Można z nią lepić pierogi, grać w warcaby, a najlepiej to pobawić się z nią w chowanego - kto jak kto, ale wnuki najlepiej wiedzą, jak spędzić czas z babcią.
Dorośli, chociaż raczej nie spędzają z babcią i dziadkiem tak dużo czasu, również ich doceniają. Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, większość Polaków zawdzięcza swoim babciom i dziadkom poczucie, że są kochani, wiarę, zasady moralne, a także obowiązkowość i pracowitość.
Sondaż: babcia nas kocha
Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) stwierdziła, że - patrząc na swoje życie - ma poczucie, że zawdzięcza coś swojej babci lub dziadkowi. Wiele osób (14 proc.) nie znało ich bądź nie pamięta, a jedna czwarta (25 proc.) uważa, że nie ma im nic do zawdzięczenia.
Respondenci najczęściej wskazywali, że zawdzięczają swojej babci i dziadkowi poczucie, że są kochani (61 proc.), wiarę (59 proc.), zasady moralne (58 proc.) oraz znajomość dziejów rodziny (55 proc.)
Nieco ponad połowa ankietowanych (53 proc.) zawdzięcza dziadkom takie cechy jak: samodyscyplina, pracowitość, obowiązkowość i silna wola, a dwie piąte (40 proc.) podkreśla, że dziadkowie nauczyli ich różnych praktycznych umiejętności. Co piąta osoba (21 proc.) zawdzięcza im jakieś hobby lub kontynuuje ich zainteresowania.
Niemal co drugi ankietowany (47 proc.) deklaruje, że zawdzięcza im opiekę i wychowanie, patriotyzm (49 proc.) oraz wiedzę o niektórych wydarzeniach historycznych (46 proc.).
Grupą najsilniej związaną ze swoimi dziadkami są ludzie do 35. roku życia. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 870 osób. Dzieci nie brały udziału w ankiecie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24