Prezydencki projekt zmian w konstytucji, umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu, będzie rozpatrywany najwcześniej w czerwcu - poinformował marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Obecnie bada go sejmowe biuro legislacyjne.
Na środowym briefingu Sikorski potwierdził, że do Sejmu trafił już prezydencki projekt zmiany konstytucji, który miałby umożliwić wprowadzenie w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych.
Jak poinformował, został on skierowany do sejmowego biura legislacyjnego, by "sprawdzić jego poprawność". - Może być on procedowany najwcześniej w połowie czerwca, tak wynika wprost z konstytucji - powiedział marszałek Sejmu. Jak ocenił, jest to bardzo ważny temat i byłaby to "zasadnicza zmiana systemu wyborów parlamentu".
- Nie byłaby możliwa do wprowadzenia w tegorocznych wyborach parlamentarnych - podkreślił Sikorski.
Decyzja polityczna
Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że zmiana konstytucji to "dopiero wstęp do ewentualnej zmiany ustaw". - Będzie to kwestia, która wymagać będzie poważnych uzgodnień politycznych, także w koalicji - mówił Sikorski. - To musi być decyzja podjęta po bardzo głębokim namyśle - dodał. Marszałek Sejmu przypomniał, że PO wprowadziła jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych i w wyborach do Senatu. Sikorski zadeklarował, że jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Obecnie zapis konstytucji określa, że wybory do Sejmu są "powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym". Zgodnie z proponowaną przez prezydenta zmianą z art. 96 ust. 2 wykreślone zostaje słowo: "proporcjonalne".
Jeden zwycięzca
JOW-y to system większościowy: w każdym jednomandatowym okręgu wyborczym jest jeden zwycięzca - on zdobywa mandat, a głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów. W systemie proporcjonalnym wszystkie głosy oddane na kandydatów są przeliczane na mandaty, jeśli dany komitet wyborczy przekroczył próg wyborczy. Prezydent Bronisław Komorowski, kierując we wtorek projekt do Sejmu, podkreślił, że ta nowelizacja konstytucji likwiduje barierę dla wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i "otwiera możliwość co do kierunku zmian w ordynacji wyborczej". Wyraził nadzieję, że Sejm się do tego przychyli. "O tym, jakie te zmiany mają być i w jaką stronę mają pójść, chciałbym, aby wypowiedzieli się Polacy w referendum, a po drugie będzie musiał o tym rozstrzygać parlament" - podkreślił prezydent. W poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.
Autor: MAC/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24