Wraz z odejściem Donalda Tuska i dymisją rządu rezygnację z urzędu musieli złożyć wszyscy wojewodowie PAP | Paweł Supernak
Wszyscy wojewodowie w ciągu ostatnich dni zrezygnowali ze swoich stanowisk, nie mam sygnału, by którykolwiek z nich nie dopełnił tego obowiązku - poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
W środę wojewodowie z całego kraju otrzymali pismo z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przypominające, że wraz z dymisją rządu oni także winni złożyć rezygnację ze swoich stanowisk.
Razem z rządem
Podpisany pod pismem MAC sekretarz stanu Stanisław Huskowski przypomniał w nim wojewodom, że "w razie przyjęcia dymisji rządu przez prezydenta, dymisję składają również wojewodowie i wicewojewodowie". Powołał się przy tym na art. 38 ustawy o Radzie Ministrów.
Huskowski przypomniał również, że prezes Rady Ministrów rozstrzyga o przyjęciu dymisji wojewodów w ciągu 3 miesięcy od jej złożenia. Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek informował w środę PAP, że przywołany w piśmie do wojewodów przepis "nie precyzuje jednoznacznie terminu i formy złożenia dymisji, ale należy uznać, że rozstrzygający jest w tym wypadku termin przyjęcia dymisji rządu przez prezydenta RP".
Tusk odchodzi
Premier Donald Tusk, który 1 grudnia obejmie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, we wtorek złożył na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego dymisję. W czwartek prezydent przyjął dymisję rządu Tuska, jednocześnie powierzając mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
W poniedziałek prezydent ma desygnować na nowego premiera kandydatkę koalicji PO-PSL, marszałek Sejmu Ewę Kopacz. 22 września ma zostać powołany nowy rząd.