Polska

Ziobro: wykazać determinację tam, gdzie napotyka się opór

Polska

Zbigniew Ziobro przemawiał na konwencji PiStvn24
wideo 2/5

Nasz rząd przywraca Polakom godność i szansę na lepsze życie. Chcemy też przywrócić ludziom sądownictwo i sprawić, aby sądy służyły Polakom - powiedział w sobotę na konwencji PiS minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ziobro podkreślił, że jednym z podstawowych zadań obozu Zjednoczonej Prawicy "jest wykazanie determinacji w szczególności tam, gdzie spotyka się duży opór". - Wszyscy państwo widzicie, jak wielki sprzeciw w niektórych środowiskach w kraju i za granicą budzą nasze zmiany w zakresie sądownictwa. Te zmiany budzą wielki opór, bo my chcemy przywrócić sądownictwo ludziom, przywrócić zasady służby publicznej i sprawić, aby sądy służyły temu, po co są powołane, służyły Polakom - mówił Ziobro. Jak dodał, "obóz Zjednoczonej Prawicy zwyciężył w parlamentarnych w 2015 roku, ponieważ dotrzymywał słowa, poważnie traktował Polaków i wywiązywał się ze swoich zobowiązań". - Obiecaliśmy Polakom, że będziemy wywiązywać się ze swoich zobowiązań i będziemy wiarygodni w tym, co obiecywaliśmy. Tak właśnie było - mówił minister sprawiedliwości. Jak dodał, wiarygodność to w polityce rzecz bezcenna. - Dlatego tak bardzo boli opozycję nasza konsekwencja i nasza skuteczność. Nasz rząd jest tym rządem, który przywraca Polakom godności i szansę na lepsze życie. Nasz rząd nie opowiada frazesów i pustych słów na temat ciepłej wody z kranu, ale podjął się od początku wielkich zmian i reform strukturalnych - oświadczył Ziobro.

Prokuratura zabezpieczyła mienie w wysokości dwóch miliardów złotych

Podkreślił, iż przeciwników politycznych PiS "boli to, że jesteśmy skuteczni". Jako przykład podał między innymi niski wskaźnik bezrobocia i dynamikę gospodarczą. - To ich wszystko bardzo, bardzo boli. Podobnie jak i nasza konsekwencja w walce z patologiami - ocenił minister. - Chcemy państwu powiedzieć o bardzo świeżym wyniku, o którym dowiedziałem się z prokuratury w dniu dzisiejszym. Otóż w tym roku prokuraturze udało się zabezpieczyć mienie należące do przestępców w wysokości ponad dwóch miliardów złotych. To są konkretne pieniądze, nieruchomości, samochody, zdarzają się też i jachty - powiedział Ziobro.

Jak zauważył, za czasów rządów PO-PSL w 2015 roku zabezpieczono mienie wartości 300 mln zł. - To jest różnica, to się nazywa skuteczność i to ich boli - dodał Ziobro. Zapowiedział, że całe zabezpieczone mienie zostanie przekazane na rzecz Skarbu Państwa. - Będzie służyć potrzebom społecznym, które realizuje nasz rząd - podkreślił.

Wyjście z wiru zadłużenia

Minister sprawiedliwości mówił o rozwiązaniach dla osób, które nie ze swojej winy popadną w "wir zadłużenia".

- Bywa tak, że człowiek znajdzie się w pętli zadłużenia niekoniecznie z własnego zaniechania i własnej winy, bo zachoruje, bo straci pracę. I obowiązkiem państwa jest znajdować zrozumienie dla takiej sytuacji i stworzyć system, który takim ludziom pomoże wyjść na prostą i my takie rozwiązania będziemy proponować - zapowiedział Ziobro.

Jak zaznaczył, rozwiązanie to będzie zakładało rozszerzenie "sytuacji, w której osoba, która popadnie w wir zadłużenia, będzie mogła skutecznie dążyć do tego, by państwo dało jeszcze jedną szansę".

- Aby nie była skazana na wegetację albo na ucieczkę z kraju, ale by mogła jeszcze raz podjąć sprawy i swoje życie ułożyć na nowo - dodał minister.

Ziobro: zmiany przyspieszą bieg postępowań sądowych

Minister mówił również o projektach zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego.

- W najbliższy wtorek, na posiedzenie Rady Ministrów, zostanie skierowany projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego. To jest bardzo wielki projekt, który w sposób zasadniczy, fundamentalny, przyspieszy bieg postępowań sądowych - zapowiedział. Dodał, że zmiany w w Kodeksie postępowania cywilnego zakładają m.in. utworzenie "specjalnej, szybkiej i profesjonalnej" ścieżki dla spraw gospodarczych. - Stworzyliśmy też zasady, które zmierzają do tego, aby wszystkie sprawy, w miarę możliwości, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie, a jeśli to nie będzie możliwe, to obowiązkiem sądu będzie (....) tak zaplanować proces, by wyrok mógł zapaść jak najszybciej - powiedział minister sprawiedliwości. Zapowiedział też, że "w kolejnym tygodniu" pod obrady Rady Ministrów zostanie skierowany projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego. Również te rozwiązania - jak podkreślił Ziobro - mają na celu przyspieszenie postępowań m.in. poprzez "eliminację przypadków obstrukcji". - Na przykład eliminujemy takie anachronizmy jak zasadę, że trzeba odczytać wszystkie dokumenty w sprawie, bo tego życzy sobie strona (postępowania) - mówił. Ponadto, poinformował Ziobro, do konsultacji międzyresortowych wkrótce ma trafić projekt służący walce z lichwą. - Musimy skończyć z sytuacją, że Polacy są oszukiwani przez lichwiarzy - oświadczył minister sprawiedliwości.

Autor: js//plw//kwoj / Źródło: PAP