Zakaz palenia – gdzie obowiązuje? Czy można palić na balkonie, klatce schodowej lub chodniku?

Źródło:
tvn24.pl
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)TVN24
wideo 2/4
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)TVN24

Palenie tytoniu jest szkodliwe nie tylko dla palaczy, ale również dla osób postronnych. Aby nie narażać ich na kontakt z dymem papierosowym od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Czasami pojawia się jednak problem ze stwierdzeniem, czy w danym miejscu zakaz ten obowiązuje, czy też nie. Gdzie dokładnie palenie jest zabronione? Czy można palić na chodniku albo na własnym balkonie?

● Zakaz palenia w miejscach publicznych został wprowadzony w 2010 roku. ● Palenie zakazane jest w miejscach związanych m.in. ze służbą zdrowia, edukacją, kulturą, rozrywką czy sportem. ● W niektórych miejscach publicznych, na przykład na chodnikach, zwykle możliwe jest palenie. ● Lokalnie zakaz palenia może być rozszerzany np. na balkony i klatki schodowe.

Szkodliwe działanie palenia tytoniu na biernych palaczy, czyli osoby, które same nie palą ale mają kontakt z dymem, doprowadziło do wprowadzenia w 2010 roku w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych. Zakaz ten dotyczy m.in. obiektów związanych ze służbą zdrowia, edukacją, kulturą, rozrywką oraz sportem. Oznacza to, że palenie co do zasady zabronione jest w restauracjach, kinach, szpitalach, na uczelniach, placach zabaw, przystankach komunikacji miejskiej, dworcach czy lotniskach.

Za złamanie zakazu palenia w danym miejscu grozi kara w postaci upomnienia lub mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Dziesięć lat od zakazu, który podzielił Polaków

Czy można palić na ulicy i chodniku?

W niektórych sytuacjach mogą pojawić się jednak wątpliwości, czy zakaz palenia w miejscach publicznych znajduje zastosowanie. Sytuacja taka ma miejsce na przykład podczas przebywania na ulicy lub chodniku. Co do zasady są to bowiem miejsca publiczne.

Palenie tytoniu na chodnikach i ulicach jest jednak dozwolone - powszechny zakaz ich nie dotyczy. Możliwe jest jednak, że przy danej ulicy lub chodniku zostanie ustawiony znak informujący o zakazie palenia. W takiej sytuacji zakaz jest obowiązujący i dotyczy nie tylko tradycyjnych papierosów, ale także wszelkich jego pochodnych, m.in. fajek, podgrzewaczy tytoniu oraz e-papierosów.

Czy można palić w aucie?

Palenie w prywatnym samochodzie jest dozwolone bez względu na to, czy porusza się on po drogach publicznych, czy prywatnych. Powszechny zakaz palenia dotyczy bowiem pojazdów zaliczanych do transportu publicznego, a nie prywatnego.

Palenie papierosów zabronione jest jednak w prywatnych pojazdach służących do przewozu wielu osób, na przykład taksówkach lub busach. Zabronione jest również palenie w samochodach służbowych.

Czy można palić na balkonie lub tarasie?

W Polsce nie funkcjonuje powszechny zakaz palenia papierosów na prywatnych tarasach i balkonach. Przydomowa przestrzeń nie jest bowiem miejscem publicznym. Wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą jednak samodzielnie wprowadzać taki zakaz do swoich regulaminów i jest on wówczas obowiązujący dla wszystkich mieszkańców.

Jednocześnie przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu wykroczeń umożliwiają karanie mandatem m.in. w przypadkach strącania popiołu lub niedopałków na teren sąsiada, a także za stwarzanie zagrożenia pożarowego. W takich przypadkach możliwe jest nałożenie mandatu w wysokości do 500 zł.

Ponadto ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku nakłada także zakaz szkodliwego oddziaływania właściciela danej nieruchomości na podmiot mieszkający w bliskim sąsiedztwie. Osoby, które czują się poszkodowane kontaktem z dymem papierosowym docierającym do nich z balkonu sąsiada, mogą więc próbować składania skarg i dochodzenia swoich roszczeń również na drodze sądowej.

ZOBACZ TEŻ: E-palacze trafią do palarni. 500 zł mandatu za publiczne palenie

Palenie na klatce schodowej

Palenie tytoniu na klatkach schodowych nie jest zabronione na mocy tzw. ustawy antynikotynowej z 2010 roku. Wynika to z faktu, że klatka schodowa nie jest miejscem publicznym.

Jednocześnie dym papierosowy na klatkach schodowych, zwłaszcza wąskich lub pozbawionych okien, potrafi być wyjątkowo dokuczliwy dla innych osób. Dlatego zakaz palenia na nich często wprowadzany jest przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe i staje się wówczas obowiązujący wszystkich korzystających z danej klatki schodowej. Złamanie takiego wewnętrznego zakazu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł. 

Gdzie można palić w miejscach publicznych

Palenie tytoniu w miejscach publicznych dopuszczalne jest również w niektórych innych sytuacjach. Przede wszystkim w specjalnych miejscach wyznaczonych do palenia, tzw. palarniach, spotykanych m.in. w prywatnych przedsiębiorstwach, restauracjach, czy miejscach związanych z rozrywką. Palarnia powinna być odrębnym pomieszczeniem, by w trakcie palenia nie narazić osób niepalących na niekorzystne oddziaływanie dymu. Zgodnie z przepisami miejsce to powinno mieć 2,5 m wysokości, być odpowiednio wentylowane, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe.

Powszechny zakaz palenia nie obejmuje także ogródków znajdujących się przy restauracjach. Zakaz taki mogą jednak nakładać sami właściciele restauracji i często z takiego prawa korzystają. Zdarza się również, że ogródki podzielone są na dwie części - jedna dla palących, a druga dla niepalących.

Zakaz palenia co do zasady nie dotyczy ponadto loggii, czyli wnęk otwartych na zewnątrz, ale znajdujących się w obrębie budynku mieszkalnego.

ZOBACZ TEŻ: Rząd chce rozszerzyć akcyzę. "Furtki do unikania opodatkowania zostaną zamknięte"

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl