"Publikacja tak dużego objętościowo wyroku zwykle zajmuje nie więcej niż pięć dni" - dowiedział się reporter TVN24 w departamencie odpowiadającym za publikację Dziennika Ustaw. Wyrok TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w DzU. Z tą datą przepisy uznane przez Trybunał za niekonstytucyjne przestają obowiązywać.
Jeżeli Trybunał w swoim orzeczeniu nie postanowił inaczej, zgodnie z konstytucją oraz ustawą o Trybunale Konstytucyjnym wyrok wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dopiero wówczas jego postanowienia stają się prawnie wiążące.
Publikuje kancelaria premiera
Jak podaje na swej stronie internetowej TK, "Trybunał Konstytucyjny przekazuje treść wyroku (sentencję) do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw następnego dnia po ogłoszeniu wyroku na rozprawie (czyli w przypadku czwartkowego wyroku przekazanie powinno nastąpić w piątek - red.) . Dzienniki Ustaw publikowane są przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów".
Akty normatywne do ogłoszenia przygotowuje Rządowe Centrum Legislacji przy Prezesie Rady Ministrów. Przy ogłaszaniu wyroków Trybunału obowiązują zasady stosowane przy publikacji aktów normatywnych, tzn. są one publikowane - jak podaje TK - "bez zbędnej zwłoki".
O termin publikacji czwartkowego wyroku TK ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym reporter TVN24 dowiadywał się we właściwym departamencie Kancelarii Prezesa RM. Został poinformowany, że "publikacja tak dużego objętościowo wyroku jak czwartkowy trwa zgodnie z procedurą do siedmiu dni, zwykle jednak zajmuje nie więcej niż pięć dni".
Od 2012 roku Dziennik Ustaw nie jest już drukowany, lecz publikowany online.
Uchwały Sejmu ekspresowo opublikowane
W ostatnich dniach ekspresowo - w ciągu kilku godzin od podjęcia - opublikowano środowe uchwały Sejmu ws. wyboru pięciu osób mających być sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Uchwały te podjęto głosami PiS po tym, jak wcześniej Sejm uchwalił, że wybór sędziów TK w poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej.
Przyjęte w środę po południu uchwały zostały opublikowane - w tym przypadku w Monitorze Polskim - jeszcze w środę wieczorem. Tuż po północy w czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od czterech z pięciu wybranych wówczas osób. Ślubowanie nastąpiło, zanim w czwartek zebrał się Trybunał Konstytucyjny.
Autor: mm//rzw / Źródło: tvn24