TVN24 | Polska

"To, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało głębokiej reformy"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/dap
Źródło:
TVN24
Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji
Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcjiTVN24
wideo 2/20
TVN24Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji

To, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało po zmianie władzy głębokiej reformy – powiedziała w "Tak jest" posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Przekazała, że jej partia w czwartek przedstawi stanowisko w sprawie aborcji. Senator Jacek Włosowicz (Solidarna Polska) ocenił, że "dopiero teraz, po miesiącach widzimy, jaką miał wartość" kompromis aborcyjny.

W środę rano zebrał się Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej, który ma przyjąć stanowisko partii w sprawie aborcji. Po kilku godzinach przerwano obrady. Zebrał się jednak zespół, który przygotowuje projekt stanowiska. Zostanie ono przegłosowane przez zarząd jeszcze w środę, prawdopodobnie wieczorem – wynika z informacji PAP. Wcześniej projekt wstępnego stanowiska przygotował zespół wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Impulsem do poruszenia tych kwestii był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października minionego roku zaostrzający przepisy w sprawie aborcji i spowodowane nim masowe protesty w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko

O sytuacji społeczno-politycznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską, rozmawiali w "Tak jest" w TVN24 senator klubu Prawo i Sprawiedliwość Jacek Włosowicz (Solidarna Polska) i posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska).

- Jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej dotyczące w ogóle sprawy kobiet, praw kobiet. Taki cały pakiet rozwiązań, który będzie przede wszystkim odpowiadał na to, co zostało zniszczone przez obecną ekipę rządzącą przez ostatnie lata – przekazała Pomaska.

Jej zdaniem "to, co się wydarzyło wobec kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie wymagało po zmianie władzy głębokiej reformy". - Między innymi o tym będziemy mówić. Będziemy mówić o kwestii edukacji seksualnej, że rząd zabrał dofinansowanie in vitro, rodzi się coraz mniej dzieci – powiedziała posłanka. - Rząd utrudnia dostęp do antykoncepcji, wprowadził receptę na antykoncepcję awaryjną – dodała.

Dopytywana o konkretne stanowisko w kwestii aborcji, oceniła, że "koncertujemy się na kwestii, która jest ważną, ale która powinna być na samym końcu tego procesu". - My chcemy, aby aborcji w Polsce było jak najmniej, żeby kobieta przede wszystkim miała wybór – dodała.

Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji
Pomaska: jutro przedstawimy stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcjiTVN24

"Potrzeba nowej umowy społecznej"

Pomaska przekonywała, że "w związku ze złamaniem tego kompromisu aborcyjnego, który funkcjonował przez wiele lat w Polsce, potrzeba nowej umowy społecznej".

- Nowa umowa społeczna to jest nie tylko kwestia przerywania ciąży. To jest też wiele innych elementów, ale oczywiście zajmiemy również stanowisko w tej kwestii. Ono będzie czytelne – powiedziała.

Czy stanowisko PO będzie spójne? - Siłą Platformy Obywatelskiej zawsze było funkcjonowanie różnych skrzydeł. Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, nigdy nikt nikomu w Platformy Obywatelskiej nie odbierał prawa do własnego zdania i to się nie zmieni – powiedziała posłanka. Jak mówiła, "wiemy, że w obecnej sytuacji parlamentarnej nie ma niestety przestrzeni do tego, żeby taką nową ustawę uchwalić". - Ale mam poczucie, że Polki i Polacy oczekują od nas jasnego stanowisko w tej sprawie i jutro je zaprezentujemy – dodała.

Włosowicz: po miesiącach widzimy, jaką wartość miał kompromis aborcyjny

Jacek Włosowicz mówił natomiast, że "jak się okazuje, po wysłuchaniu werdyktu Trybunału, wiele osób - jak widzimy, obserwujemy to od kilku miesięcy - jest bardzo z niego niezadowolonych". - Również sporo osób, które podpisało się pod wnioskiem do Trybunału, teraz wyraża wątpliwości, czy postąpiłoby tak jeszcze raz – dodał.

O zbadanie konstytucyjności obowiązującego wcześniej prawa aborcyjnego zawnioskowała do TK grupa posłów PiS. Trybunał orzekł, że obowiązujący od 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Jak mówił gość TVN24, "słuchając parlamentarzystów, ale szczególnie Polek i Polaków - Polki mają tutaj najbardziej donośny głos - widzimy, że potrzeba rozwiązania, które w pewien sposób (..) nawiązywałoby to tego kompromisu, który był".

- Dopiero teraz, po miesiącach widzimy, jaką miał wartość, że trwał przez tyle lat, jak wiele rozmów było wtedy potrzebne, żeby go osiągnąć – dodał.

Włosowicz: dopiero teraz po miesiącach widzimy, jaką wartość miał kompromis aborcyjny
Włosowicz: dopiero teraz po miesiącach widzimy, jaką miał wartość kompromis aborcyjnyTVN24

"Konstytucjonaliści muszą podpowiedzieć nam, politykom, jakie prawne rozwiązanie znaleźć"

Senator zwracał uwagę, że nie da się "po prostu wrócić" do kompromisu aborcyjnego. - Z jednej strony musimy wiedzieć, jakie jest oczekiwanie społeczne, a z drugiej strony tęgie głowy prawne, konstytucjonaliści muszą podpowiedzieć nam, politykom, jakie prawne rozwiązanie znaleźć w sprawie ewentualnego zapisu, jeżeli dojdziemy teraz do takiego kompromisu, do jakiego udało się naszym poprzednikom dojść w latach 90. – dodał.

Na uwagę, że to Zjednoczona Prawica zakwestionowała kompromis, odparł: - Jeżeli mieliśmy zapisy prawne, które rzeczywiście łamały naszą konstytucję, to nie dziwię się niektórym posłankom i posłom, że nie przechodzili z tym do porządku dziennego, tylko złożyli takie zapytanie do Trybunału.

- Teraz zadanie przed nami to znalezienie rozwiązania, które byłoby zgodne po pierwsze z polskim prawem, ale najważniejsze – odpowiadało na oczekiwania naszego społeczeństwa, szczególnie Polek – dodał.

Senator klubu PiS dodał, że czeka "na stanowisko koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej". Jak ocenił, "możemy się tego spodziewać", że będzie ono wyrażało poparcie dla liberalizacji przepisów.

Autor:akr/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości