Prezes Kaczyński obiecał odbudowę zamków kazimierzowskich. Senator Brejza pyta o stan prac

Zamek w Ojcowie
Pytania o odbudowę zamków kazimierzowskich
Źródło: TVN24

Senator Krzysztof Brezja skierował pytania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Banku Gospodarstwa Krajowego w sprawie odbudowy zamków kazimierzowskich, którą w 2017 roku obiecywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. "Bank Gospodarstwa Krajowego nie prowadzi żadnego projektu związanego z zamkami kazimierzowskimi i nie ma wiedzy na temat finansowania odbudowy zamków kazimierzowskich" - napisano w odpowiedzi na pytania senatora Platformy Obywatelskiej. 

Chodzi o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, która padła na wiecu w Przysusze (województwo mazowieckie) na początku lipca 2017 roku. - Chcemy, żeby Polska była piękna. Stąd ten fundusz odnowy zabytków. Stąd plan, który - nie ukrywam - wziąłem od premiera Morawieckiego, ale który tutaj przedstawiam, bo nie jest czysto gospodarczy - odbudowy zamków kazimierzowskich, tych, które budował Kazimierz Wielki - mówił wówczas prezes PiS.

Prezes Kaczyński chciał odbudować zamki kazimierzowskie. Sprawdziliśmy stan prac [materiał "Faktów" TVN z 2019 roku]

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie
Źródło: Shutterstock

W komunikacie biura senatora Krzysztofa Brejzy wskazano, że "od kilku lat bezskutecznie" próbuje on ustalić, na jakim etapie jest obiecany przez Kaczyńskiego plan. W sprawie tej skierował pytania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Banku Gospodarstwa Krajowego.

W piśmie do MKiDN Brejza zapytał o to, czy plan odbudowy zamków kazimierzowskich został utworzony oraz ile zabytków zostało nim objętych. Wniósł przy tym o wskazanie kwoty odbudowy każdego z nich oraz o termin rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac.

Ministerstwo poinformowało, że "w 2022 r. powstał Rządowy Program Odbudowy Zabytków" którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Ten z kolei odpisał, że "Bank Gospodarstwa Krajowego nie prowadzi żadnego projektu związanego z zamkami kazimierzowskimi i nie ma wiedzy na temat finansowania odbudowy zamków kazimierzowskich".

Odpowiedź BGK na pytanie Krzysztofa Brejzy ws. odbudowy zamków kazimierzowskich
Odpowiedź BGK na pytanie Krzysztofa Brejzy ws. odbudowy zamków kazimierzowskich
Źródło: Biuro senatorskie Krzysztofa Brejzy
Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: