Polska

Nawet 30 lat więzienia za pedofilię. Rząd przyjął projekt zmiany przepisów

Polska

[object Object]
Rząd przedstawił propozycje zmian w kodeksie karnymtvn24
wideo 2/26

Rząd przyjął we wtorek projekt obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, która zakłada między innymi podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat, podwyższenie wieku ochrony prawnokarnej dzieci do 16 lat i brak przedawnienia w ściganiu i sądzeniu tego typu zbrodni - Każde zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne, bestialskie przestępstwo, na czele z pedofilią będzie jeszcze bardziej surowo napiętnowane, niż to obecnie jest - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Po posiedzeniu rządu zorganizowano konferencję, na której głos zabrali premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Zasadniczym założeniem, które legło u podstaw naszych prac dotyczących zmian kodeksu karnego, była potrzeba ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie człowieka, zdrowie, wolności seksualne czy własność - wyjaśniał premier na konferencji prasowej.

Stwierdził, że to wszystko ma odzwierciedlenie we proponowanych zmianach. - Prawo karne musi służyć zaspokojeniu potrzeby poczucia bezpieczeństwa społecznego - podkreślił.

Do 30 lat więzienia za pedofilię

- Każde zwyrodniałe obrzydliwe, okrutne, bestialskie przestępstwo, na czele z pedofilią będzie jeszcze dużo bardziej surowo napiętnowane niż to obecnie jest - zapowiedział Morawiecki.

Premier podkreślił też, że "przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary".

Jak dodał, trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż "zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę". - Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne, wszystkie tego typu osoby muszą ponosić odpowiedzialność jeszcze wzmocnioną. To też ma odzwierciedlenie w naszych propozycjach - powiedział szef rządu.

Morawiecki wśród najważniejszych proponowanych zmian wymienił między innymi "wprowadzenie możliwości orzekania kary nawet do 30 lat" i "wprowadzenie obligatoryjności zakazu pracy z dziećmi dla osób skazanych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej".

Wiek ochrony prawno-karnej dzieci podwyższony do 16 lat

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał, że rząd chce podwyższyć wiek prawnokarnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat.

Zaznaczył, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu karnego jest "bardzo gruntowny" i dotyczy nie tylko materii związanej z przestępczością pedofilską, ale wielu też innych przestępstw.

Bezwzględna walka z pedofilią. Czytaj pakiet zmian przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości >

Poinformował, że zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności, a jeżeli osoba małoletnia pozostawała pod pieczą sprawcy, to wówczas dolna granica kary będzie podwyższona do 8 lat.

- W sposób bardzo fundamentalny zmieniamy, ale też i zaostrzamy przepis dotyczący odpowiedzialności za gwałt na dziecku. Dzisiaj był to przepis, który przewidywał dwa typy czynów, czyli w trybie podstawowym było to zagrożenie karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. W trybie kwalifikowanym, czyli tym takim surowszym, popełnionym ze szczególnym okrucieństwem od 5 do 15 lat pozbawienia wolności - mówił Ziobro.

Ziobro o propozycjach zmian w prawie
Ziobro o propozycjach zmian w prawietvn24

Minister mówił także, że wprowadzony zostanie tryb szczegółowy, który mówi o następstwie, którym jest śmierć osoby pokrzywdzonej. - W takim wypadku można orzec karę również dożywotniego pozbawienia wolności wobec sprawcy tego rodzaju przestępstwa - dodał.

Poinformował też, że rządowy projekt "wprowadza możliwość stosowania bezwzględnego dożywocia dla osób, które nie rokują, że poprawią się, że będą kontrolować swoje przestępcze zapędy i dopuszczą się któregoś z tych najcięższych czynów".

Ziobro: zaostrzamy odpowiedzialność karną wobec najcięższych przestępstw
Ziobro: zaostrzamy odpowiedzialność karną wobec najcięższych przestępstwtvn24

Jak czytamy w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, w sekcji "Bezwzględne dożywocie":

"Kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców nie może być jedynie sankcją na papierze, bo sprawcy wychodzą na przedterminowe zwolnienia. Projekt wprowadza możliwość orzeczenia realnego dożywocie dla zwyrodnialców, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą oni mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia".

"Zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu"

Minister poinformował też, że zgodnie z proponowanymi zmianami "zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu".

Jak wskazuje ministerstwo, "w obecnym stanie prawnym zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej lat 15 przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 latach od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie - po upływie lat 30".

"Wprowadzimy zakaz kontaktowania się pedofila z jego ofiarą"

- Wprowadzamy obligatoryjnie środek karny w postaci zakazu kontaktowania się, który sąd będzie orzekał zawsze na wniosek pokrzywdzonego i sąd będzie musiał, a nie mógł orzec zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego, nakaz opuszczenia określonego lokalu zajmowanego z pokrzywdzonym - zapowiedział Ziobro.

Kolejna propozycja Ziobry dotyczyła informacji, które zawarte są w rejestrze pedofilów. - Chcemy mianowicie, aby można było - sięgając do tego rejestru - zorientować się, kim z zawodu był sprawca w chwili czynu. Dzisiaj tego nie wiemy. Dzisiaj rejestr informuje nas o danych - imieniu, nazwisku - podstawowych danych osoby, ale nie wskazuje w swoich danych elektronicznych informacji mówiących o tym, kim on był w czasie, kiedy czyn popełnił - tłumaczył Ziobro.

"Kara za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 16 lat - od 2 do 15 lat więzienia"

Minister Ziobro powiedział na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, że seksualne wykorzystanie małoletniego poniżej lat 16 jest dzisiaj zagrożone stosunkowo niskimi karami, dlatego rząd wprowadza w tym zakresie zmiany.

I tak - jak mówił Ziobro - za obcowanie płciowe z małoletnim do lat 16 będzie to kara od 2 do 15 lat więzienia. - Ale, gdy skutkiem tego czynu jest uszczerbek na zdrowiu, będzie to już od 3 do 20 lat pozbawienia wolności - podkreślił Ziobro.

Mówił ,że w przypadku obcowania płciowego z dzieckiem poniżej lat 7, nawet jeśli nie poniosło ono istotnego uszczerbku na zdrowiu, to kara będzie wynosiła od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. - Natomiast, jeśli następstwem czynu będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, to kara pozbawienia wolności będzie od 5 do 25 lat - powiedział minister sprawiedliwości dodając, że do tej pory kara wynosiła od 2 do 12 lat.

Premier: zespół powołany przez Ziobrę w taki sam sposób będzie traktował wszystkich

Premier Morawiecki oraz minister Ziobro byli też pytani, czy w Polsce powinna powstać wspólna komisja państwa i kościoła dotycząca wyjaśnienia spraw pedofilii w kościele.

- Jesteśmy absolutnie przekonani, że równość prawa obowiązuje wszystkich i nie ma żadnej taryfy ulgowej - oświadczył Morawiecki.

Jak stwierdził, powołany w poniedziałek przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - jest zespołem, który "w taki sam sposób będzie traktował wszystkie kategorie tych haniebnych, obrzydliwych czynów, których dopuścili się wszyscy obywatele, kiedykolwiek".

Jak wskazał, zmiany w Kodeksie karnym umożliwią "przez bardzo długie lata, bez przedawnienia, ściganie tego typu przestępstw". - W związku z tym będą miały też cel prewencyjny - powstrzymywania się od jakichkolwiek tego typu czynów - podkreślił szef rządu.

Autor: ads,kb//now,adso / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości