"Delegalizacja państwa prawa przez państwo partyjne". Ziobro planuje kolejne zmiany


Ministerstwo Sprawiedliwości nie potwierdza ani nie zaprzecza, że chce wymienić wszystkich prezesów izb i przewodniczących wydziałów w Sądzie Najwyższym. Minister Zbigniew Ziobro otwarcie mówi natomiast, że chce powołać w Sądzie Najwyższym dwie dodatkowe izby - dyscyplinarną i rodzinną.

Nieoficjalne informacje, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zmienić ustrój Sądu Najwyższego i dokonać w nim kadrowej rewolucji podała w środę "Rzeczpospolita". Według gazety plany ministerstwa dotyczą 93 osób, bo tylu jest sędziów funkcyjnych w Sądzie Najwyższym - czyli przewodniczących wydziałów, wiceprezesów oraz prezesów poszczególnych izb aż po pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Dziś wybierają ich zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego. Ministerstwo chce mocą ustawy wygasić ich kadencje i wprowadzić nowy tryb wyboru. Na razie nie są znane szczegóły tego rozwiązania.

- Trwają ogólne prace na temat Sądu Najwyższego. Prace te nie są zakończone. To co podają niektórzy dziennikarze to spekulacje - powiedział TVN24 rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prace "koncepcyjne", ale realne

To, że ministerstwo chce wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego potwierdza, choć również bez podawania szczegółów, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Na początku marca w odpowiedzi na interpelację poselską Warchoł utrzymywał, że prace nad zmianami znajdują się "na etapie prac koncepcyjnych".

Koncepcja ministra sprawiedliwości ma polegać również, według "Rzeczpospolitej", na odsunięciu od orzekania najstarszych sędziów w Sądzie Najwyższym. Prawo ferowania wyroków będą mieli sędziowie do 65. roku życia w przypadku mężczyzn i 60. roku życia w przypadku kobiet. Starsi sędziowie, żeby móc nadal orzekać, musieliby mieć pozwolenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i ministra sprawiedliwości.

Tych zmian rzecznik ministerstwa również nie dementuje. Nie chce też jednak ich potwierdzić.

- Kiedy projekt ostatecznie zostanie przygotowany, zatwierdzony przez kierownictwo resortu, wtedy będziemy mogli o konkretnych propozycjach rozmawiać - ucina Kaleta.

Minister chce Izby Dyscyplinarnej i Izby Rodzinnej

Do planów dwóch zmian w strukturze Sądu Najwyższego minister Zbigniew Ziobro otwarcie się jednak przyznaje, mimo że prace nad nimi mają charakter koncepcyjny, by znów użyć słów jego zastępcy.

- Nie kryję, że planujemy bardzo poważne zmiany, jeśli chodzi o kształt Sądu Najwyższego. Chcemy wprowadzić całkiem nową Izbę Dyscyplinarną SN, której zadaniem będzie przywrócenie najwyższych standardów etycznych w środowisku sędziowskim - mówi Ziobro w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podaje w odpowiedzi na interpelację poselską, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miałaby być wyodrębnioną i scentralizowaną jednostką powołaną wyłącznie do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych przedstawicieli zawodów prawniczych - a zatem sądziłaby dyscyplinarnie nie tylko sędziów. Według "Rzeczpospolitej" trafiać do niej będą w pierwszej instancji sprawy sędziów i prokuratorów, którzy popełnili przestępstwo umyślne.

Jej powołanie, według Warchoła, "pozwoli na skoncentrowanie w jej ramach najbardziej wyspecjalizowanej oraz dysponującej odpowiednimi kwalifikacjami kadry sędziowskiej, by skutecznie prowadzić postępowania wymagające nie tylko określonej wiedzy specjalistycznej, ale także doświadczenia zawodowego".

Z kolei, jak podkreślił rzecznik ministerstwa Sebastian Kaleta w rozmowie z TVN24, wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym ma "podnieść jakość orzecznictwa" i "zapewnić transparentność".

- Obecne regulacje dotyczące sądownictwa dyscyplinarnego są wysoce niezadowalające. Nie gwarantują, że osoby, które mogą dopuszczać się przewinień dyscyplinarnych w odpowiedni sposób są usuwani bądź karani karami dyscyplinarnymi za przewinienia, których się dopuścili - mówi.

Obecnie sądy dyscyplinarne dla sędziów znajdują się przy sądach apelacyjnych (pierwsza instancja) i przy Sądzie Najwyższym (druga instancja). Do właściwości tych sądów należą również decyzje w sprawie uchylania immunitetów, gdy wobec jakiegoś sędziego toczy się postępowanie karne. Sądy dyscyplinarne dla sędziów nie mają stałego charakteru. Składy orzekające są powoływane do rozpatrzenia konkretnych spraw. Sędziowie do nich są losowani, przy czym przynajmniej jeden sędzia musi pochodzić z wydziału karnego i to on z reguły przewodniczy sprawie.

Z kolei o planach ustanowienia Izby Rodzinnej Sądu Najwyższego mówił Zbigniew Ziobro nie tylko we wcześniej wspomnianym wywiadzie, ale również w innych publicznych wypowiedziach. Na początku lutego, gdy sąd w Częstochowie wbrew woli śmiertelnie chorej matki skierował jej dzieci do obcej rodziny zastępczej, Zbigniew Ziobro wyraził oburzenie i powiedział, że wyrok ten skłania go do rozważenia reformy Sądu Najwyższego.

- Jest to dla mnie poważny powód (...), by wprowadzić być może izbę rodzinną do Sądu Najwyższego, gdzie trafialiby najbardziej doświadczeni sędziowie, i do której instancji można by odwołać się poprzez na przykład kasację prokuratora generalnego - mówił wtedy minister sprawiedliwości. Według jego koncepcji taka izba byłaby ostateczną instancją odwoławczą wobec krzywdzących, zdaniem Ziobry, orzeczeń sądów rodzinnych o przyznaniu lub odebraniu opieki nad dziećmi.

Kolejna próba zmian w wymiarze sprawiedliwości

Jeżeli Ministerstwo Sprawiedliwości skieruje do dalszych prac oficjalny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, będzie to kolejny akt prawny autorstwa polityków PiS radykalnie zmieniający zasady funkcjonowania organów sądownictwa. W tej kadencji sejmowa większość Prawa i Sprawiedliwości zmieniła zasady funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie obecnie są dwa projekty ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa (rządowy) i ustroju sądów powszechnych (poselski). Przewidują one wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm i mianowanie prezesów sądów powszechnych bezpośrednio przez ministra sprawiedliwości.

Projektowane zmiany krytykuje opozycja.

- To próba sparaliżowania i zablokowania ostatniego etapu niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Po Trybunale Konstytucyjnym przychodzi czas na Sąd Najwyższy - mówił dziś poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- To wygląda na delegalizację państwa prawa przez państwo partyjne - napisał na Twitterze były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

Zastrzeżenia do ewentualnego wygaszenia kadencji sędziów funkcyjnych w Sądzie Najwyższym ma były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

- Skrócenie ich kadencji na podstawie ustawy jest niezgodne z prawem. Przeczy to zasadzie demokratycznego państwa prawa. Muszą być dokładnie określone powody skrócenia kadencji - mówi Zoll "Faktom po Południu" TVN24.

Czy to odwet na Małgorzacie Gersdorf?

Część posłów opozycji (m.in. Arkadiusz Myrcha, Sławomir Neumann) uważa, że planowana w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiana ustroju Sądu Najwyższego to odwet ekipy rządzącej za krytyczną postawę SN wobec większości przeprowadzanych dotąd przez PiS zmian o charakterze ustrojowym. Sąd Najwyższy wyrażał krytyczne opinie wobec kolejnych ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, prawa o zgromadzeniach i innych aktów.

Po tym, jak pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf w publicznych wypowiedziach zapowiadała, że w obliczu działań nieuznawanego przez część sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to sądy powszechne będą orzekać w oparciu bezpośrednio o Konstytucję, politycy popierający rząd zaczęli podważać legalność jej wyboru. Grupa posłów pod wodzą Arkadiusza Mularczyka złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie wyboru Małgorzaty Gersdorf. Zdaniem wnioskodawców wybór pierwszej prezes Sądu Najwyższego odbywał się w oparciu o niepublikowany regulamin.

Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył jeszcze tego wniosku. Jeżeli Trybunał uzna się za niewłaściwy do orzekania w tej sprawie, albo orzeknie nie po myśli wnioskodawców, może dojść do próby odebrania stanowiska sędzi Gersdorf mocą ustawy.

Rzecznik Zbigniewa Ziobry zaprzecza, jakoby planowane zmiany w Sądzie Najwyższym miały związek z osobą urzędującej pierwszej prezes.

- Sprawa ta znajduje się Trybunale Konstytucyjnym i to jest właściwy adresat do rozstrzygnięcia tej kwestii - mówi TVN24 Sebastian Kaleta.

Wywiad "Czarno na Białym" TVN24 z prof. Małgorzatą Gersdorf 16 marca 2017

Wywiad z prof. Małgorzatą Gersdorf cz. 1

Wywiad z prof. Małgorzatą Gersdorf cz. 2

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC, że nie wycofa się z wyścigu o prezydenturę i zapewniał o swoim dobrym stanie zdrowia, ale agencja Reutera zwraca uwagę, że nie przekonał części krytyków.

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Źródło:
Reuters, PAP

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Ambasada RP we Włoszech w sugestywny sposób ostrzega polskich turystów przed złodziejami. Polska dyplomacja opublikowała szereg rad dla podróżujących do Włoch - między innymi jak uchronić się przed kradzieżą i gdzie szukać pomocy.

Ambasada RP we Włoszech ostrzega polskich turystów przed kieszonkowcami

Ambasada RP we Włoszech ostrzega polskich turystów przed kieszonkowcami

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Sobota będzie gorącym dniem - na terenie prawie całej Polski obowiązują alarmy przed upałem. W drugiej połowie dnia spiekota może również przynieść niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Premier Donald Tusk zaprosił organizatorów protestu dotyczącego prawa autorskiego na spotkanie. Ma w nim wziąć udział też marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów, a big techy wykorzystywać autorów i wydawców" - podkreślił premier.

"Big techy nie powinny wykorzystywać autorów i wydawców". Tusk zaprasza na spotkanie

"Big techy nie powinny wykorzystywać autorów i wydawców". Tusk zaprasza na spotkanie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podoficerka izraelskiej armii służąca w jednostce wywiadowczej 8200 ostrzegła, że terroryści Hamasu czekają tylko na rozkaz i są w pełni przygotowani do wielkiego ataku na Izrael. Ostrzegała, że zamierzają porywać ludzi i wzywała do ochrony cywilów. Choć wojsko miało kilka dni na reakcję, jej alarm dowódcy zignorowali - poinformowała telewizja Kanał 12.

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Źródło:
PAP

Patrząc wyłącznie na liczbę zdobytych mandatów, Partia Pracy odniosła w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin wielkie zwycięstwo, ale dokładniejsza analiza pozwala dostrzec rysy, które z czasem mogą stać się problemem dla nowego premiera Keira Starmera.

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Źródło:
PAP

W Iranie odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Były minister zdrowia, reformista Masud Pezeszkian zwyciężył, pokonując konserwatystę Saida Dżalilego - poinformowało irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Źródło:
PAP

Ustąpiłbym tylko wtedy, gdyby Bóg Wszechmogący powiedział mi, że nie mam szans, by wygrać z Trumpem - powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC Joe Biden, odnosząc się do możliwości wycofania się z wyścigu o prezydenturę. Bagatelizował obawy zgłaszane przez polityków własnej partii i wykluczył poddanie się dodatkowym badaniom medycznym.

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Źródło:
PAP, Reuters

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Viktor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Lider Partii Pracy Keir Starmer został nowym premierem Wielkiej Brytanii. Z kolei polityk Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 6 lipca.

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu. Jak podały amerykańskie służby meteorologiczne, przed uderzeniem w ląd żywioł może na powrót stać się huraganem. W regionach, nad którymi przeszedł Beryl, trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych deszczy.

Beryl zdewastował całe wyspy. Teraz idzie na Teksas

Beryl zdewastował całe wyspy. Teraz idzie na Teksas

Źródło:
CNN, PAP

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl