Alarmujące dane dotyczące stanu psychicznego pracowników. Rośnie liczba osób skarżących się na tak zwane wypalenie zawodowe. Co ważne, złe emocje z pracy często przenoszą się na życie prywatne. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.
O tym, że praca nie zawsze równa się przyjemność, nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak między złym dniem, a notorycznym brakiem chęci do działania różnica jest duża.
Psycholog Michał Murgrabia wyjaśnia, że u osób wypalonych zawodowo pojawia się brak motywacji do działalności zawodowej, brak poczucia sensu i konflikty w pracy. - Jeżeli to wszystko gromadzi się, wtedy możemy mówić o symptomach związanych z wypaleniem zawodowym – dodaje.
Według raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, prawie 80 procent osób pracujących zawodowo widzi u siebie jeden z symptomów wypalenia. To o 13 punktów procentowych więcej niż trzy lata temu.
Symptomy wypalenia zawodowego
Ciągłe zmęczenie pracą to nie tylko kwestia zawodowa - złe emocje mogą również przenosić się na życie prywatne. - Sytuacja, w której mamy zaplanowane jakieś spotkania albo wydarzenia rodzinne po całym dniu pracy, w której czujemy się zupełnie wypaleni, bardzo trudno jest nam się magicznie przełączyć i wejść w podekscytowaną atmosferę, czerpać z tego życia – wskazuje Michał Murgrabia.
Najczęstszymi symptomami wypalenia są: zmęczenie, brak energii i satysfakcji, zwiększenie dystansu do pracy, rozdrażnienie i zmniejszenie wydajności.
- Polacy są bardzo pracowici, są też bardzo ambitni i mają tendencję do przeciążania się, bo wypalenie zawodowe to jest tak naprawdę przeciążenie obowiązkami z jednoczesną nieumiejętnością zadbania o siebie w obszarze pracy i rozwoju zawodowego – wyjaśnia dziekan Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych Maria Rotkiel.
Jak zwracają uwagę eksperci, ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma kultura pracy. - W pracy często czujemy się niezadbani przez naszych przełożonych, przez tę ogólnie pojętą kulturę - uważa socjolożka dr Jowita Radzińska. - Człowiek, jak u lekarza, nie czuje się traktowany całościowo - dodaje.
Wypalenie zawodowe częściej dotyka osób młodych
- Mitem jest to, że wypalenie zawodowe dotyka osób z długim stażem pracy. Powiedziałabym, że jest odwrotnie - zwraca uwagę Maria Rotkiel.
Jeśli chodzi o zmęczenie i brak energii, to właśnie osoby z przedziału 18-24 przodują w badaniu. - To ludzie, którzy trochę idealistycznie podchodzą do rzeczywistości w miejscu pracy - tłumaczy ekspertka rynku pracy Aneta Czernek. - Zderzają się z tym, że często te działania są na przykład powtarzalne, są demotywujące, nie są inspirujące, nie rozwijają ich – dodaje.
Przedstawiciele pokolenia Z potrafią, w przeciwieństwie do wielu osób starszych od nich, wykazywać się w miejscu pracy szczególną asertywnością. - Potrafią przyjść do swojego szefa i powiedzieć, że jednak nie do końca to wygląda tak, jak powinno – mówi Michał Murgrabia. - Jeżeli on będzie się odbijał od ściany, to jest to prosta recepta na zwolnienie z tej pracy – dodaje.
Bo w życiu zawodowym nie można stawiać własnych oczekiwań na dalszym planie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock