Huraganowe wiatry i obfite opady śniegu sparaliżowały wczoraj ruch na drogach. Dziś szczególnie trudne warunki na drogach panują w Małopolsce, na Pomorzu i Podkarpaciu. W czwartek wiatr zelżał, a zamiast śniegu pada deszcz, jednak utrudnienia wciąż występują. Pod Warszawą tir zablokował krajową siódemkę. Ciężarówki zablokowały też drogę krajową numer trzy prowadzącą z Zielonej Góry do granicy z Czechami. Trudna sytuacja jest także w Kotlinie Jeleniogórskiej - tam na zasypanych drogach tiry utknęły nie mogąc pokonać wzniesienia.
Przez cały dzień będziemy śledzić sytuację na drogach i informować was o wszelkich utrudnieniach. Czekamy także na informacje od Was przesyłane na Kontakt TVN24. Piszcie maile, wysyłajcie zdjęcia oraz filmy na kontakt@tvn24.pl, dzwońcie 22 3242424, piszcie smsy na numer 516 444 474. POMÓŻCIE SOBIE OMINĄĆ ZIMĘ - czytaj
MAZOWIECKIE
Utrudnienia na krajowej siódemce - w Sękocinie Lesie tir stoi na dwóch pasach w kierunku Warszawy i blokuje trasę. Jadący do stolicy zajęli jeden z pasów dla poruszających się w przeciwnym kierunku. Na miejscu są strażacy i policja. Także na ósemce kierowcy mają kłopoty. - Na drodze numer 8 od Nadarzyna w kierunku stolicy od wczoraj brak sygnalizacji świetlnej. Tworzą się duże korki przed Jankami - informuje internauta Michał.
Poza tym mieszkańcy stolicy mogą mówić o szczęściu: w Warszawie warunki pogodowe dobre, temperatura nie schodzi poniżej zera. Noc była spokojna, służby drogowe nie musiały interweniować, nie było też potrzeby wysyłania piaskarek. Ewentualne utrudnienia przewidywane są na drogach dojazdowych do Warszawy – Jabłonna, Piaseczno, Janki.
Ponadto w Wesołej na skrzyżowaniu Traktu Brzeskiego i Piłsudskiego oraz na Trakcie Brzeskim przy Pierwszego Pułku przez wczorajszą pogodę nie działają światła. Policja będzie sterować ruchem.
MAŁOPOLSKIE
Tu sytuacja jest najtrudniejsza. W Krakowie pada deszcz ze śniegiem, a temperatura jest około zera. Uwaga, ślisko! Na ulice miasta wyjedzie około 20 piaskarek i solarek.
Na Podhalu z kolei intensywnie pada śnieg. Większość dróg jest przejezdna, ale wojewódzka 969 (Nowy Targ – Nowy Sącz) jest zablokowana przez złamane drzewo.
Konary tarasują także tory. Do tej pory 7 odcinków kolejowych w Małopolsce jest nieprzejezdnych: Sucha Beskidzka - Żywiec, Muszyna - Plavec, Andrzejówka - Muszyna, Kamionka - Ptaszkowa, Piwniczna - Wierchomla, Kalwaria - Stronie, Maków Podhalański - Chabówka.
POMORSKIE
Na Pomorzu nadal mocno wieje.
Prędkość wiatru sięga 60 km/h. Pada także deszcz, ale nie ma już śniegu. Temperatura jest jednak powyżej zera. Straż pożarna na bieżąco usuwa zwalone przez wiatr konary drzew.
W Gdańsku spodziewane są utrudnienia na ulicach: Słowackiego, Spacerowej oraz w centrum - na Kartuskiej, Okopowej i Podwalu przedmiejskim, ale nie większe niż zwykle. Piaskarki i solarki nie były w nocy potrzebne - śnieg nie pada.
W Nowym Dworze Gdańskim woda zaczęła opadać, jest też odpompowywana. Podobnie w Elblągu - tam nadal zablokowane są ulice Radomska i Mazurska, ale sytuacja zaczyna się poprawiać CZYTAJ
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Drogi są przejezdne. Śnieg, który napadał wczoraj już się w większości stopił. Osłabł też wiatr. W nocy nie było przymrozków, więc policja nie przewiduje potrzeby wyjazdu piaskarek czy solarek na drogi.
Problemy są jedynie w miejscach, gdzie wystąpiły podtopienia, a zatem w okolicach Elbląga. W mieście zablokowane są wciąż ulice Radomska i Mazurska. Sytuacja zaczyna się jednak poprawiać. Poziom wody w rzece Elbląg spadł w nocy o kilkanaście centymetrów.
PODKARPACKIE
Jak poinformował dyżurny komendy wojewódzkiej podkarpackiej policji w Rzeszowie panują dobre warunki pogodowe. W nocy padał śnieg, jednak pogoda nad ranem się poprawiła.
Główne drogi komunikacyjne są w regionie są przejezdne, gorzej z lokalnymi drogami. Jak powiedział dyżurny nieprzejezdne są drogi Tuszyma-Blizne, niedaleko Mielca i Machowa-Łęki Dolne koło Dębicy. Wciąż zalegają na nich konary drzew.
Zamknięta "28"
Zamknięta jest też droga krajowa 28 Sanok–Przemyśl w okolicach miejscowości Załuż. Na drodze leżą połamane gałęzie. Policja organizuje objazdy.
- Obecnie droga Sanok - Przemyśl (dokładnie Załuż - Tyrawa Wołoska) jest dalej zablokowana. Jeżeli ktoś zdecyduje się na jazdę, to porusza się między zwalonymi drzewami. Również nie ma wyznaczonych pasów, samochody poruszają się po dwóch koleinach. Droga od strony Tyrawy Wołoskiej jest "zablokowana" szlabanem - pisze internauta Przemek tuż przed 14.
ZACHODNIOPOMORSKIE
W Szczecinie w związku z podniesieniem poziomu wody w Odrze ogłoszono w środę alarm przeciwpowodziowy. Zalana została ulica Gdańska, na trasie łączącej prawobrzeże z dzielnicami lewobrzeżnymi miasta. Nie kursują po niej tramwaje trzech linii.
- Została zmieniona organizacja komunikacji miejskiej - tramwaje linii 2, 7 i 8 nie kursują na odcinku Wyszyńskiego - Basen Górniczy. Wprowadzono komunikację zastępczą. Ruch samochodowy na w/w odcinku również utrudniony - poinformował na Kontakt TVN24 Sylwester.
Cały czas są umacniane wały przeciwpowodziowe na Wyspie Puckiej - dzielnicy miasta położonej na terenach poniżej poziomu Odry. Szczególnie chroniona jest obecna tam przepompownia melioracyjna, której praca reguluje poziom wody na wyspie. Wjazd na wyspę od strony miasta został zamknięty.
Zamknięta droga do Mescherin
Jak poinformował Wojciech Gola, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, cały czas dla ruchu zamknięta jest zalana na krótkim odcinku droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do niemieckiego Mescherin. Po obwałowaniu brzegu rzeki Rega przywrócono natomiast ruch na drodze z Trzebiatowa do Mrzeżyna.
W innych miejscach województwa drogi blokują jedynie zwalone przez wiatr konary, ale są one usuwane na bieżąco.
Świnoujście: problemy z przeprawą promową
Jak informują nas internauci, są też spore problemy z przeprawą promową. - Promy Karsibór nie pływają, działa tylko przeprawa w centrum, obecnie zapchana, bo jadą na nią również samochody dostawcze i autokary - pisze internautka Ilona. A pan Marcin dodaje: - Kolejka to około 2-3 godzin minimum na wjazd, a na wyjazd to chyba jeszcze więcej. DRAMAT. A ja właśnie też muszę się przeprawić!
Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, z powodu silnego wiatru dochodzącego w Świnoujściu do 8 st. w skali Beauforta i wysokiego stanu wody nie kursują promy na przeprawie Karsibór. Miasto ma połączenie z krajem jedynie dzięki dwóm promom "Bielik", które zabierają wyłącznie samochody osobowe. - "Bieliki" kursują tylko dzięki determinacji ich kapitanów, bo bezpieczny poziom wody został przekroczony już o 60 cm. W każdej chwili Świnoujście może zostać odcięte od Polski - powiedział Karelus. Ciężarówki czekają na przeprawę w wielokilometrowych kolejkach.
KUJAWSKO-POMORSKIE
Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tu pogoda uspokoiła się. Nie ma śniegu, występują jedynie niezbyt silne opady deszczu. Są połamane gałęzie na drogach, ale nie jest to nic blokującego ruch. Straż pożarna od północy nie miała w ogóle wezwań, od godz. 22 kilka pojedynczych.
LUBELSKIE
Wciąż pada deszcz ze śniegiem, ale drogi są w większości przejezdne, nawierzchnia czarna, brak utrudnień. Tylko droga wojewódzka 849, trasa Zamość – Józefów jest zatarasowana przez połamane konary. Sześć piaskarek i jedna solarka cały czas w ruchu.
ŚLĄSKIE
Katowice - już nie pada, temperatura około zera. Wszystkie drogi w województwie są przejezdne. Utrudnienia z powodu powalonych drzew lub urwanych konarów występują lokalnie na Podbeskidziu w rejonie Szczyrku, Brennej, Porąbki, Wisły, Ustronia i peryferiach Bielska-Białej. Usuwane na bieżąco przez straż pożarną.
Zanotowano 11 kolizji, w tym na wiadukcie w Pawłowicach na Drodze Krajowej nr. 81, i w Bielsku Białej na ul. Warszawskiej. Trzech nietrzeźwych kierowców pożegnało się właśnie z prawem jazdy.
Wciąż problemy na torach
Nie najlepiej za to w kolejnictwie. Chociaż przywrócono już normalny ruch na trasach Katowice Ligota - Tychy i Katowice Ligota - Mikołów, nadal brak komunikacji zastępczej na trasie Żywiec - Zwardoń i Wisła Głębce - Wisła Uzdrowisko. Trwa usuwanie awarii energetycznych na liniach towarowych
Pociągi jadące w kierunku Warszawy, Łodzi i Częstochowy mają ponad godzinne opóźnienia - trwa usuwanie awarii zasilania sygnalizatorów w Łazach. Jednak uruchomiono już agregat prądotwórczy przywracający zasilenie w sygnalizacji i w ciągu dwóch godzin pociągi nie powinny już mieć opóźnień.
LUBUSKIE
Nie ma utrudnień na drogach. Wszystkie są przejezdne. W nocy padał jedynie deszcz. Policja twierdzi, że nie będzie konieczne wysłanie na drogi piaskarek czy solarek.
ŁÓDZKIE
Nie ma większych utrudnień na drogach. Jak zapewniają drogowcy, jezdnie są czarne. Nie pada śnieg, ani deszcz, temperatura jest powyżej zera.
W Łodzi korkują się: - ulice dojazdowe do Łodzi, zwłaszcza od strony Zgierza i Pabianic (czyli analogicznie ulica Zgierska i Pabianicka) - ulice w centrum: Sienkiewicza, Nawrot, Tuwima, Kilińskiego, Narutowicza - okolice ważnych skrzyżowań i rond, głównie Rondo Solidarności i Rondo Lotników Lwowskich - ulice łączące centrum z innymi dzielnicami (ulica Pomorska, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego)
DOLNOŚLĄSKIE
Wciąż pada deszcz, ale dolnośląskie pogoda w miarę oszczędzała. Ruch samochodowy odbywa się dość płynnie, bez wypadków. Zasypane, ale przejezdne są: droga krajowa nr 5 Marciszów-Kamienna Góra, droga wojewódzka nr 328 Marciszów - Kaczorów, droga wojewódzka 325 Janochów - Kapela.
TIRy nie mogą podjechać
Na spore utrudnienia muszą się jednak przygotować kierowcy, którzy podróżują drogami w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej. Z powodu gęstych opadów śniegu na wielu trasach leży kilkunastocentymetrowa warstwa świeżego puchu, a ruch jest utrudniony przez ciężarówki, które nie mogą podjechać pod strome wzniesienia. - Droga do Jeleniej Góry zablokowana przez stojące ciężarówki. Policja pilotuje pług z Jeleniej Góry do Gryfowa i z powrotem - pisze do nas około 14 internauta Łukasz.
Najgorzej jest na drodze krajowej nr 5 z Wrocławia do przejścia granicznego z Czechami w Lubawce. Na podjeździe pomiędzy Marciszowem i Pustelnikiem stoją TIRy, które z powodu braku zimowych opon i łańcuchów nie są w stanie pokonać wzniesienia. Policja radzi wstrzymanie się z podróżami w góry.
Zablokowana przez ciężarówki jest też droga krajowa nr 3 z Zielonej Góry do przejścia granicznego z Czechami w Jakuszycach w okolicy miejscowości Mysłów. Jak powiedział rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Jaworze Sylwester Rudziec, w wyniku m.in. oblodzenia jezdni ciężarówki nie były w stanie pokonać stromych wzniesień i zablokowały przejazd. - Śnieg w dalszym ciągu pada, a utrudnienia na tym odcinku trasy mogą potrwać jeszcze około godziny - powiedział.
Pociągi mają opóźnienia
Nieco gorzej jest na torach. Utrudnienia występują na linii kolejowej na trasie Wrocław-Jelenia Góra. Padający śnieg obciążył gałęzie drzew, które położyły się na trakcji elektrycznej. Na odcinkach od Jeleniej Góry do Marciszowa i od Wałbrzycha do Wrocławia ruch odbywa się jednym torem i dodatkowo za pomocą lokomotyw spalinowych, co powoduje konieczność przepinania pociągów z lokomotywy do lokomotywy i wydłuża czas podróży.
Na trasie Szklarska-Poręba - Wrocław pociągi mają ponad 120 min opóźnienia, część jest odwołanych. Powodem jest zerwana linia trakcyjna w miejscowości Świebodzice.
PODLASKIE
Wiatr słaby i umiarkowany, temperatura do + 4 st. W Białymstoku utrudnienia w ruchu na ulicy Kopernika, gdzie doszło do kolizji. Zderzyły się dwa auta, brak rannych. Wjeżdżający z ulicy Popiełuszki w Kopernika,powinni zająć prawy pas jezdni, bo uszkodzone auta stoją na lewym.
ŚWIĘTOKRZYSKIE
Brak większych utrudnień na drogach.
OGROMNE OPÓŹNIENIA NA KOLEI
Opóźnienia ze stolicy do Gdańska, Krakowa i na wschód
Na południu Polski nie jeżdżą pociągi. Pasażerowie mogą też spodziewać się opóźnień na trasach z Warszawy na wschód kraju, a także do Gdańska i Krakowa. Wszystko to przez silny wiatr i opady śniegu, który zerwał trakcje kolejowe i połamał drzewa - poinformował po południu w czwartek rzecznik prasowy PKP S.A. Michał Wrzosek.
Małopolska, Śląskie, Dolnośląskie – pociągi nie kursują lub są spóźnione
- Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu Polski. Głównie w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Przewrócone na tory drzewa pozrywały trakcje kolejowe. Wiele pociągów tam nie kursuje, te co jeżdżą, mają opóźnienia - powiedział Wrzosek. Dodał, że cały czas odpowiednie służby naprawiają pozrywane linie.
Pociągi nie kursują z Zakopanego do Krakowa. Na tej trasie zapewniona jest komunikacja zastępcza.
Nawet do 1,5 godziny opóźnienia mają pociągi jadące z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Lublina, Białegostoku, a także z Żywca do Katowic. - Na tych kierunkach wczoraj była najgorsza sytuacja, ze względu m.in. na zablokowane tory przez drzewa, pozrywane trakcje, czy też braki w dostawach prądu. Odpowiednie służby całą noc likwidowały i nadal usuwają uszkodzenia. Pasażerowie mogą spodziewać się opóźnień na tych trasach od godziny do 1,5 - powiedział.
Jak poinformował Wrzosek, oczekujący na pociągi podróżni na dworcach m.in. we Wrocławiu, Żywcu, Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, mogą napić się gorącej kawy lub herbaty, jaką zapewnia im PKP.
Informacja o sytuacji na kolei: 022 19436 / 042 19436
Pasażerowie, którzy chcą uzyskać informacje o sytuacji, jaka panuje na trasach, mogą dzwonić pod numer kierunkowy 22 lub 42, a następnie 194 36.
- Jeżeli sytuacja pogodowa nie będzie się pogarszać, to prawdopodobnie jutro uda się usunąć większość problemów związanych z komunikacją pociągów - powiedział rzecznik kolei.
bgr, kaw,aga //mat/kdj
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24