Wspomnienia, smutek, podziękowania za długie lata pracy i służby dla ludzi. Internauci w mediach społecznościowych żegnają tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
W 2003 roku nauczycielka Iwona Stankiewicz wraz z uczniami wysłała Pawłowi i Magdalenie Adamowiczom gratulacje i rysunki z okazji narodzin pierwszej córki Antoniny. Teraz opublikowała na Facebooku otrzymaną wówczas odpowiedź prezydenta miasta.
"Bardzo dziękujemy za okazaną nam pamięć oraz ciepłe słowa. Jako młodzi rodzice jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi. Narodziny córeczki napełniają nas i nasze rodziny wielką radością. Niewątpliwie macierzyństwo i ojcostwo nałoży na nas nowe obowiązki. Wierzę jednak, że wysiłek rodzicielski nagrodzony zostaje, jak żaden inny, ogromną satysfakcją oraz uczuciem dumy i radości" - napisał Paweł Adamowicz.
"Byłeś przykładem dobrego człowieka"
Wielu Polaków dzieli się wspomnieniami ze spotkań z Pawłem Adamowiczem. "Takiego Prezydenta @AdamowiczPawel chcę pamiętać. Prezydenta, który potrafił skakać z radości w deszczu" – napisała na Twitterze, zamieszczając zdjęcie, Elżbieta Jachlewska.
Takiego Prezydenta @AdamowiczPawel chcę pamiętać.
— Elżbieta Jachlewska (@EJachlewska) 16 stycznia 2019
Prezydenta, który potrafił skakać z radości w deszczu.
Zegar na Biskupiej Górce tyka.
Bo te skoki to na jego ( zegara) cześć. pic.twitter.com/4fmBoSL6E7
Pełnych sympatii i żalu wpisów oraz komentarzy jest niezmiernie dużo.
"Zawsze wierny służbie drugiemu człowiekowi"
Pawła Adamowicza żegnają działacze Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri, wspieranego przez prezydenta od 17 lat. W ramach programu #AdopcjaSerca miał on pod opieką trójkę dzieci w Rwandzie i Kongo.
Działalność charytatywną prezydenta Gdańska wspomina także Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. W 1995 roku towarzyszyła ona Pawłowi Adamowiczowi w podróży do zdewastowanego wojną Sarajewa, gdzie wspólnie dostarczyli dzieciom sprzęt medyczny.
Wspomnienie o @AdamowiczPawel ze stycznia 1995 r. Razem z kilkoma przedstawicielami samorządów dostarczył sprzęt medyczny do Sarajewa. Z Sarajewa wrócił bezpiecznie, został zamordowany w Gdańsku przy zbieraniu środków na sprzęt medyczny. Zawsze wierny służbie drugiemu człowiekowi pic.twitter.com/fbJmUfAeim
— Janina Ochojska (@JaninaOchojska) 14 stycznia 2019
Elektroniczna księga kondolencyjna
Wspomnienia związane z Pawłem Adamowiczem każdy może zamieścić w elektronicznej księdze kondolencyjnej, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zmarł po ataku nożownika
W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który wtargnął na scenę podczas finału WOŚP. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.
Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.
Autor: mbl//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl