Polska delegacja straciła oficjalny status podczas tegorocznych paryskich targów zbrojeniowych Euronaval. Decyzja o zmianie statusu zapadła po tym, jak polski rząd zakończył negocjacje z Francuzami w sprawie zakupu helikopterów Caracal. Co to oznacza dla naszej delegacji, tłumaczy korespondentka TVN24 BiS w Paryżu.
- Polacy cały czas mogą do Paryża przyjechać, Francja nas nie wyprasza - wyjaśnia Anna Kowalska, która rozmawiała z przedstawicielami ambasady RP w Paryżu.
Odebranie oficjalnego statusu będzie jednak równoznaczne z utratą pewnych przywilejów.
- Oznacza to, że Polakom nie będzie przysługiwało bezpłatne zakwaterowanie, oficjalny program spotkań czy transport - wylicza korespondentka TVN24 BiS.
W praktyce delegacja z Warszawy może być pozbawiona możliwości na nawiązanie kontaktów z partnerami z zagranicy. - Na to szanse mają tylko i wyłącznie oficjalne delegacje, bo to one uczestniczą w spotkaniach, np. tych za zamkniętymi drzwiami. Polski tam najpewniej nie będzie - mówi Kowalska.
- Biorąc pod uwagę to, że ponad 55 proc. wystawców to firmy francuskie, to może być jasny sygnał, że Francuzi nie chcą już z Polską robić interesów - dodaje.
Dyplomacja "na widelcu"
W środę w "Jeden na jeden" w TVN24 zmianę statusu polskiej delegacji skomentował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.
- To raczej kompromitacja i pokaz "klasy" Francuzów. Strona francuska dawno temu zapraszała nas oficjalnie. Teraz nas wyprasza - mówił wiceszef MON. Podkreślił, że można znaleźć zupełnie inną drogę, dyplomatyczną, dającą do zrozumienia, że mamy problem, ale nie chcemy się teraz spotykać. - Ale to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują - stwierdził
Decyzja o zmianie statusu zapadała po tym, jak 4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców caracal.
W tym tygodniu koncern oświadczył, że będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji.
W związku z decyzją polskiego rządu swoją wizytę w Warszawie odwołał również prezydent Francji, Francois Hollande.
Prawie 400 wystawców z całego świata
Międzynarodowe targi zbrojeniowe Euronaval organizowane w Paryżu to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Podczas nich prezentowane są najnowsze rozwiązania głównie w dziedzinie budownictwa okrętowego.
Targi odbywają się co dwa lata - w tym roku od 17 do 21 października pojawi się na nich ponad 390 wystawców z całego świata i ok. 100 delegacji zagranicznych.
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe / Euronaval