"Uważnie przyglądaj się nowym znajomościom, zwłaszcza z mężczyznami", "uważaj na tzw. pracowniczych imprezach na zbyt śmiałych zalotników" czy "nie powoduj w gronie znajomych mężczyzn mocno dwuznacznych sytuacji" - to tylko niektóre z porad dla kobiet, które jeszcze w poniedziałek można było znaleźć na stronie internetowej komendy powiatowej policji w Lubinie.
Na stronie internetowej komendy powiatowej policji w Lubinie można było znaleźć zestaw "prewencyjnych porad" dla kobiet, które - jak wyjaśniono - miały pomóc im uniknąć niebezpiecznych sytuacji, na jakie "może być narażona kobieta w domu, szkole, pracy oraz na ulicy i w środkach komunikacji".
"Pamiętaj - Twój wygląd zewnętrzny i zachowanie często budują ewentualną sytuację niebezpieczną. Warto wiedzieć, jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji" - czytamy.
"Ulubione schowki kobiet"
Poradnik podzielony jest na jedenaście części: zachowanie, mieszkanie, życie szkolne, miejsce pracy, znajomi, nieznajomi, nocne powroty, środki komunikacji, rozrywka, urlop i za granicą.
Kobietom zaleca się, by "nawet w gronie dobrych znajomych" kontrolowały "granice wzajemnych kontaktów damsko-męskich" i uważnie przyglądały się nowym znajomościom, "zwłaszcza z mężczyznami". Kobiecie, która chciałaby spożywać alkohol "na spotkaniach towarzyskich" doradzono, by zakończyły "jego spożycie na etapie, kiedy wszystko wokół widzi i postrzega wyraźnie".
Policja przygotowała też zestaw porad na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu. Kobietom zaleca się m.in., by zamykały drzwi na wszystkie zamki, zainstalowały systemy ochronne i zasłaniały okna.
"Jeżeli musisz otworzyć drzwi, a do końca nie jesteś pewna intencji wchodzącej osoby - poproś o obecność sąsiada", "nie korzystaj z ofert wróżbitek. Wielokrotnie podczas 'stawiania kart' dochodzi do kradzieży mieszkaniowych", "podczas włamania do mieszkania złodzieje przeszukują tzw. ulubione schowki kobiet: pawlacze, ubrania i pościel ułożone w szafie, słoiczki w kuchni itp." - czytamy.
"Nie prowokuj dodatkowo"
Dziewczynkom w wieku szkolnym policja przypomina, że "to przeciętny wiek pierwszych doświadczeń seksualnych młodzieży". "Chłopcy w tym wieki są bardzo pobudliwi - nie prowokuj ich dodatkowo" - zalecono.
Policja radzi, by "podchodzić z pewną rezerwą do zawartych na dyskotece lub w klubie nocnym znajomości damsko-męskich" i "nie prowokować obcych mężczyzn", bo "dyskoteka i podobne miejsca budzą jednoznaczne skojarzenia".
Nieadekwatny do dzisiejszych czasów
Oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Lubinie Jan Pociecha wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl, że poradnik został przygotowany wiele lat temu i w niezmienionej formie był dostępny na stronie. Z
Jak dodaje, w poniedziałek do policji zaczęły docierać sygnały, że tekst przykuł uwagę internautów, którzy zauważyli, iż zawiera krzywdzące stereotypy płci. Dlatego właśnie - jak powiedział - zdecydowano się o usunięciu poradnika ze strony internetowej komendy.
Pociecha podkreśla, że intencją było zapobieganie przypadkom przemocy i uczulenie kobiet na niebezpieczeństwa, choć - jak przyznaje - nie jest on adekwatny do współczesnej rzeczywistości. Wyjaśnia jednak, że przy jego przygotowywaniu korzystano z protokołów dochodzeń i zeznań poszkodowanych, a zwarte w nim sformułowania odzwierciedlają stereotypy panujące w tamtych czasach.
- Zawsze staramy się robić wszystko, żeby chronić ofiary przemocy - zaznacza.
Więcej na ten temat we "Wstajesz i wiesz" już we wtorek rano.
Autor: kg//gry / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock