Wydobycie zwłok, badania, pochówek. Jak będą przebiegać ekshumacje

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej zaczną się od wydobycia z sarkofagu ciał pary prezydenckiej. Materiał "Faktów po południu"
Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej zaczną się od wydobycia z sarkofagu ciał pary prezydenckiej. Materiał "Faktów po południu"
Ciała ofiar katastrofy smoleńskiej zostaną zbadane sześć lat po pochówku (materiał "Faktów po południu)

Jak dokładnie przebiega ekshumacja? Kto decyduje o podejmowanych czynnościach? Kto formułuje wnioski i do czego one później służą? Dziś zaczyna się seria ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ekshumacja i badanie zwłok wyjętych z grobu to urzędowe czynności procesowe. I jak w przypadku wszystkich innych czynności procesowych, ich przebieg jest regulowany przez przepisy.

W przypadku ekshumacji czas i sposób wyjęcia ciała z grobu regulują zarówno przepisy karne, jak i sanitarne. Przepisy sanitarne obowiązują przy wszystkich dokonywanych ekshumacjach. Uregulowania karne dotyczą zaś tylko wyjęcia ciał z grobów na zlecenie prokuratora.

Ekshumacje prokuratorskie i inne

Część spośród przeprowadzanych w Polsce co roku ekshumacji nie ma nic wspólnego ze śledztwami karnymi. Odbywają się w przypadku konieczności przeniesienia grobu w inne miejsce - na życzenie rodziny, albo decyzji lokalnych władz, tudzież z powodu remontu czy renowacji grobowca.

Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna przy spełnieniu następujących warunków:

* w okresie od 16 października do 15 kwietnia,

* we wczesnych godzinach rannych,

* przy ekshumacji może być obecna tylko najbliższa rodzina zmarłego,

* o terminie ekshumacji należy zawiadomić właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który wykonuje nadzór nad ekshumacją.

Ekshumacji można dokonać tylko według określonej w przepisach procedury. W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków, znajdują się konkretne wymogi, m.in.:

* osoby przeprowadzające ekshumację powinny stosować środki ochrony osobistej (odpowiedni ubiór i maski na twarz);

* w trakcie ekshumacji ziemię wydobywaną z grobu należy umieścić na powierzchni zabezpieczonej nieprzepuszczalną, wytrzymałą matą;

* zwłoki lub szczątki ekshumowane przed upływem 20 lat od dnia pochowania wydobywane są wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się w wyłącznie do tego przeznaczonej szczelnej skrzyni, wybitej blachą;

* w celu ponownego pochowania po zakończeniu ekshumacji, trumna powinna zostać niezwłocznie wydobyta ze skrzyni i umieszczona w grobie bez jej otwierania (ten przepis nie dotyczy ekshumacji, która ma na celu ponowne badanie zwłok na zlecenie prokuratora);

* w przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie 20 lat od dnia pochowania wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie;

* skrzynia, w której znajdowała się trumna, oraz mata, na której była składowana ziemia wydobyta z grobu, powinny zostać umyte oraz zdezynfekowane;

* do zasypania grobu powinna być użyta ziemia wydobyta z grobu;

Kiedy i po co ekshumację zarządza prokurator

W przypadku ekshumacji zarządzonej przez prokuratora, fizycznego rozkopania grobu dokonuje zakład pogrzebowy wskazany przez prokuraturę. Również prokuratura zamawia specjalistyczny transport wyjętych z grobu zwłok do zakładu medycyny sądowej, w którym ma być przeprowadzone badanie. Przebieg ekshumacji powinien być zaprotokołowany. Przy obecnym postępie techniki normą jest nagrywanie ekshumacji kamerą.

Przy ekshumacji powinien być obecny prokurator, inspektor sanitarny, zarządca cmentarza (lub administrator świątyni jeżeli zmarłego pochowano w kościele), a także technik kryminalistyki. Mogą być obecni przedstawiciele rodziny i - na ich życzenie - osoby duchowne.

To jak ma przebiegać ekshumacja wykonywana na zlecenie prokuratora, opisuje Kodeks postępowania karnego.

Art. 209 kpk mówi, że jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Przepis ten dotyczy wszystkich zwłok, zarówno tych niepochowanych, jak i wyjętych z grobu.

Art. 210 kpk stanowi zaś, że prokurator albo sąd mogą zarządzić wyjęcie zwłok z grobu w celu dokonania oględzin lub otwarcia zwłok.

Z konstrukcji tego przepisu wynika, że prokurator lub sąd mogą zarządzić ekshumację, ale żadne przepisy nie nakładają na te organy takiego obowiązku. Nadzorująca śledztwa smoleńskie Prokuratura Krajowa uzasadnia decyzje o ekshumacjach poważnymi brakami w dokumentacji sekcji zwłok przeprowadzonych sześć lat temu przez stronę rosyjską.

W kwestii wyjmowania zwłok z grobów dla uzupełnienia (a nie zgromadzenia) materiału dowodowego prawo milczy. Poglądy dopuszczające ekshumację w takich sytuacjach pojawiają się w doktrynie - czyli w opiniach uczonych prawników o stosowaniu prawa.

"Sąd i prokurator zarządzają wydobycie pochowanych zwłok zwłaszcza wówczas, gdy (...) zwłoki zostały pochowane bez dokonania oględzin sądowo-lekarskich, bądź też, gdy uprzednio przeprowadzone badania są niewystarczające do określenia przyczyny lub okoliczności śmierci. Ponadto, celem ekshumacji może być konieczność ustalenia tożsamości osoby zmarłej, której zwłoki pochowano, a w szczególności jej płci i wieku"

- pisze dr Krystyna Witkowska w pracy "Procesowe, kryminalistyczne i sądowo-lekarskie aspekty oględzin zwłok ("Prokuratura i Prawo" 6, 2012).

Czas działa na niekorzyść dowodów

W tym samym artykule czytamy również, że przy badaniu zwłok wyjętych z grobu osiągane rezultaty dowodowe są z reguły odwrotnie proporcjonalne do czasu pogrzebania zmarłego. Innymi słowy, im więcej czasu upłynie od pogrzebu, tym mniej można zabezpieczyć śladów mających wartość dowodu procesowego.

Ofiary katastrofy smoleńskiej zostały pochowane wiosną 2010 roku.

- Po sześciu latach niewiele śladów będzie można zabezpieczyć - ocenił w rozmowie z TVN24.pl prof. Mirosław Parafiniuk, szef Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Chociaż proces zaawansowania rozkładu zwłok może być różny w różnych przypadkach. Zależy to od bardzo wielu czynników - zaznaczył.

W warunkach sprzyjających rozkładowi, po sześciu latach z ciała pochowanego w drewnianej trumnie może pozostać już tylko szkielet. Ofiary katastrofy smoleńskiej były jednak zamknięte najpierw w metalowych skrzyniach, a dopiero potem te metalowe skrzynie wkładano do klasycznych trumien.

- Być może to podwójne zabezpieczenie spowolniło proces rozkładu, ale na pewno nie w takim stopniu, by można było się spodziewać, że ekshumowane zwłoki będą w stanie choćby zbliżonym do stanu z 2010 roku - mówi nam międzynarodowy autorytet w dziedzinie kryminalistyki, który jednak nie chce wypowiadać się pod nazwiskiem z uwagi, jak twierdzi, na znaczne upolitycznienie sprawy ekshumacji. - Trzeba pamiętać, że ciało ludzkie rozkłada się nie tylko w wyniku kontaktu z ziemią, ale przede wszystkim wskutek autolizy, czyli pod wpływem enzymów wewnątrzkomórkowych - dodaje w rozmowie z tvn24.pl.

Co chcą ustalić prowadzący śledztwo

Zgodnie z zapowiedziami prokuratury, ciała ofiar katastrofy smoleńskiej mają po wydobyciu z grobów być poddane kilku rodzajom badań, m.in.: genetycznym, histopatologicznym (mającym na celu ustalenie zmian w tkankach), tomograficznym, fizykochemicznym i toksykologicznym.

Badania te, według zapowiedzi Prokuratury Krajowej, mają być przeprowadzone w poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania:

* czy obrażenia ofiar powstały w miejscu i czasie katastrofy smoleńskiej,

* czy na podstawie obrażeń można wnioskować, że w chwili zderzenia z ziemią samolot znajdował się w odwróconej pozycji,

* czy na pokładzie rządowego TU-154 doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, powątpiewają, czy po sześciu latach można zabezpieczyć w ekshumowanych ciałach czy na szczątkach ich ubrań, ślady materiałów wybuchowych - gdyby były. One również ulegają rozkładowi i reagują z substancjami wydzielanymi przez rozkładające się ciała. Podobnie jest w przypadku ewentualnych trucizn.

- Substancje toksyczne dla człowieka w różnym tempie ulegają rozkładowi - tłumaczy prof. Mirosław Parafiniuk. - Strychnina rozkłada się stosunkowo szybko, dłużej utrzymują się w organizmie na przykład pochodne arsenu. W różnych częściach ciała trucizny utrzymują się w różnym czasie. Stosunkowo najdłużej - we włosach.

Kompleksowe badania zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej ma przeprowadzać czternastoosobowy zespół naukowców (w tym sześciu z zagranicy) pod nadzorem prokuratora.

Na rolę prokuratora w badaniu zwłok po ekshumacji wskazywał w programie "Tak jest" w TVN24 laborant sekcyjny Ireneusz Migdał.- Lekarz wykonujący sekcję jest rękami prokuratora. To prokurator przeprowadza autopsję. Natomiast lekarz wykonuje ją fizycznie. I na wiedzy merytorycznej medyka sądowego opiera się prokurator - tłumaczył Migdał.

Prawo wymaga, aby otwarcia zwłok w obecności prokuratora albo sądu dokonał biegły lekarz, "w miarę możności z zakresu medycyny sądowej" - jak precyzuje Kodeks postępowania karnego.

Przebieg sekcji zwłok odbywa się zaś w następującej kolejności:

* oględziny odzieży,

* oględziny zewnętrzne zwłok,

* oględziny wewnętrzne zwłok,

* otwarcie jamy czaszkowej,

* otwarcie jam opłucnowych,

* otwarcie jamy brzusznej.

W trakcie sekcji zwłok pobiera się materiał do dalszych badań - fizykochemicznych, genetycznych, histopatologicznych, toksykologicznych, bakteriologicznych.

Co po ekshumacji i badaniu zwłok

Zarówno z czynności ekshumacyjnych, jak i późniejszego badania zwłok, sporządza się protokół. Protokół powinien zawierać szczegółowe dane na temat osób, które uczestniczyły w czynnościach, dane instytucji, w której odbywało się badanie, sprawozdanie z przeprowadzonych czynności oraz wnioski z badań. Każdy z lekarzy uczestniczących w sekcji zwłok może być potem przesłuchiwany przez sąd w charakterze biegłego.

Po zakończeniu czynności dowodowych ciało jest ponownie chowane do grobu. Zgodnie z wolą rodziny może wrócić w to samo miejsce, może też zostać przeniesione do innego grobu.

Wnioski z badania ekshumowanych ciał trafiają do akt prowadzonych śledztw. Na ich podstawie prokurator podejmuje decyzje co do dalszych losów prowadzonego postępowania - przedłużenia, umorzenia, zarządzenia dodatkowych czynności dowodowych lub postawienia zarzutów.

Autor: jp/kk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium