwyższą Izbę Kontroli w ostatecznej wersji, usunięto niekorzystne dla Mariana Banasia zdania i paragrafy. Reporterzy magazynu "Polska i Świat" dotarli do wcześniejszej wersji dokumentu.

Znikające zdania

"Proces kształtowania i realizacji polityki kadrowej w KAS nie został należycie przygotowany i przeprowadzony" - napisano w pierwotnej wersji. To zdanie nie znalazło się w ostatecznych ustaleniach w raporcie.

Zdanie, które zniknęło z ostatecznej wersji raportu NIK

Usunięto także fragment raportu, w którym stwierdzono, że w Krajowej Administracji Skarbowej miały miejsce "opóźnienia w dopełnieniu formalności kadrowych, nieprawidłowości w zakresie przedkładania / nieprzedkładania propozycji pracy / służby oraz liczne skargi i roszczenia pracowników".

Fragment zdania, który zniknął z raportu NIK w sprawie Krajowej Administracji Skarbowej

Z raportu zniknęło także stwierdzenie, że "działania Szefa KAS były niewystarczające, żeby zapobiec problemom w funkcjonowaniu KAS".

Po modyfikacji usunięto słowo "niewystarczające" - i tak w finalnej wersji raportu stwierdzono, że "działania Szefa KAS nie zapobiegły problemom występującym w funkcjonowaniu KAS".

NIK publikuje raport na temat Krajowej Administracji SkarbowejTVN24

Źródło: TVN24

Autor:Jacek Tacik, asty//now

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości