- Gołą siłą nie można bezpośrednio doprowadzić do zgody, ale z drugiej strony bez użycia siły nie da się niekiedy stworzyć warunków, żeby do takiej zgody mogło dojść - mówił podczas pierwszego dnia forum dyskusyjnego "Areopag 2008" gen. Roman Polko. Przez następna trzy dni jego uczestnicy zastanawiać się będą nad tym, jaką cenę warto zapłacić za zgodę...
W pierwszej debacie wzięli udział - oprócz byłego dowódcy GROM - były sekretarz KW PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach, prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego ks. Dariusz Kowalczyk oraz arabista i islamista prof. Janusz Danecki.
- W skali zmian to była rewolucja, a w metodzie - ewolucja. Linia podziału biegła nie tylko między władzą i strajkującymi. Ceną tamtego porozumienia były wzajemne ustępstwa, w tym np. rezygnacja z ostrego języka - mówił o Porozumieniach Sierpniowych w Gdańsku Fiszbach, jeden z ich sygnatariuszy po stronie komunistycznego reżimu.
Grzeszna niezgoda?
Profesor Danecki przede wszystkim odpowiadał na pytania dotyczące relacji Orientu z zachodem i tego, czy między tymi dwiema cywilizacjami jest szansa na porozumienie. - Aby do niego doszło potrzebna jest przede wszystkim wiedza o nich - tłumaczył.
Ale czy niezgoda zawsze działać musi destrukcyjnie, czy jej sianie jest grzechem? W opinii ks. Kowalczyka, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie: - Zgoda i niezgoda nawzajem się przeplatają. Bywa, że niezgoda jest czymś naturalnym i jeśli nie można się porozumieć, to trzeba się rozejść. Ale ważne, aby wówczas nie tracić innych spraw, które łączą - mówił duchowny.
I właśnie nad "niezgodą" i tym co z niej może wyniknąć zastanawiać się będą drugiego dnia Areopagu kolejni uczestnicy debaty. Znajdą się wśród nich m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poseł Kazimierz Michał Ujazdowski oraz dziennikarka, publicystka Kazimiera Szczuka.
Trudne pytania
Gdański Areopag organizowany przez duszpasterstwo środowisk twórczych, sięga do tradycji publicznych zgromadzeń i debat, które w starożytności toczyli Ateńczycy na wzgórzu Aresa.
Poprzednia, pierwsza edycja Gdańskiego Areopagu trwała osiem lat. Każdego roku odbywały się spotkania z wybitnymi specjalistami i znawcami poszczególnych dziedzin. Tematem dyskusji były kolejne, kluczowe zagadnienia z Karty Powinności Człowieka, którą przyjęto w 2000 r. Dokument podpisali wówczas m.in. Norman Davies, abp Tadeusz Gocłowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Piesiewicz, Siergiej Kowaliow, Jan Nowak-Jeziorański, Agnieszka Holland, Józefa Hennelowa, Janina Ochojska i Andrzej Zoll.
Sobotniej debacie, która odbyła w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, przysłuchiwało się ok. tysiąca osób. Jej moderatorami byli dziennikarz TVN24 Maciej Wierzyński oraz duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku ks. Krzysztof Niedałtowski.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24