WYBORY 2025

To nie był zwykły tydzień. Skrót wydarzeń

EN_01646204_8296
Kampania w pigułce. Najlepsze momenty tygodnia
Źródło: TVN24

Do wyborów prezydenckich zostało 35 dni. Kampania w tym tygodniu zdecydowanie przyspieszyła, a zdominowała ją piątkowa debata w Końskich. Co jeszcze się wydarzyło? Podsumowujemy.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja. W tym tygodniu Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów i tym samym lista pretendentów do Pałacu Prezydenckiego została zamknięta. Odmówiono rejestracji czterech kandydatów.

O urząd prezydenta zawalczy 13 osób: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (prowadzi różne projekty internetowe), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców) i Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Debata w Końskich

Wydarzeniem, które zdominowało mijający tydzień kampanijny okazała się piątkowa debata w Końskich. Właściwie do momentu rozpoczęcia nie było pewne, kto weźmie w niej udział. Początkowo miało dojść do retorycznego starcia jedynie dwóch kandydatów: Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska) i Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość), jednak ostatecznie udział wzięło ośmiu z 13 zarejestrowanych kandydatów: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Krzysztof Stanowski, Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak i Maciej Maciak.

Debata była podzielona na trzy bloki tematyczne: bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka. W każdym z nich były też pytania wzajemne kandydatów. Na koniec każdy z uczestników miał dwuminutową swobodną wypowiedź.

PODCAST POLITYCZNY. ARLETA ZALEWSKA I KONRAD PIASECKI O DEBACIE

PODSUMOWANIE 0704 1304 cz2 ok
Debata w Końskich. Najważniejsze momenty

Kłamstwa i manipulacje kandydatów

W trakcie kampanii kandydaci nie raz mijają się z prawdą lub manipulują rzeczywistością. Weryfikacją tych treści zajmuje się redakcja Konkret24, która w tym tygodniu prześledziła również przebieg debaty w Końskich. Analiza wypowiedzi kandydatów ujawniła nieprawdziwe lub zawierające manipulacje tezy.

Nieobecni o debacie

W debacie nie wzięli udziału m.in. Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Adrian Zandberg (Razem). Politycy wyjaśnili, dlaczego się na to nie zdecydowali.

Mentzen wytłumaczył się spotkaniem z wyborcami w Ustrzykach Dolnych, Lesku, Brzozowie i Krośnie. "Nie będę ich odwoływał i zawodził czekających tam na mnie ludzi, żeby jechać do Końskich i próbować wejść na debatę, na którą nie jestem zaproszony. Nie będę brał udziału w tym cyrku" - napisał kandydat Konfederacji.

- Myślę, że wszyscy dzisiaj z niesmakiem patrzymy na tę klauniadę, która się rozgrywa w ciągu ostatnich godzin. Ja kandyduję na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, a nie na urząd klauna w cyrku - powiedział Zandberg.

Hołownia wygrywa z Mentzenem

W mijającym tygodniu sąd rozstrzygnął sprawę pozwu, jaki marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi Konfederacji na prezydenta Sławomirowi Mentzenowi.

Kandydat Konfederacji 2 kwietnia poza porządkiem obrad z mównicy sejmowej zarzucił Szymonowi Hołowni, że "zaprosił nielegalnych imigrantów z granicy z Białorusią do Sejmu". - Robił sobie z nimi "sweet focie" i wrzucał do internetu - mówił o marszałku Sejmu.

Sąd orzekł, że Mentzen "rozpowszechniał nieprawdziwe informacje" i nakazał mu zamieszczenie sprostowania, które ostatecznie zostało opublikowane w mediach społecznościowych kandydata Konfederacji.

Incydent na wiecu Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski wystąpił w sobotę na wiecu w Bolesławcu. Jak poinformował później premier Donald Tusk, w czasie spotkania z mieszkańcami doszło "próby ataku gazem na Rafała Trzaskowskiego przez agresywnego mężczyznę".

Kamera TVN24 zarejestrowała, jak uczestnicy wiecu odciągają mężczyznę z tłumu zgromadzonych. Niedługo później podeszła do nich policja, a mężczyzna został wyprowadzony przez funkcjonariuszy z placu, gdzie odbywało się spotkanie.

trzask_wyporwadzenie_nowe
Policja wyprowadziła mężczyznę z wiecu Trzaskowskiego
Źródło: TVN24

Sondaż wyborczy

Sondaże wyborcze wskazują aktualne preferencje wyborców oraz szanse kandydatów na wygraną. Co wynika z najnowszego badania pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24?

Najwięcej ankietowanych w pierwszej turze oddałoby głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy mógłby liczyć na 33 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, który może liczyć na 22 procent poparcia. Podium uzupełnia kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen z wynikiem 15 procent.

Na kolejnych miejscach znaleźli się się marszałek Sejmu Szymon Hołownia i kandydat partii Razem Adrian Zandberg. Na obu polityków głos oddałoby po 5 procent badanych. Kolejną pozycję zająłby europoseł Grzegorz Braun, z wynikiem 4 procent, a kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mogłaby liczyć na 2 procent poparcia. 14 procent ankietowanych udzieliło innej odpowiedzi.

Poparcie dla kandydatów w II turze
Poparcie dla kandydatów w II turze
Źródło: TVN24

Gdyby w drugiej turze wyborów znaleźli się Trzaskowski i Nawrocki, to także tutaj na więcej głosów mógłby liczyć prezydent Warszawy - 44 procent. Na jego konkurenta zagłosowałoby 38 procent. 18 procent badanych wskazało odpowiedź: "nie wiem/trudno powiedzieć".

Poparcie dla kandydatów w II turze
Poparcie dla kandydatów w II turze
Źródło: TVN24
Czytaj także: