TVN24 | Polska

Zieloni wybrali nowe władze partii

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

Zakończył się XV Kongres Zielonych. Na współprzewodniczących partii zostali wybrani Urszula Zielińska i Przemysław Słowik. Wyłoniono także nową Radę Krajową. - Chcemy przynieść więcej nadziei - mówiła podczas niedzielnej konferencji prasowej Zielińska. - To jest czas na bycie zielonym, rozumianym nie tylko jako przynależność partyjna, ale przede wszystkim sposób życia - dodał Słowik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W sobotę wieczorem na współprzewodniczących Partii Zieloni wybrani zostali posłanka Urszula Zielińska i radny ze Szczecina Przemysław Słowik. Oboje zaprezentowali się na niedzielnej konferencji prasowej.

Urszula Zielińska przypomniała, że podczas kongresu partia przedstawiła swój "Zielony Plan Odbudowy", składający się z trzech filarów: gospodarczego, społecznego i sprawiedliwej transformacji energetycznej. - My, Zieloni, chcemy ludziom przynieść więcej nadziei, że będziemy zdrowsi, że nasz kraj będzie się rozwijał, że nasze środowisko będzie czystsze, a my będziemy czuć się lepiej - powiedziała nowa współprzewodnicząca.

Wśród celów realizacja "Zielonego Planu Odbudowy"

- To jest czas na bycie zielonym, rozumianym nie tylko jako przynależność partyjna, ale przede wszystkim sposób życia - mówił Przemysław Słowik. - Miliony uchodźców klimatycznych to nie jest scenariusz filmu science-fiction, to nasza przyszłość, jeśli nie zrozumiemy, że czas na - jak to określają polscy biskupi - czynienie sobie Ziemi poddanej już się skończył - przekonywał.

Dodał, że celem Zielonych, obok realizacji "Zielonego Planu Odbudowy", jest też odbudowa pozycji Polski w Unii Europejskiej, "banicja polityczna ministra (edukacji Przemysława) Czarnka" i przywrócenie normalności polskiej edukacji, świeckie państwo, a także przerwanie zależności polityki od opinii polskich biskupów. - Jesteśmy na cywilizacyjnej wojnie o przyszłość - powiedział Słowik.

W sobotnich wyborach Zielińska i Słowik zdystansowali konkurentów, oboje otrzymali po ponad 100 głosów. Krystyna Boczkowska i Marek Kossakowski dostali po ponad 20 głosów, Tomasz Korzan tylko kilka, a Karina Kozłowska wycofała się z kandydowania.

Zdaniem niektórych uczestników kongresu, dwójka nowych współprzewodniczących otrzymała tak silne poparcie, bo była wspierana przez dotychczasową przewodniczącą Małgorzatę Tracz, współkierującą partią od 2015 roku i mającą duży autorytet.

Rada Krajowa Zielonych

Do Rady Krajowej Zielonych zostali wybrani: Magdalena Gałkiewicz (dostała najwięcej głosów, dotychczasowa sekretarz Zielonych), Joanna Braua, Beata Bilska, Laura Kwoczała, Joanna Kamińska, Jakub Bilski, Grażyna Kulik, Marek Weryszko, Aneta Dukszto, Aleksandra Jura, Aleksandra Malich, Małgorzata Matyja, Anna Fecko-Lipińska, Robert Suligowski, Aleksandra Kołeczek, Mariusz Rusinek, Jakub Bojanowski, Robert Sucharzewski, Wojciech Kubalewski, Adrian Kulczyński, Michał Suchora, Jagoda Żyłkowska, Piotr Malich, Daniel Walczak.

Zarząd zostanie wybrany spośród członków rady na wniosek przewodniczących.

Zieloni istnieją od 2004 roku. Od 2019 roku mają reprezentację parlamentarną w ramach klubu Koalicji Obywatelskiej.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości