Zakaz palenia – gdzie obowiązuje? Czy można palić na balkonie, klatce schodowej lub chodniku?

Źródło:
tvn24.pl
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)TVN24
wideo 2/4
10 lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych (materiał z 2020 roku)TVN24

Palenie tytoniu jest szkodliwe nie tylko dla palaczy, ale również dla osób postronnych. Aby nie narażać ich na kontakt z dymem papierosowym od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Czasami pojawia się jednak problem ze stwierdzeniem, czy w danym miejscu zakaz ten obowiązuje, czy też nie. Gdzie dokładnie palenie jest zabronione? Czy można palić na chodniku albo na własnym balkonie?

● Zakaz palenia w miejscach publicznych został wprowadzony w 2010 roku. ● Palenie zakazane jest w miejscach związanych m.in. ze służbą zdrowia, edukacją, kulturą, rozrywką czy sportem. ● W niektórych miejscach publicznych, na przykład na chodnikach, zwykle możliwe jest palenie. ● Lokalnie zakaz palenia może być rozszerzany np. na balkony i klatki schodowe.

Szkodliwe działanie palenia tytoniu na biernych palaczy, czyli osoby, które same nie palą ale mają kontakt z dymem, doprowadziło do wprowadzenia w 2010 roku w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych. Zakaz ten dotyczy m.in. obiektów związanych ze służbą zdrowia, edukacją, kulturą, rozrywką oraz sportem. Oznacza to, że palenie co do zasady zabronione jest w restauracjach, kinach, szpitalach, na uczelniach, placach zabaw, przystankach komunikacji miejskiej, dworcach czy lotniskach.

Za złamanie zakazu palenia w danym miejscu grozi kara w postaci upomnienia lub mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Dziesięć lat od zakazu, który podzielił Polaków

Czy można palić na ulicy i chodniku?

W niektórych sytuacjach mogą pojawić się jednak wątpliwości, czy zakaz palenia w miejscach publicznych znajduje zastosowanie. Sytuacja taka ma miejsce na przykład podczas przebywania na ulicy lub chodniku. Co do zasady są to bowiem miejsca publiczne.

Palenie tytoniu na chodnikach i ulicach jest jednak dozwolone - powszechny zakaz ich nie dotyczy. Możliwe jest jednak, że przy danej ulicy lub chodniku zostanie ustawiony znak informujący o zakazie palenia. W takiej sytuacji zakaz jest obowiązujący i dotyczy nie tylko tradycyjnych papierosów, ale także wszelkich jego pochodnych, m.in. fajek, podgrzewaczy tytoniu oraz e-papierosów.

Czy można palić w aucie?

Palenie w prywatnym samochodzie jest dozwolone bez względu na to, czy porusza się on po drogach publicznych, czy prywatnych. Powszechny zakaz palenia dotyczy bowiem pojazdów zaliczanych do transportu publicznego, a nie prywatnego.

Palenie papierosów zabronione jest jednak w prywatnych pojazdach służących do przewozu wielu osób, na przykład taksówkach lub busach. Zabronione jest również palenie w samochodach służbowych.

Czy można palić na balkonie lub tarasie?

W Polsce nie funkcjonuje powszechny zakaz palenia papierosów na prywatnych tarasach i balkonach. Przydomowa przestrzeń nie jest bowiem miejscem publicznym. Wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą jednak samodzielnie wprowadzać taki zakaz do swoich regulaminów i jest on wówczas obowiązujący dla wszystkich mieszkańców.

Jednocześnie przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu wykroczeń umożliwiają karanie mandatem m.in. w przypadkach strącania popiołu lub niedopałków na teren sąsiada, a także za stwarzanie zagrożenia pożarowego. W takich przypadkach możliwe jest nałożenie mandatu w wysokości do 500 zł.

Ponadto ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku nakłada także zakaz szkodliwego oddziaływania właściciela danej nieruchomości na podmiot mieszkający w bliskim sąsiedztwie. Osoby, które czują się poszkodowane kontaktem z dymem papierosowym docierającym do nich z balkonu sąsiada, mogą więc próbować składania skarg i dochodzenia swoich roszczeń również na drodze sądowej.

ZOBACZ TEŻ: E-palacze trafią do palarni. 500 zł mandatu za publiczne palenie

Palenie na klatce schodowej

Palenie tytoniu na klatkach schodowych nie jest zabronione na mocy tzw. ustawy antynikotynowej z 2010 roku. Wynika to z faktu, że klatka schodowa nie jest miejscem publicznym.

Jednocześnie dym papierosowy na klatkach schodowych, zwłaszcza wąskich lub pozbawionych okien, potrafi być wyjątkowo dokuczliwy dla innych osób. Dlatego zakaz palenia na nich często wprowadzany jest przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe i staje się wówczas obowiązujący wszystkich korzystających z danej klatki schodowej. Złamanie takiego wewnętrznego zakazu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł. 

Gdzie można palić w miejscach publicznych

Palenie tytoniu w miejscach publicznych dopuszczalne jest również w niektórych innych sytuacjach. Przede wszystkim w specjalnych miejscach wyznaczonych do palenia, tzw. palarniach, spotykanych m.in. w prywatnych przedsiębiorstwach, restauracjach, czy miejscach związanych z rozrywką. Palarnia powinna być odrębnym pomieszczeniem, by w trakcie palenia nie narazić osób niepalących na niekorzystne oddziaływanie dymu. Zgodnie z przepisami miejsce to powinno mieć 2,5 m wysokości, być odpowiednio wentylowane, a jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe.

Powszechny zakaz palenia nie obejmuje także ogródków znajdujących się przy restauracjach. Zakaz taki mogą jednak nakładać sami właściciele restauracji i często z takiego prawa korzystają. Zdarza się również, że ogródki podzielone są na dwie części - jedna dla palących, a druga dla niepalących.

Zakaz palenia co do zasady nie dotyczy ponadto loggii, czyli wnęk otwartych na zewnątrz, ale znajdujących się w obrębie budynku mieszkalnego.

ZOBACZ TEŻ: Rząd chce rozszerzyć akcyzę. "Furtki do unikania opodatkowania zostaną zamknięte"

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

 "Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby publikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS-u w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

- W projekcie, z tego, co wiem, nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne - mówił w "Kropce nad i" współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o ustawę o związkach partnerskich.

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
TVN24

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem – powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy". Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że po tym, jak niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. Rzecznik niemieckiej policji w komentarzu dla "Faktu" powiedział, że sytuacja "wyglądała nieco inaczej".

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Źródło:
TVN24, PAP, Fakt.pl

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych w związku z odmową legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że NFZ jest w "końcowej fazie" postępowania kontrolnego także w dwóch innych placówkach. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - mówiła szefowa resortu.

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Źródło:
PAP

Twardy sen poszukiwanego listem gończym przerwali policjanci w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Gdy mundurowi weszli siłowo do pokoju, 40-latek leżał przykryty kołdrą. Twierdził, że spał.

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Źródło:
KPP w Skarżysku-Kamiennej

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Po wielokrotnych przerwach sesja ma zostać dokończona dwa dni później. Przez wewnętrzne tarcia w partii rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie uzyskał dotąd poparcia radnych własnego ugrupowania. Nie pomógł apel byłej premier Beaty Szydło ani osobisty nadzór sekretarza generalnego PiS. - Jesteśmy o włos od kompromisu - deklaruje poseł Kmita w rozmowie z tvn24.pl.

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Źródło:
DDTVN, TVN24

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

Od przeszło roku w Polsce działa powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. U kobiet HPV najczęściej przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy, a u mężczyzn - na raka krtani. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki, która może skutecznie zapobiec wielu nowotworom, przyjęło ponad 180 tysięcy dzieci spośród 900 tysięcy, które do końca roku zyskają taką możliwość.

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, PAP
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl